Z Jedliny-Zdroju na Borową i Rybnicki Grzbiet

Jedlina – Glinica (500) – znaki zielone – Ptasie Rozdroże (735) – znaki czarne – Borowa (853) – znaki czarne – Ptasie Rozdroże (735) – znaki niebieskie – Pod Rybnickim Grzbietem (710) – ścieżka rowerowa – Nad Rybnicą Małą (600) – znaki niebieskie – Jedlina – Glinica. Długość: 12,5 km. Suma podejść:  650 m.

Z Glinicy (ul. Ogrodowa) w Jedlinie-Zdroju idziemy za znakami zielonymi w górę doliny niewielkiego potoku wcinającej się między Rybnicki Grzbiet a Borową. Dukt stopniowo wznosi się niezbyt stromo lasem a dolina zakręca na zachód.

Dolna część doliny

Za zakrętem dolina rozszerza się – z przecinek oglądamy okazałą kopę Borowej. Szlak wznosi się coraz wyraźniej stokiem Rybnickiego Grzbietu, osiągając wreszcie siodło między grzbietem a Borową z Ptasim Rozdrożem.

Na szlaku zielonym / Borowa ze szlaku zielonego

Na rozdrożu możemy skierować się od razu w lewo na Rybnicki Grzbiet, ale jest okazja odwiedzić oddalony o ok. 1 km szczyt Borowej. Na szczyt (panorama tutaj) prowadzą nas w prawo znaki  czarne. Po drodze mijamy widokową przecinkę, z której panorama obejmuje Góry Suche, Pasmo Lesistej i Karkonosze.

Ptasie Rozdroże / Widok na Góry Suche z podejścia na Borową

Zbliżenie na Waligórę, Klin, Suchawę, Kostrzynę i Włostową oraz kamieniołom na Bukowcu / Nad Dzikowcem Karkonosze

Wracamy tą samą drogą na Ptasie Rozdroże i kierujemy się za znakami niebieskimi, które obniżają się łagodnie duktem, zachodnimi zboczami Rybnickiego Grzbietu. Z rzadkich przecinek oglądamy wał Bukowca.

Skrzyżowanie szlaków pod Borową / Widok na Bukowiec

Na rozdrożu, gdzie szlak odbija w prawo, skręcamy w lewo, na szlak rowerowy i na kolejnej krzyżówce wybieramy jego odnogę odbijającą od narzucającego się duktu w prawo, lekko w dół. Wyprowadza on nas na trawers południowych stoków Rybnickiego Grzbietu, wąską ścieżką, wysoko nad doliną, w której rozłożyła się Rybnica Mała.

Widoki na Rybnicki Grzbiet i dolinę Rybnej ze ścieżki rowerowej

Niestety większość ścieżki przebiega lasem, co nieco ogranicza jej walory i ekspozycję. Mijamy za to po drodze dwie melafirowe skały.

Pierwsza ze skał na ścieżce

Na wcięciach (suchych dolinkach) grzbietu, które przekracza ścieżka należy uważać, gdyż w tych miejscach jest podmyta a grunt jest sypki.

Trawers Rybnickiego Grzbietu

Wreszcie na kolejnym zakręcie ścieżki spotykamy okazałą skałę zwaną Kazikową.

Ścieżka w rejonie Kazikowej Skały

Perć obchodzi kruche podnóże skały, na której wierzchołek można przy zachowaniu ostrożności spróbować wspiąć się prowadzącą z boku ścieżką.

Kazikowa Skała

Za Kazikową Skałą blisko już do końca ścieżki, która nagle się rozszerza i przechodzi w regularny dukt, który dość niespodzianie doprowadza do wsch. ramienia Rybnickiego Grzbietu, którym biegnie szlak niebieski. Ze znajdującego się tu wylesienia ładnie widać Głuszycę w otoczeniu pasm górskich – zza Włodarza wychyla się Mała Sowa przykrywająca tą Wielką a horyzont zamyka Góra Włodzicka.

Rejon krzyżówki ze szlakiem niebieskim – widok w stronę Głuszycy / Zbliżenie na Włodarz, Małą i Wielką Sowę

Teraz czeka nas kawałek mozolnego podejścia w lewo, za znakami niebieskimi – na szczęście krótkiego na pierwsze ze spiętrzeń Rybnickiego Grzbietu. W miarę zyskiwania wysokości widok z przecinki rozszerza się.

Podejście na Rybnicki Grzbiet: Góry Sowie i Głuszyca / Góra Włodzicka

Wreszcie osiągamy pierwszy z garbów – na lewo widać grupę Jeleńca w Górach Kamiennych, oddzieloną głęboką doliną Rybnej. Dróżka przechodzi w dukt, który już łagodnie wznosi się, miejscami lekko opadając.

Spiętrzenie w Rybnickim Grzbiecie, w tle Pasmo Jeleńca / Gomólnik Mały z Rybnickiego Grzbietu

Nieco mozolniejsze podejście czeka nas przed samą kopą Jedlińca, na której rozległy wyręb otwiera widoki na sąsiedni Jałowiec – najwyższą kulminację Rybnickiego Grzbietu, gniazdo Borowej i Klasztorzysko.

Rejon Głuszycy i Góry Kamienne z Rybnickiego Grzbietu / Borowa i Góry Czarne z Jedlińca

Na Jałowcu widać charakterystyczną platformę widokową, gdzie zmierzamy – musimy jednak najpierw zejść na siodło w grzbiecie a potem krótko, lecz stromo podejść na tę kulminację.

Klasztorzysko z Jedlińca / Zejście z Jedlińca, na kursie Jałowiec

Na Jałowcu widok z drewnianej platformy stopniowo zarasta ekspansywnymi brzozami, niemniej ładnie prezentują się stąd Góry Sowie.

Widok z Jałowca na Góry Sowie

Oczywiście głównym akcentem panoramy z Jałowca jest Borowa. Możemy też odpocząć na ławeczkach zanim ruszymy w dalszą drogę, schodząc na kolejne siodło w Rybnickim Grzbiecie.

Widok z Jałowca na Góry Czarne

Na siodle szlak niebieski opuszcza Rybnicki Grzbiet i, kierując się w prawo, rozpoczyna dość strome zejście stokiem Jałowca.

Pod Jałowcem: widok na Klasztorzysko / Siodło między Jałowcem a Małym Jałowcem, w tle Borowa

Obniżamy się na głębokie siodło między Jałowcem a kopą Małosza (670). Po lewej wciąż towarzyszy nam Borowa. Na przełęczy otwiera się za to w prawo widok na Jedliniec, na którym jeszcze niedawno byliśmy.

Zejście z Jałowca – na przedzie Małosz / Borowa z siodła między Jałowcem a Małoszem

Ze wspomnianej przełączki już łagodnie szeroki dukt sprowadza nas wschodnimi stokami Małosza do opłotków Jedliny-Zdroju, które osiągamy przy ul. Ogrodowej, tuż obok przepustu drogowego pod linią kolejową Wałbrzych – Kłodzko, w pobliżu miejsca, w którym rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Pod Małoszem – na prawo Jedliniec, w tle Góry Sowie / Szlak niebieski nad Glinicą

 

MAPA TRASY

List   

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor
Z Jedliny-Zdroju na Borową i Rybnicki Grzbiet   

Profile

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation
Name: No data
Distance: No data
Minimum elevation: No data
Maximum elevation: No data
Elevation gain: No data
Elevation loss: No data
Duration: No data

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *