Radochów

Tuż za przewężeniem doliny Białej Lądeckiej na zachód od Lądka-Zdroju, na wysokości około 400 m n.p.m., w cieniu Cierniaka, rozłożyła się wieś Radochów. Założono ją w XIV wieku przy Solnej Drodze czyli starym trakcie z Czech na Śląsk i dalej ku małopolskim żupom solnym. Pod koniec tegoż stulecia istniał już tutaj kościół parafialny. W połowie XVIII wieku około 2 kilometry na północ od wsi, w zboczach Bzowca, na wysokości ok. 460 m n.p.m. odkryto krasową Jaskinię Radochowską (długość korytarzy – nieco ponad 250 metrów), która szybko stała się często odwiedzanym miejscem przez kuracjuszy z lądeckiego uzdrowiska, czemu zawdzięcza obecny brak szaty naciekowej. Dziś (wstęp płatny) uwagę zwraca tzw. Komora Gotycka, w której znajduje się krasowe jeziorko.

Widok na Radochów spod Cierniaka, w tle Kuźnicze Góry i Czarna Góra

Odkrycie jaskini spowodowało swoisty boom turystyczny, do czego doszedł rozwój przemysłowy – w XIX wieku we wsi działał browar, cztery młyny wodne i dwie olejarnie, a w roku 1897 doprowadzono tu linię kolejową z Krosnowic Kłodzkich. Z przeszłości we wsi zachowały się pozostałości dworu renesansowego Pannwitzów z XVI stulecia w otoczeniu resztek parku, kościół parafialny św. Mikołaja z iglicą wieży, pochodzący z 1 połowy XVII wieku z barokowym i klasycystycznym wyposażeniem (m.in. polichromowane figury, ołtarze, ambona i chrzcielnica) oraz renesansowymi płytami nagrobnymi Pannwitzów na ścianach.

Kościół św. Mikołaja

W rejonie wsi znajdziemy też szereg malowniczych kapliczek i figur przydrożnych – np. na prawym brzegu Białej Lądeckiej, pod drzewami stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena z roku 1732 z herbem rodu Neynaus. Może dziwić nepomuk “na sucho” tj. poza mostem i nie nad rzeką, lecz w wyniku wielkiej powodzi w lipcu 1997 roku, która okazała się dla Radochowa bardzo niszczycielska, Biała Lądecka zmieniła swój bieg, przesuwając się na południe. Z rejonu Radochowa roztaczają się ładne widoki na Góry Złote, Krowiarki i Czarną Górę w Masywie Śnieżnika, a z niektórych miejsc widać także “czapkę” najwyższej kulminacji Ziemi Kłodzkiej. Przez wieś biegnie szlak niebieski z Lądka-Zdroju na Przełęcz Kłodzką oraz szlak żółty na Przełęcz Jaworową.

Nepomuk przy bocznej drodze

 

MAPA

PROPOZYCJA WYCIECZKI

NA CIERNIAK I DO JASKINI RADOCHOWSKIEJ

GALERIA DODATKOWA

Widok z Radochowa na Czarną Górę

Kapliczka pod Cierniakiem

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *