Harrachov

Miasteczko (ok. 2000 mieszkańców) w północnych Czechach, w kraju libereckim, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, ośrodek narciarski z kompleksem Czertak na Czarciej Górze, na którą prowadzi wyciąg krzesełkowy. Nazwa miejscowości pochodzi od austriackiego rodu szlacheckiego Harrachów, władającego w XVIII w., powstałą stulecie wcześniej osadą. Zasłynęła jako ośrodek hutnictwa szkła, którego dzieje, sięgające roku 1712, obecnie są eksponowane w muzeum, w osiedlu Nowy Świat. Miejscową hutę tak opisywał w swym przewodniku z roku 1821 K. F. Mosch “jest to największa i najlepsza huta szklana w tutejszych górach i szczególniej jest też czynną, należy ona do grafa Harrach, który niczego nie oszczędza aby ją można do coraz lepszego stanu doskonałości doprowadzić”, polecając ją jako cel wycieczki z uzdrowiska w Świeradowie (Bad Flinsberg). Znajdziemy tu także kaplicę szklarską św. Elżbiety z charakterystycznym wyposażeniem oraz minibrowar Novosad.

Widok na Harrachov z wyciągu krzesełkowego na Czarcią Górę, w tle Góry Izerskie (na pierwszym planie Bukowiec i Jelenia Strań)

Powyżej miasta, na stoku Gór Izerskich, latach 1888-1902 powstała Kolej Izerska łącząca Czechy ze Śląskiem. Po stronie śląskiej (wówczas w granicach Niemiec) znalazła się m.in. stacja kolejowa Strickerhaeuser, którą po II wojnie światowej przemianowano na Tkacze. W roku 1958 doszło do korekty granicy między Czechosłowacją a Polską przekazującej tę miejscowość Czechom, w wyniku czego Harrachov otrzymał stację kolejową. Miasteczko jest punktem wyjściowym w zachodnią część Karkonoszy, chętnie odwiedzanym miejscem jest zwłaszcza pobliski Wodospad Mumlawy.

Wodospad Mumlawski

Wodospad Mumlawy

 

MAPA

(informacja o parkingach pojawia się po kliknięciu na ikonę danej lokalizacji)

PROPOZYCJA WYCIECZKI

PRZEZ MUMLAWSKI WODOSPAD NA CZARCIĄ GÓRĘ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *