Trzy garby

Stare Bogaczowice (370) – ścieżka przyrodnicza – Dolina Chwaliszówki (590) – znaki niebieskie – Trójgarb Zachodni (778) –  znaki żółte – Wąwóz Polskiej Wody (460) – znaki czarne – Stare Bogaczowice. Długość: 15 km. Suma podejść: 500 metrów.

Wycieczkę rozpoczynamy w rejonie kościoła w Starych Bogaczowicach (mały parking znajduje się ok. 250 metrów dalej, przy boisku). To stara wieś, wzmiankowana już w roku 1228, kiedy to została nadana henrykowskim cystersom. Po utworzeniu klasztoru w Krzeszowie osada była administrowana z tego ośrodka, aż do likwidacji zakonu cystersów w Prusach w roku 1810. Pozostałością zakonnej przeszłości jest dawna prepozytura zakonna, obecnie plebania z XVIII wieku. Sam kościół św. Józefa powstał na zrębach dawnej, XV-wiecznej świątyni w 2 połowie XVII wieku i reprezentuje śląski barok.

Wejście do kościoła w Str. Bogaczowicach Kościół w Starych Bogaczowicach

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Starych Bogaczowicach

Z łąk za kościołem widać już masyw Trójgarbu. Na krzyżówce idziemy prosto, na kolejnej w lewo, za znakami ścieżki przyrodniczej.

Trójgarb spod kościoła św. Józefa Pola pod Trójgarbem

Masyw Trójgarbu spod kościoła św. Józefa

Powyższy szlak prowadzi asfaltem ona w dolinę Chwaliszówki. Mijamy kolejne zabudowania ( na rozwidleniu asfaltowych dróg należy iść w lewo). Wreszcie jezdnia się kończy i osiągamy granicę lasu na stokach Mrowicy (460 m n.p.m.). Zalesione stoki tego wzgórza zdobią malownicze skałki, niektóre z nich schodzą nad sam trakt, którym wędrujemy.

Skały w dolini Chwaliszówki Skały pod Mrowcą

Skałki na stokach Mrowicy

Droga wije się (na krzyżówce przy rozwidleniu ścieżki przyrodniczej kierujemy się w lewo). Za zakrętem doliny mijamy tablicę informacyjną dotyczącą flory Trójgarbu. Wymieniony jest m.in. czosnek niedźwiedzi, którego okazy można napotkać przy drodze w dolinie Chwaliszówki. Podobnie jak kolejne skałki. Teren wznosi się stopniowo, i, gdy wędrówka zaczyna się dłużyć, przed nami wyrasta leśna ściana Trójgarbu. Tu trakt zakręca w lewo i zakosami wznosi się na jego boczne ramię.

W dolinie Chwaliszówki Skały pod Trójgarbem

Skały w dolinie Chwaliszówki

Za kolejną krzyżówką z ławeczkami i tablicą o owadzim świecie Trójgarbu dochodzimy do szlaku niebieskiego, który na tym odcinku jest nieźle zarośnięty. Podchodzimy nim krótko w prawo na grzbiet Trójgarbu, gdzie z lewej leśnym duktem dołączają znaki żółte i, zaraz potem, zielone. Wszystkie szlaki kontynuują razem podejście kamienistą ścieżką w stronę widocznej kopy Trójgarbu.

Dolina Chwaliszówki pod Trójgarbem Podejście na Trójgarb

Dolina Chwaliszówki pod Trójgarbem / Podejście na Trójgarb

Na rozdrożu, powyżej siodła między południowym i środkowym wierzchołkiem, szlaki skręcają w prawo i krótko podchodzą na główny wierzchołek Trójgarbu (778 m n.p.m.) z wieżą widokową.

Główny wierzchołek Trójgarbu Siodło w Trójgarbie

Na głównym szczycie Trójgarbu / Siodło w Trójgarbie

Ok. 250 metrów na wprost za znakami niebieskimi znajduje się północny wierzchołek Trójgarbu. Do budowy wieży widokowej znajdująca się na nim przecinka była jedynym w rejonie punktem widokowym z panoramą Kotliny Kamieniogórskiej i Karkonoszy. Jej opis znajdziemy na tablicy przy ławeczkach, choć przecinka systematycznie zarasta.

Śnieżka wśród modrzewi Trójgarb zachodni

Śnieżka z Trójgarbu Północnego / Punkt widokowy pod Trójgarbem Pn.

Widok stąd obejmuje górskie pasma od Gór Kruczych i Rychor przez Czerną horę, Lasocki Grzbiet, Kowarski Grzbiet, Śnieżkę, Smogornię, Śnieżne Kotły po Rudawy Janowickie, Krąglak i Góry Kaczawskie.

Rejon Czernej hory z Trójgarbu Rudawy Janowickie z Trójgarbu

Panorama z Trójgarbu Pn.

Wracamy po własnych śladach na siodło w Trójgarbie by skręcić tu w lewo, w wąską, zarastającą ścieżynę, którą prowadzą znaki żółte i zielone. Oba szlaki obniżają się bocznym ramieniem Trójgarbu – od pewnego momentu szeroką drogą wykonaną przy okazji budowy wieży widokowej.

Zejście z Trójgarbu Trójgarb z zejścia do Nowych Bogaczowic

Zejście z Trójgarbu – nad doliną Chwaliszówki

Z pierwszej części zejścia oprócz Trójgarbu i Kotliny Wałbrzyskiej mamy widok na rozłożone na horyzoncie Góry Sowie oraz znacznie bliższy, malowniczy grzbiet Gór Czarnych z Wołowcem i Borową. Na pierwszy plan wybija się jednak Chełmiec z wszystkimi swoimi masztami.

Widok spod Trójgarbu na wsch. Góry Czarne z Trójgarbu

Widoki z zejścia z Trójgarbu – Góry Sowie, Czarne i kopuła Chełmca

Strome zejście się kończy i szlaki doprowadzają do poprzecznego duktu, którym osiągamy siodło pod Trójgarbem ze skrzyżowaniem dróg leśnych. Szlak żółty przecina je i przekracza bezimienny garb by zejść na kolejne rozdroże. Stąd wygodnym traktem dochodzimy do siodła pod Jagodnikiem (619 m n.p.m.). Szlak okrąża szczyt od zachodu, poniżej pasa malowniczych zlepieńcowych skałek.

Skałki na Jagodniku Skałki na Jagodniku

Skałki przy szlaku żółtym

Ze skałek rozciągają się ograniczone widoki na Trójgarb i otoczenie doliny Polskiej Wody (warto zejść ze szlaku i przejść się po skalnym grzebieniu).

Skałki na Jagodniku Skałki na Jagodniku

Skałki na Jagodniku

Trójgarb z Jagodnika Skałki na Jagodniku

Widok na Trójgarb z Jagodnika / Na trawersie Jagodnika

Szlak żółty okrąża skalistą grań Jagodnika u podnóża i wychodzi na siodełko w jego pn. zach. ramieniu, przy kolejnym ostańcu, niestety niemal całkowicie zarośniętym.

Skałki na Jagodniku Skałki na Jagodniku

Skały na trawersie Jagodnika

Tutaj szlak ostro zakręca w lewo i schodzi przez bukowy, ciemny las w dolinę Polskiej Wody. Wychodzimy na wygodny trakt wiodący w dół, wzdłuż potoku.

W wąwozie Polskiej Wody W wąwozie Polskiej Wody

W dolinie Polskiej Wody

Po kilkuset metrach na prawym zboczu doliny pojawia się potężny mur skalny kilkudziesięciumetrowej wysokości, niestety niemal całkowicie zarośnięty (warto wybrać się tu wczesną wiosną lub późną jesienią), a szkoda.

W wąwozie Polskiej Wody W wąwozie Polskiej Wody

Zarośnięty mur skalny w dolinie Polskiej Wody

Gdy przed nami otwiera się polanka z zabudowaniami kółka łowieckiego “Szarak” skały kończą się, a szlak żółty odbija w lewo, do Nowych Bogaczowic. My jednak trzymamy się cały czas głównej drogi, którą wyznakowano szlak czarny.

W wąwozie Polskiej Wody Dolina Polskiej Wody

Wąwóz skalny w dolinie Polskiej Wody / Polanka w dolinie Polskiej Wody

Za polanką teren się wypłaszcza, dolina zakręca w prawo, a górska buczyna przemienia się w typowy dla pogórza las “śmieciowy”. Co nie znaczy, że nie można w nim znaleźć, tuż przy drodze kilka ładnych okazów skał.

Skały nad Polską Wodą Skały nad Polską Wodą

Skałki nad Polską Wodą

W końcu wychodzimy z lasu na pas łąk. Daleko nad nimi widnieje lesisty wianuszek Trójgarbu. Przekraczamy pod rozwalających się betonowych płytach Polską Wodę i wychodzimy na szeroki pas pól z coraz szerszym widokiem na Trójgarb. Za niewielkim wzgórzem pojawiają się zabudowania rozbudowujących się w tę stronę Starych Bogaczowic. Stąd jeszcze ok. 10 minut prosto do kościoła św. Józefa, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę.

Łąki pod Trójgarbem Masyw Trójgarbu ze Starych Bogaczowic

Pola nad Starymi Bogaczowicami z Trójgarbem w tle

MAPA TRASY

w mapy.cz

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *