Czeski cud

Stacja wyciągu na Niedźwiedziej Górze (1100) – ścieżka przyrodnicza – Tetrevi chata (1170) – znaki czerwone – Dlouhe Strane (1353) – bez znaków – Mravenecznik (1343) – znaki czerwone – stacja wyciągu na Niedźwiedziej Górze. 8,5 km. Ok. 300 m różnicy wzniesień.

Nie, nie zamierzam proponować tuptania asfaltem z samych Koutów (Kątów) nad Desną, ale od roku 2011 działa wyciąg krzesełkowy z Koutów (duży bezpłatny parking) pod szczyt Medvedi hory, skąd prowadzi widokowa ścieżka na same Dlouhe Strane, a, już po opisie tej trasy, Czesi wyznakowali  nią turystyczny szlak czerwony. Bilety należało kupić nie przy samej stacji wyciągu, lecz w kompleksie turystycznym na dole opodal parkingu (w budynku środkowym, na parterze). Potem spokojnie wsiadamy na lanovkę i rozkoszujemy się widokami na Kouty nad Desną w cieniu Jeleniej strani (1236 m), z grzbietem Suszyny w Masywie Śnieżnika na dalekim planie. Przy górnej stacji wyciągu w roku 2014 powstała drewniana wieża widokowa z panoramą na otoczenie doliny Desnej.

Koutecky las Chair lift Kouty - Medvedi hora

Las przy dolnej stacji z figurkami skrzatów / Panorama Koutów nad Desną z wyciągu

Wyciąg prowadzi wśród świerków wysoko na zbocza Medvedi hory. Od górnej stacji do zbiornika szczytowego Dlouhe Strane prowadzi asfaltowa droga – na parking pod zbiornikiem można dojechać stad płatnym busem. Ruch na drodze jest spory, zwłaszcza w pogodne, letnie dni, ale wyznakowano równolegle od górnej stacji wyciągu ścieżkę dydaktyczną Rysia Skała, która zaprowadzi nas wprost na szczyt Niedźwiedziej Góry.

Lanovka - Kouty nad Desnou Road to Dlouhe strane

Wyciąg na Medvedi horę / Droga asfaltowa do zbiornika Dlouhe Strane

Szlak wyprowadza na szczyt Medvedi hory znaczony malowniczymi skałkami z drewnianym krzyżem. Widać stąd Vozkę, Keprnik i Czerveną horę …

Wind turbines on Medvedi hora Keprnik - view from Medvedi hora

Wiatraki przy Tetrevi chacie / Okolice Czerwenohorskiego Sedla z Medvedi hory

… a dalej gniazdo Pradziada – z Malym i Velkym Dedem, samym najwyższym szczytem Wysokiego Jesionika rozpoznawalnym po okazałej wieży, kawałkiem grzbietu Wysokich Hal, wreszcie widzimy cel naszej wycieczki – oddzielony głęboką doliną Borowego potoku płaski wierzchołek Dlouhe Strane. Niedawno na skałach ustawiono drewniany punkt widokowy jako element ścieżki Rysia Skała. Nie jest już zatem tak dziko jak na załączonych zdjęciach.

Praded - view from Medvedi hora Dlouhe Strane - view from Medvedi hora

Pradziad z Medvedi hory / Widok z Medvedi hory na Dlouhe strane

Kierujemy się, wciąż wspomnianą ścieżką dydaktyczną, ramieniem Mravenecznika do rozdroża z wiatrakami przy tzw. Cietrzewiej chacie i asfaltowego deptaka do zbiornika górnego elektrowni. Tu należy przeciąć główną drogę i wybrać prostą jak strzała drogę wśród młodych świerków, wzdłuż ramienia Mravenecznika – ostatnio wyznakowano tędy szlak czerwony. Przecinamy pasemko lasu i wychodzimy na rozległą, przesiekę pod Mravenecznikiem, którego szczyt mamy przed sobą.

Cross on Medvedi hora Hruby Jesenik

Skałki na Medvedi horze / Droga z Tetrevi chaty na Mravenecznik

Na rozwidleniu pod lasem szlak czerwony skręca w  ścieżkę wiodącą trawersem w lewo, która przeciska się przez jagodziny. Zanim wejdziemy w świerkowy bór możemy sobie jeszcze obejrzeć środkową część Wysokiego Jesionika przy Czervonohorskim Siodle oraz dziką dolinę Borowego potoku ze skalnym występem Medvedi hory, na którym niedawno staliśmy.

Crossroads under Mravenecnik On slopes of Mravenecnik

Vozka, Keprnik, Czervena hora, Vyrovka i Jezernik spod Mravenecznika / Widok na otoczenie doliny Borowego potoku

Szlak przeciska się przez górnoreglowy las i doprowadza nas do płytkiego siodła między Mravenecznikiem a Dlouhe Strane – wzniesieniami należącymi do płaskowyżu tzw. Trojhory. Tu znaki czerwone wkraczają na grzbietową ścieżkę wśród traw i biegną nią w lewo ku bliskiemu już szczytowi Dlouhe Strane.

Dlouhe strane - view from pass under Mravenecnik Mravenecnik

Dlouhe Strane z okolic siodła pod Mravenecznikiem / Mravenecznik z siodła pod Dlouhe Strane

Za spłachetkiem boru przekraczamy drogę dojazdową do głównego zbiornika i wspinamy się na położony nieco powyżej niego najwyższy punkt wzniesienia Dlouhe Strane. Roztacza się stąd (i z krawędzi zbiornika, który warto obejść) piękna dookolna panorama obejmująca okolice Szumperka…

Praded - view from Dlouhe Strane View towards Sumperk

Zbiornik górny elektrowni Dlouhe Strane / Widok z Dlouhe Strane na pd. zach.

… sąsiedni Mravenecznik, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Złote – na horyzoncie, bliżej – Medvedi horę i pasmo Keprnika…

Snieznik - view from Dlouhe Strane Widok na pasmo Keprnika

Widok z Dlouhe Strane na zachód i północ: kolejno Mravenecznik, Suszyna, Śnieżnik, Czerna strań, G. Bialskie i Złote, Vozka, Keprnik, Czervena hora, Velky Klinovec

… oczywiście sam zbiornik, znad którego wystaje wianuszek gór…

The lake Upper reservoir of Dlouhe Strane

Zbiornik na Dlouhe Strane – znad tafli wody wystają: Vozka, Keprnik, Maly Ded, Pradziad, Vysoke Hole

… w pierwszej kolejności zaś sam Pradziad

Pradziad z górnego zbiornika Dlouhe Strane On Dlouhe Strane

Pradziad znad zbiornika Dlouhe Strane

Na lewo od najwyższego szczytu Jesioników na polance pod Malym Dedem przysiadło schronisko Svycarna, poniżej ciągnie się głęboka dolina Dzikiej (Divokiej) Desnej, na prawo mamy znaczony na skraju kupką Petrovych Kamieni grzbiet Vysokiej Holi, przed którym, na pierwszym planie wyrasta ostatni z wierzchołków Trójhory – Vresznik (1342 m).

Dul Velkego Deda - view from Dlouhe Strane Vysoke hole - view from Dlouhe Strane

Widok z Dlouhe Strane na wschód: kolejno Maly, Velky Ded, Pradziad, Piotrowe Kamienie, Vysoke Hole, Vresznik, Kamzicznik, Velky Maj, Jeleni hrbet, Bridliczna hora, Przeł. Skritek

Z Dlouhe Strane możemy zejść asfaltową drogą dojazdową możemy też wrócić się znaną ścieżką na siodło pod Mravenecznikiem, kierując się stąd, już bez znaków, na bliski, płaski szczyt. Z Mravenecznika widok jest bardziej ograniczony niż z sąsiedniej kulminacji Dlouhe Strane, choć dojrzymy stąd ponad drzewami pasmo Keprnika, a po mniej zarośniętej stronie gniazdo Pradziada i Vysokej Holi, przesłonięte płaskim wzniesieniem Dlouhe Strane. Z Mravenecznika kierujemy się ścieżką na północ, która dość stromo schodzi do rozdroża na skraju rozległego wylesienia, którym wcześniej podchodziliśmy od Tetrevi chaty. Stąd prosto szlakiem czerwonym do asfaltowej drogi przy Tetrevi chacie i dalej za znakami czerwonymi do górnej stacji wyciągu, którym tu wjechaliśmy.

Dlouhe Strane & Praded - view from Mravenecnik Keprnik - view from Mravenecnik

Widok z Mravenecznika na wschód / na pasmo Keprnika

MAPA TRASY

Najdete nás na mapy.cz
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *