Polana Izerska

Rozległa polana położona tuż pod płytką przełęczą w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, przez którą przebiega droga ze Świeradowa-Zdroju na Halę Izerską (szlak niebieski). Polana jest podmokła i znajdują się tu dwa zbiorniki wodne oraz pozostałości dawnej osady leśnej, założonej w XVIII wieku. Z roku 1765 pochodzi następujący opis autorstwa Adolfa von Gersdorfa: “przy drodze leżało pełno stosów drewna czekających na śnieg, by można je było zwieźć na dół. Z Polany Izerskiej widok na Śląsk i część Łużyc był piękny, acz ciemnawy. Pokazują się tu kapusta i rzepa, ale całkiem marne. Tu natknęliśmy się na pierwszą oborę dla krów z podłogą z bali. Pod podłogą jest pusta przestrzeń, by można było usuwać gnój. Na noc podściełają bydłu trochę mchu.”

W XIX stuleciu istniała tu gospoda, gdzie zatrzymywali się spacerowicze ze świeradowskiego uzdrowiska.


Nie istniejąca Nowa Izerska Buda na skraju Polany Izerskiej od strony Świeradowa-Zdroju i zjazdy rogatymi saniami na dawnej pocztówce

Po II wojnie światowej osada, nazywana Drwale, uległa, podobnie jak pobliska Wielka Izera, wyludnieniu.  Dziś z polany roztaczają się ładne widoki na masyw Wysokiej Kopy, zachodnią część Karkonoszy oraz fragment Średniego Grzbietu Gór Izerskich. Obok wspomnianego szlaku niebieskiego przez Polanę Izerską przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki ze Stogu Izerskiego do Szklarskiej Poręby oraz szlak rowerowy.

Podmokła z Polany Izerskiej

Polana Izerska

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK
NA HALĘ IZERSKĄ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *