Trojak (766 m n.p.m.)

Zalesione wzniesienie w północnej części Gór Złotych o spłaszczonym wierzchołku, górujące od wschodu nad Lądkiem-Zdrojem. Południowym zboczem biegnie dawny trakt z Czech do Polski zwany Solną Drogą. Górę budują metamorficzne gnejsy, wyższe partie porasta głównie świerkowy bór, niżej przeważają buki i jesiony. Największą atrakcję Trojaka stanowią gnejsowe skały rozłożone wzdłuż jego grzbietu i szlaku niebieskiego z Lądka do Starego Gierałtowa. Są to, patrząc od strony Lądka-Zdroju: Samotnik i Samotna, na północnym zboczu o wysokości kilku metrów. Następnie mamy Trojan – zajmująca szczyt Trojaka grupa o wysokości 27 metrów, o urwistej południowej ścianie i spłaszczonym, łatwo dostępnym od strony szlaku wierzchołku, tworzącym naturalną platformę widokową z panoramą Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich, niestety ograniczoną przez rosnące coraz wyżej drzewa. Na Trojanie znajduje się kilka krzewów wprowadzonej tu sztucznie pod koniec XIX stulecia kosodrzewiny, nietypowej na tej wysokości.

Platforma widokowa na Trojanie – widok na Masyw Śnieżnika od Suszyny po Czarną Górę i Krowiarki

Idąc dalej grzbietem po lewej wyrasta Skalny Mur ze Skalnym Szybem – położone w pobliżu Trojana, tuż przy szlaku. Mur ma długość ok. 100 metrów i wysokość do 15 metrów. Oddzielony od niego szyb stanowi odrębną basztę o wysokości 10 metrów. Trzy Baszty to masyw o długości 19 metrów i wysokości ok. 10 metrów, oddalony nieco od grupy szczytowych skałek. Skalna Brama zamyka od strony Zamkowego Rozdroża kompleks na Trojaku – jest to okazała formacja o wysokości do 30 metrów ze szczerbą oddzielającą dwie odrębne części – wyższą południową i znacznie niższą północną. Szczerbą prowadzi wspomniany szlak niebieski.

Skalna Brama (Rocky Gate) under Trojak

Skalna Brama

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

z LĄDKA ZDROJU

 

GALERIA DODATKOWA

Skalna Brama

Trzy Baszty

Panorama Masywu Śnieżnika od Suszyny po Suchoń z Trojana

Widok z Trojana na Krowiarki i Góry Bystrzyckie

Panorama z Trojana: Ptasznik, Szczeliniec Wielki, Broumowskie Ściany i Karkonosze (Czarna Góra, Svetla, Lisia Góra, Zadnia Płanina, Łąkowa i Źródlana, Śnieżka i Czarna Kopa)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *