Chełmiec (851 m n.p.m.)

Według nowszych pomiarów druga co do wysokości kulminacja Gór Wałbrzyskich w formie potężnej kopuły zbudowanej z porfirów, doskonale rozpoznawalnej w dalszych panoramach. Na wierzchołku, na który prowadzi droga dojazdowa z Boguszowa-Gorców ze stacjami górniczej drogi krzyżowej znajdują się maszty telekomunikacyjne – wyższy ma ponad 60 metrów wysokości. Antenami jest upstrzona także kamienna wieża widokowa z 1888 roku imitująca ruiny zamku, co znacznie ogranicza panoramę z platformy na jej czubku.

Widok ze Szczawna-Zdroju na Chełmiec

Chełmiec – widok ze Szczawna-Zdroju

A panorama ta sięga na północy Masywu Ślęży, Wrocławia i tzw. Gór Kocich, na wschodzie – Masywu Śnieżnika, na południu – czeskich Gór Stołowych i widzianych stąd w nietypowym układzie Karkonoszy, na zachodzie – Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Nieco poniżej wieży znajduje się krzyż milenijny o wysokości 48 metrów, w nocy oświetlany, widoczny zwłaszcza od strony Wałbrzycha i Chełmca. Na zboczach Chełmca odbywają się zawody kolarskie. Przez szczyt przebiega szlak niebieski ze Szczawna Zdroju do Boguszowa-Gorców i dalej – Kamiennej Góry, szlak żółty z Wałbrzycha Białego Kamienia oraz szlak zielony z Lubomina do Boguszowa-Gorców.

Szczyt Chełmca
Na Chełmcu – krzyż milenijny
 

MAPA

GALERIA DODATKOWA

Wieża widokowa na Chełmcu

Wieża widokowa na Chełmcu

PANORAMA Z CHEŁMCA

Góry Sowie (Mała i Wielka Sowa, Sokół, bliżej Włodarz), Góry Czarne (Wołowiec i Borowa) oraz Góry Suche (Rogowiec, Jeleniec, Turzyna, Klin, Waligóra i Suchawa)
Widok z Chełmca na Góry Suche
Góry Kamienne – od Rogowca przez Waligórę, Suchawę, Bukowiec, Kostrzynę, Stożek Wlk. po Dzikowiec i szczyt Lesistej Wlk.
Karkonosze w nietypowej perspektywie – ze Studniczni horą, Lasockim Grzbietem, Śnieżką, Czarną Kopą, Czołem, Sulicą i Smogornią, na pierwszym planie Borówno w Czarnym Lesie
Czarny Las i Kotlina Kamieniogórska, w tle Karkonosze i Rudawy Janowickie (Skalnik, Wielka Kopa, Bielec, Dzicza Góra i Wołek)
Rudawy Janowickie (rejon Wołka) i Góry Wałbrzyskie (Krąglak, bliżej Trójgarb), w tle Góry Kaczawskie
Widok z Chełmca na Pogórze Wałbrzyskie
Szczawno-Zdrój i Pogórze Wałbrzyskie
Wałbrzych i Lisi Kamień, na horyzoncie Masyw Ślęży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *