Stara Łomnica

Wieś łańcuchowa położona na skraju Rowu Górnej Nysy, u podnóży grzbietu Łomnickiej Równi w Górach Bystrzyckich, na wysokości 350-500 m n.p.m. Punkt wyjściowy w Góry Bystrzyckie (Huta). W centrum ciekawa średniowieczna wieża kamienna, z otaczających wzgórz ładne panoramy otoczenia Kotliny Kłodzkiej.

Historia i zabytki. Osada powstała przypuszczalnie podczas akcji kolonizacyjnej pod koniec XIII wieku, gdyż w roku 1316 była wzmiankowana jako Lomnicz. W XIV wieku w środkowej części wsi ród Pannwiców wzniósł zachowaną do dziś kamienną wieżę mieszkalną, przy której w XVI wieku powstał renesansowy dwór (obecny dom nr 72). Dwa kolejne dwory powstały w XVI stuleciu w górnej dom nr 89) i dolnej (dom nr 23) części wsi.

Gotycka wieża mieszkalna w Starej Łomnicy

Opodal wieży i dworu środkowego stoi barokowy kościół z XVIII stulecia, z zachowaną gotycką wieżą, z wcześniejszej XV-wiecznej budowli. Przy drodze do Bystrzycy znajduje się kaplica św. Rocha z roku 1680, związana z epidemią dżumy a w dolnej części wsi dawna, XVIII-wieczna karczma (dom nr 29).

Turystyka. Ze wzgórza kościelnego oraz rozciągającej się dalej na północ Wysoczyzny Łomnicy roztaczają się ładne panoramy Masywu Śnieżnika, Gór Sowich, Bardzkich, Złotych i Bystrzyckich. Przez Starą Łomnicę przebiega zielony szlak turystyczny z Gorzanowa na Wójtowską Równię. Samochód można zaparkować na placyku przy cmentarzu, na wzgórzu z kościołem.

Wnętrze kościoła w Starej Łomnicy

 

MAPA

 

PROPOZYCJA WYCIECZKI

ZE STAREJ ŁOMNICY NA WÓJTOWSKĄ RÓWNIĘ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *