Bożanow

W dolinie Bożanowskiego potoku, przy granicy z Polską, u stóp skalistej Koruny w Broumowskich Ścianach rozłożyła się wieś Bożanow, dawny Bertholdsdorf. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z dokumentu, z roku 1256, w którym benedyktyński opat Marcin nadał niejakiemu Beroldowi prawo zasiedlenia miejsca „sivam Policensem circa Bosanow et circa Stenawam„. Wieś należała do zakonnego klucza broumowskiego, toteż jest regularnie opisywana w klasztornych urbarzach. W osadzie istniał od XIV wieku kościół parafialny, którym opiekowali się benedyktyni.

Górna część wsi pod Koruną

Zniszczenia wsi przyniosły wojny husyckie oraz klęski żywiołowe w XVI wieku, wreszcie na początku kolejnego stulecia – wojna trzydziestoletnia, kiedy to przestała istnieć bożanowska parafia. W roku 1743 zakończono budowę obecnego barokowego kościoła św. Marii Magdaleny, projektu Kiliana Ignacego Dientzenhofera (1689-1751), jednego z najzdolniejszych architektów czeskiego baroku. Dientzenhofer był synem architekta Krzysztofa. Uczył się w kolegium jezuickim na Małej Stranie a potem w praskim Klementinum oraz na uniwersytecie wiedeńskim. Po podróży po Europie wrócił około roku 1715 do Pragi, podejmując pracę w przedsiębiorstwie ojca (zm. 1722). W swojej twórczości czerpał z baroku włoskiego m.in. Kamila-Guarino Guariniego i Franciszka Borrominiego. Jego dziełami, obok barokowego klasztoru w Broumowie i budowy kilkunastu kościołów wiejskich w okolicy na zlecenie brumowskiego opata Otmara, były m.in. takie barokowe obiekty jak opactwo benedyktyńskie w Brzewnowie, kościoły św. Jana Nepomucena na Hradczanach i Nowym Mieście, kościół św. Mikołaja na Małej Stranie, kościół św. Marii Magdaleny w Karlowych Varach a na terenie Śląska – konwentu benedyktynek w Legnickim Polu. W Bożanowie projekt architekta przewidywał dostawienie korpusu kościoła do wcześniejszej wieży (z początku XVIII wieku) i przykryto sklepieniem z lunetami.

Kościół w Bożanowie, w tle Szczeliniec Wielki

W roku 1832 a zatem ok. 20 lat po likwidacji klucza zakonnego, Bożanow liczył ponad 270 domostw i ponad 1600 mieszkańców. Obecnie jest to łańcuchowa wieś, malowniczo rozłożona na skraju ziemi broumowskiej, połączona z pobliskim Radkowem ciągiem pieszo-rowerowym. Z zabytków, obok jednego z najładniejszych na ziemi broumowskiej kościoła, na którego teren prowadzi XV-wieczna brama cmentarna, zachowały się barokowe krzyże i rzeźby (dwie grupy Ukrzyżowania, figura Niepokalanej). W pobliżu wsi – na pd. wsch. znajduje się źródełko Marii z kapliczką, z końca XIX wieku i stacje drogi krzyżowej. Od małego parkingu w górnej części osady prowadzą szlaki turystyczne na Machowski Krzyż i Korunę.

Barokowa grupa Ukrzyżowania

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

NA KORUNĘ I BOŻANOWSKI SZCZYT

GALERIA DODATKOWA

W Bożanowie, w tle Szczeliniec Wielki, Biała Skała i Lopota

Widok na Korunę z Bożanowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *