Wokół Harrachova

Harrachov Pod skocznią (670) – znaki niebieskie – Mumlawski Wodospad (780) – znaki żółte – Studenov (940) – znaki niebieskie – Czertova hora (1021) – znaki niebieskie i zielone – Harrachov Pod Skocznią. Długość: 9,5 km (7,5 km przy opcji zjazdu wyciągiem). Suma podejść: 400 metrów.

W Harrachowie za darmo można zaparkować w sezonie niezimowym pod samym wyciągiem krzesełkowym na Czertową horę, ale liczba miejsc jest tu ograniczona, przez co w weekendy i wakacje parking wypełnia się już przed godziną 10. Inną opcją są parkingi płatne, których ceny zaczynają się od 50 kc za dzień – na placykach przy głównej ulicy. Od dolnej stacji wyciągu szlak niebieski prowadzi w górę miasteczka z widokami na zbocza Czertovej hory – do dworca autobusowego, gdzie skręca w lewo, wchodząc do lasu przy samotnym pensjonacie.

Pod harrachovskimi skoczniami / Czertova hora z Harrachova

Przekraczamy kładką harrachowską obwodnicę i asfaltową rampą jednoznacznie się wznoszącą wśród drzewa dochodzimy do rozdroża nad Mumlawskim Wodospadem. Tu wybieramy szlak żółty, który przekracza mostek poniżej malowniczych kaskad i wąską ścieżką trawersuje zbocza Ptaszyńca (950).

Mumlawski Wodospad / Mumlawa poniżej wodospadu

Mijamy zapadlisko dawnej sztolni kopalni żelaza oraz grzbietową ścieżkę prowadzącą w prawo na Skalne Ściany by zejść w dolinę Ryżego Potoku, do letniskowych zabudowań osiedla Ryżowiste.

Czertova hora z zejścia do Ryżowistego

Szlak przekracza biegnącą doliną szosę i rozpoczyna podejście asfaltową nitką na przeciwne zbocze doliny. Z łąk mamy ładny widok na otoczenie doliny Ryżego Potoku z lesistą kopą Pleszywca (1210) oraz widniejącymi w zwieńczeniu zboczami Łysej Góry (1344).

Stok narciarski pod Czertovą horą
Otoczenie doliny Ryżego Potoku – widoki z podejścia na Studenov

Wkrótce asfalt się kończy i rozpoczyna żużel, droga wchodzi w las, a podejście staje się nieco monotonne. Wreszcie szlak wyprowadza na boczny grzbiet Karkonoszy przy domach osiedla Studenov, spomiędzy których mamy ograniczone widoki na dolinę Izery i południowo-zachodnie Karkonosze. Od Studenova będzie nas prowadził szlak niebieski, łagodnie podchodząc lasami masywu Czertowej hory. Osiągamy spiętrzenie Janowej Skały – w lewo prowadzi ścieżka do ładnej wychodni na pn. zach. jej wierzchołku.

Osiedle Studenov / Przy Janowej Skale

Wracamy na szlak, który już łagodnie, grzbietem doprowadza do płytkiego siodła pod Czertovą horą, gdzie zbiegają się trasy narciarskie. Stąd jeszcze ok. 0,5 km podejścia narciarską przecinką do polany na szczycie.

Łysa Góra z siodełka pod Czertovą horą
Z Czertovej hory rozciągają się ładne widoki na Szrenicę, płaskowyż Sokolnika z Łabską Łąką i dolinę Ryżego Potoku.
Widoki z Czertovej hory – Kamiennik, Szrenica i Sokolnik / Zbliżenie na Szrenicę
Łabska Łąka, Łysa hora i Krkonosz z Czertovej hory
Aby zmienić panoramę należy przejść w lewo, nieznakowaną ścieżką okrążającą wierzchołek, dającą wgląd na dolinę Harrachova i pogranicze Karkonoszy i Gór Izerskich.
Widok z Czertovej hory na Harrachov i masyw Wysokiej Kopy w G. Izerskich
Pokazy lotnicze nad Harrachovem
Z kolei opadająca na zachodni stok przecinka przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego daje wgląd na czeską stronę Gór Izerskich.
Widok z Czertovej hory na zachód
Z Czertowej hory szlak schodzi zakosami do Harrachova, miejscami dość stromo, mijając kompleks skoczni narciarskiej z wyróżniającą się “mamucią”. W razie pogorszenia pogody alternatywą jest zjazd wyciągiem (70 kc od osoby).
Widoki na Harrachov z wyciągu krzesełkowego – w tle Bukowiec i Jelenia Strań
Widoki na Harrachov z wyciągu – skocznia mamucia i zachodnie Karkonosze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *