Zamek Hruba Skała

Renesensowy zamek Hruba Skala położony jest na piaskowcowej skale, w południowo-wschodniej części skalnego miasta Hruboskalsko w Czeskim Raju. Zamek wzniósł w połowie XIV wieku właściciel pobliskiego Valdsztejna – rycerz Hynek. Pod koniec tegoż stulecia znalazł się on w dobrach rodu z Jensztejnu, a potem Jana Zajica z Hazmburka. Był on przeciwnikiem króla-husyty Jerzego z Podiebradów, który w roku 1469 obległ i zdobył warownię. W 1 połowie XVI wieku właścicielem zamku stał się Zygmunt ze Smyrzyc, który rozpoczął jego przebudowę na widoczną do dziś trójskrzydłową, renesansową rezydencję. W roku 1618 przeszła ona we władanie Albrechta Wallensteina, który stał się opiekunem upośledzonego umysłowo Jędrzeja Smyrzyckiego. Po śmierci podopiecznego Wallenstein włączył zamek do swojej frydlanckiej domeny. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek znacznie ucierpiał – w roku 1634, po śmierci Wallensteina złupili go Sasi, potem Szwedzi, a w roku 1639 podczas zdobywania  wojska cesarskie. W roku 1643 ponownie pojawili się Szwedzi generała Torstensona.

Zamek Hruba Skała i Zamkowy Wąwóz z Mariańskiej vyhlidki

Po zakończeniu wojny, w roku 1658 cesarz planował zburzenie Hrubej Skały aby zapobiec jej zajęciu w razie kolejnej wojny przez nieprzyjaciół. Na prośby rodziny Wallenstein odstąpił jednak od tego zamiaru. Został odbudowany, ponowne prace miały miejsce po pożarach w roku 1710 i 1804. W roku 1821 ostatni z rodu Wallenstein Franciszek Adam sprzedał zamek wraz z pobliskimi ruinami Valdsztejna Janowi Lexowi z Aehrentalu. W roku 1859 przeprowadzono neogotycką przebudowę kompleksu. Obecnie w zamku znajduje się hotel, znajdziemy tu także restaurację, sklepik z minerałami, a przy wejściu na teren Hrubej Skale stoi kaplica.

Most na Hrubą Skałę
Na moście do zamku

Na wieżę zamku można wejść za opłatę, widać z niej położony pod Hrubą Skałą Zamkowy Wąwóz oraz niedaleki zamek Troski. Przy zamku jest przystanek autobusowy i parking dla hotelowych gości, zbiegają się tu szlaki turystyczne: zielony z uzdrowiska Sedmihorki przez Zamkowy Wąwóz (wychodzący na zamek wąskim przejściem tzw. Mysiej Dziury) prowadzący dalej do Vyskerza, żółty z zamku Valdsztejn przez skalne miasto Hruboskalsko, czerwony z Valdsztejnu tzw. Złotą Ścieżką (krawędzią urwisk skalnego miasta) prowadzący dalej na zamek Troski oraz ścieżka przyrodnicza Hruboskalsko.

Zamek Hruba Skała
Zamkowy dziedziniec i wieża
 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZKI

OD PELESZAN PRZEZ SKALNE MIASTO

GALERIA DODATKOWA

Kościółek zamkowy na Hrubej Skale
Skały pod zamkiem
Brama na główny dziedziniec
Dzikie wino na dziedzińcu
Zamkowa wieża
Na zamkowych murach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *