Velke mechove jezirko

Położony na północnych obrzeżach Hrubego Jesenika zbiornik powstał w naturalnym spłaszczeniu grzbietowym na wysokości ok. 800 m n.p.m. zajętym przez pokłady torfu.  Akwen zajmuje prawie 2 ha i ma maksymalną głębokość prawie 3 metry. Do jeziorka otoczonego rosnącymi na mchów poduszce błotnymi sosnami i brzózkami prowadzi po drewnianym pomoście ścieżka dydaktyczna (wejście za niewielką opłatą). Otoczenie jest niezwykle malownicze, zwłaszcza wczesną jesienią. Piękno położonego w pobliżu jesenickiego  uzdrowiska płaskowyżu już dawno zwracało uwagę wędrowców. W wydanym w roku 1821 we Wrocławiu, także w języku polskim, przewodniku po Sudetach Karol Fryderyk Mosch tak pisał o tej okolicy: “na czarnej Oppie [Opawie] znajduje się dzika okolica bagnista tak zwana Moosbruch, podobna do trzęsawic znajdujących się na wysokości Rhonu we Frankonii i Jeziorzysk [tj. Torfowiska pod Zieleńcem] w Hrabstwie Glackim”

Mechove Jezirko - Rejviz

Wielkie Mechove jeziorko

Jeziorko i przyległe torfowiska są objęte ochroną jako rezerwat przyrody Rejviz. Dojście od położonej w pobliżu (2 km) osady Rejviz (płatny parking) wspomnianą ścieżką przyrodniczą, lub od leśnego bezpłatnego parkingu (1 km) przy szosie Rejviz – Jesenik za znakami niebieskimi. W sezonie jest to dość uczęszczane miejsce, warto zatem wybrać na odwiedziny mniej “wakacyjne” miesiące. Wycieczkę można połączyć z wejściem na niedaleką wieżę widokową na Zlatym Chlumie.

Scenic point - Mechove jezirko

Pomost widokowy przy jeziorku

Na pn. wschód od jeziorka, na malowniczym, zajętym przez łąki płaskowyżu pośród gór (800-900 m n.p.m.), znajduje się niewielka osada Rejviz z XIX-wiecznym zajazdem i kościółkiem Najświętszej Marii Panny z roku 1808 oraz starą zabudową – obecnie część Zlatych Hor.


Rejviz
Najdete nás na mapy.cz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *