Harrachov

Miasteczko (ok. 2000 mieszkańców) w północnych Czechach, w kraju libereckim, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, ośrodek narciarski z kompleksem Czertak na Czarciej Górze, na którą prowadzi wyciąg krzesełkowy. Nazwa miejscowości pochodzi od austriackiego rodu szlacheckiego Harrachów, władającego w XVIII w., powstałą stulecie wcześniej osadą. Zasłynęła jako ośrodek hutnictwa szkła, którego dzieje, sięgające roku 1712, obecnie są eksponowane w muzeum, w osiedlu Nowy Świat. Miejscową hutę tak opisywał w swym przewodniku z roku 1821 K. F. Mosch “jest to największa i najlepsza huta szklana w tutejszych górach i szczególniej jest też czynną, należy ona do grafa Harrach, który niczego nie oszczędza aby ją można do coraz lepszego stanu doskonałości doprowadzić”, polecając ją jako cel wycieczki z uzdrowiska w Świeradowie (Bad Flinsberg). Znajdziemy tu także kaplicę szklarską św. Elżbiety z charakterystycznym wyposażeniem oraz minibrowar Novosad.

Widok na Harrachov z wyciągu krzesełkowego na Czarcią Górę, w tle Góry Izerskie (na pierwszym planie Bukowiec i Jelenia Strań)

Powyżej miasta, na stoku Gór Izerskich, latach 1888-1902 powstała Kolej Izerska łącząca Czechy ze Śląskiem. Po stronie śląskiej (wówczas w granicach Niemiec) znalazła się m.in. stacja kolejowa Strickerhaeuser, którą po II wojnie światowej przemianowano na Tkacze. W roku 1958 doszło do korekty granicy między Czechosłowacją a Polską przekazującej tę miejscowość Czechom, w wyniku czego Harrachov otrzymał stację kolejową. Miasteczko jest punktem wyjściowym w zachodnią część Karkonoszy, chętnie odwiedzanym miejscem jest zwłaszcza pobliski Wodospad Mumlawy.

Wodospad Mumlawski

Wodospad Mumlawy

 

MAPA

(informacja o parkingach pojawia się po kliknięciu na ikonę danej lokalizacji)

PROPOZYCJA WYCIECZKI

PRZEZ MUMLAWSKI WODOSPAD NA CZARCIĄ GÓRĘ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *