Skalne Sudety (10) – Góry Bystrzyckie i Orlickie

Góry Bystrzyckie i Orlickie to z pewnością jedne z mniej skalistych pasm Sudetów. Grzbiety są tu rozległe, wręcz płaskie, brak efektownych zerw i odsłonięć – poza skrajem obu grup górskich. Tu, czy to nad Dziką Orlicą oddzielającą oba pasma, czy Metują opasującą od zachodu Orlicke hory, czy też Bystrzycą Dusznicką przeciskającą się między masywem Wolarza a płaskowyżem Szczytnika w Górach Stołowych znajdziemy przełomowe odcinki rzeczne a z tym skaliste doliny.

1. Ziemska Brama (CZ)

Najbardziej efektowny przełom Gór Orlickich w przełomowym odcinku Dzikiej Orlicy rozpoczyna się tuż przy polskiej granicy. Teren jest zróżnicowany – wysokie skały występują głównie w górnym odcinku (Zemska brana) oraz końcowym (Ledriczkowa Skała, tzw. Amerika). Przez Bramę prowadzi szlak turystyczny, przy wlocie znajduje się niewielki parking.

Ledriczkowa skała w przełomie Orlicy

 

2. Kamienna Góra (PL)

Szczyt (704) nad Polanicą-Zdrojem przypominający bardziej sąsiednie Góry Stołowe niż Góry Bystrzyckie. Grzbiet zajmują niewielkie piaskowcowe skałki (w najwyższym punkcie niestety mocno zarośnięta dawna platforma widokowa), tworzące na pn. zach. ramieniu mur skalny. Dojście – za znakami zielonymi z Pokrzywna.

Skałki na Kamiennej Górze

 

3. Siwa Skała (PL)

Samotna gnejsowa grupa skalna wyrastająca niespodziewanie na płaskowyżu Gór Bystrzyckich, na łagodnym skłonie masywu Łomnickiej Równi opadającym w dolinę Dzikiej Orlicy w formie dochodzącego do ok. 10 metrów blokowiska. Dojście: słabo znakowaną ścieżką z Lasówki (ok. 3 km).

Siwa Skała

 

4. Piekło (CZ)

Zespół dolin Metuji i jej dopływu Oleszenki wypreparowanych w skalistym płaskowyżu, tworzących ciąg kanionów i wąwozów. Najbardziej skalisty odcinek znajduje się w dolinie Oleszenki, choć najpopularniejszy jest zbieg obu rzek, gdzie znajduje się pensjonat, parking i drewniana kryta kładka na Metuji.

W dolinie Oleszenki

 

5. Nad Biedrzychówką (CZ)

Niewielka grzęda skalna w Górach Orlickich przy szlaku niebieskim z Biedrzichowki na rozdroże pod Jelenką w rejonie Wielkiej Desztnej. Punkt widokowy na dolinę Dzikiej Orlicy pod Lasówką i Góry Bystrzyckie. Dojście (ok. 1 km) za znakami niebieskimi z Biedrzychówki.

Widok z grzędy nad Biedrzychówką

 

POZOSTAŁA CZĘŚĆ CYKLU:

Skalne Sudety (1) – Góry Izerskie

Skalne Sudety (2) – Góry i Pogórze Kaczawskie

Skalne Sudety (3) – Rudawy Janowickie

Skalne Sudety (4) – Karkonosze

Skalne Sudety (5) – Góry Wałbrzyskie i Kamienne oraz Sowie

Skalne Sudety (6) – Góry Stołowe

Skalne Sudety (7) – Przedgórze Sudeckie

Skalne Sudety (8) – Masyw Śnieżnika i Góry Złote

Skalne Sudety (9) – Wysoki Jesionik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *