Rozdroże pod Dziczą Górą (835) – krzyżówka szlaku niebieskiego z Grzbietową Drogą pod Dziczą Górą) – Wilcza Turnia (750) – Skalna Igła (700) – Czaszka (635) – Piec (560). Długość: 3 km.
(Wariant przejścia do łączenia z innymi wycieczkami w rejonie Doliny Janówki)
Teren między Świnią Górą a doliną Janówki zajmuje długie, północno-zachodnie ramię opadające z drugiego co do wysokości szczytu Rudaw Janowickich – Dziczej Góry (881 m n.p.m.). Jest ono turystycznie interesujące z uwagi na występujące tu granitowe formacje, z których najbardziej okazałe są Wilcza Turnia, Skalna Igła, Leśna Igła, Czaszka i Bloki. Aż się prosi o szlak (łącznik sporego zakola szlaku niebieskiego ze Starościńskich Skał na Skalnik) prowadzący opisaną niżej trasą, który połączyłby węzeł szlaków pod Wołkiem z doliną Janówki. Eksplorację tego terenu można rozpocząć albo od szerokiej drogi pożarowej biegnącej spod Starościńskich Skał do Grzbietowej Drogi pod wierzchołkiem Dziczej Góry albo od strony Skalnego Mostu i Pieca. Spod pierwszej ze wspomnianych skałek idzie w górę ścieżka, z zakola niebieskiego szlaku powyżej drugiej – wyraźny, wygodny dukt (czarno znakowana ścieżka rowerowa), od której na kolejnym rozdrożu należy odbić drogą w lewo. Idąc od góry, od szlaku niebieskiego pod Dziczą Górą – od wspomnianego wyżej szerokiego gościńca, przy spiętrzeniu ramienia Dziczej Góry (820 m n.p.m.), w miejscu gdzie droga zawija w lewo i zaczyna wyraźnie opadać należy skręcić w prawo, w zarastający jagodzinami dukt (oddzielony skarpą wykonaną parę lat temu podczas poszerzenia drogi). Dukt ten kieruje się łukiem w lewo, następnie zostawia z lewej zarastającą polankę i zaczyna schodzić prosto, doprowadzając do kolejnego garbu w ramieniu Dziczej Góry (787 m.n.p.m.), przed którym znajduje się skrzyżowanie ścieżek. Tu należy kierować się prosto, wzdłuż grzbietu – ścieżka mija opisane spiętrzenie i rozpoczyna zejście – po prawej pojawia się zarastające rozległe wylesienie, po lewej – pierwsze skałki z widokiem na Starościńskie Skały i Góry Sokole.

Skałki na spiętrzeniu 787 / Bezimienna ambona z widokiem na Rudawy Janowickie
Kierujemy się ścieżką w dół – gdy odbija ona lekko w prawo, w stronę skraju wspomnianej przesieki, po lewej pojawia się zwalisty kompleks Wilczej Turni o wysokości około 20 metrów. Do skał prowadzi zarastająca ścieżka w lewo (niebieskie paski na drzewach). Od naszej strony masyw kończy się niewielką kotlinką ograniczoną sterczącym w niebo Wilczym Blokiem.
Wilcza Turnia od strony Dziczej Góry
Wilczy Blok i Wilcza Turnia
Zarastająca ścieżka prowadzi popod skałę i obniża się dalej wzdłuż grzbietu, wśród traw, mijając kolejne skalne bloki.
Pod Wilczą Turnią / Ścieżka pod Wilczą Turnią
W momencie, gdy ścieżka zakręca w prawo, kierujemy się prosto, trzymając linii grzbietu, wychodząc po chwili na kolejną dróżkę. Po lewej, nieco oddalona pojawia się grupa Skalnej Igły – z wyraźną iglicą, oddzieloną szczeliną od głównego masywu.
Spomiędzy drzew widać szczytowe formacje Starościńskich Skał. Za Skalną Igłą czeka nas kolejna zagwozdka. Narzucająca się droga w lewo poniżej jest kompletnie zarośnięta i błotnista. Skręcamy zatem w prawo, bo tam mamy trawiaste podłoże i zaraz w lewo, by nie opuszczać linii grzbietu. Dochodzimy do płotka szkółki leśnej przy kolejnej skałce i obchodzimy go z prawej strony. Cały czas schodząc wychodzimy na biegnący z prawej dukt, którym dochodzimy do widocznej przecinki poniżej (krzyżówka z zielonym szlakiem rowerowym). Tu kierujemy się prosto, cały czas wspomnianym duktem w dół, bez znaków.
Starościńskie Skały z rejonu Skalnej Igły / Formacja poniżej Skalnej Igły
Dukt zakręca w lewo i wyprowadza na rozległe spłaszczenie w grzbiecie. Po lewej w młodniaku przyczaiła się grupa Leśnej Igły, do której prowadzi wąska ścieżka.
Po prawej stronie duktu, na wzniesieniu (ok. 635 m n.p.m.) wyrasta okazała Czaszka.
Za Czaszką ciągną się Bloki z kolebami i niszami skalnymi.
Od Bloków albo schodzimy przez las do Skalnego Mostu, albo jeśli chcemy wracać – kierujemy się z powrotem, w stronę przecinki z widokiem na Starościńskie Skały i schodzimy wygodnym duktem do krzyżówki ze szlakiem niebieskim powyżej Pieca.
Las pod Blokami / Widok na Starościńskie Skały
MAPA
(oznaczono na czerwono główną propozycję, na żółto dojścia alternatywne, podkład: mapa Galileos -Rudawy Janowickie 2015)
mapy.cz błędnie określają lokalizację Wilczej Turni, która leży mniej więcej w linii grzbietu opadającego ze spiętrzenia (787) z niewielkimi skałkami