Z Wojsławic na Kawią Górę

Wojsławice (250) – bez znaków – Borowe (300) – znaki żółte – Ostra Góra (355) – znaki czarne – Kawia Góra (339) – bez znaków – Twardziel (358) – znaki niebieskie – Nad Ruszkowicami (280) – bez znaków i znaki czarne – Ostra Góra – znaki czerwone – Wojsławice. Długość: 10,5 km.

Wycieczka miała wyglądać inaczej, ale drogi na dostępnej mapie okazały się bezdrożami, więc niżej opiszę wariant bezpieczny. Od ogrodu (arboretum) w Wojsławicach (zimą parking jest zamknięty, więc należy się umieścić przy krzyżówce dróg gruntowych z szosą Niemcza – Żelowice na siodle między Starogórzem a Wysokim Lasem) idziemy wzdłuż jezdni lub widokową łąką powyżej do siodełka powyżej, gdzie napotykamy szlak czerwony.

Nad ogrodem w Wojsławicach / Widok znad Wojsławic na Niemczę

Widok znad Wojsławic, na widnokręgu Góry Sowie, po prawe Wzgórza Krzyżowe

Opuszczamy szlak na granicy lasu, skręcamy w prawo, w równoległą drogę, która wyprowadza nas na skraj łąk nad arboretum, z których panoramę szpeci niestety nieco jednostajny mur ogrodu. Łąka kończy się i droga z powrotem doprowadza do szlaku tuż przy budynkach przysiółka Bielawy.

 

Niemcza znad arboretum / Góry Sowie z drogi wzdłuż muru ogrodu

Z lewej dołącza tu szlak żółty. Oba szlaki wznoszą się lasem zakosami (na następnej krzyżówce należy skręcić w lewo) na grzbiet między Ostrą Górą a Ostroszem, gdzie na skraju przecinki z widokiem na Śnieżnik napotykamy znaki czarne.

Widok z Ostrej Góry na Góry Bardzkie i Masyw Śnieżnika

Szlak czarny łagodnie sprowadza nas duktem z grzbietu wzgórz na skraj łąk nad Podlesiem z widokami sięgającymi Gór Sowich. Potem zakręca ostro w lewo i po kilkuset metrach wyprowadza na skraj pól pod Twardzielem (358 m), podchodząc nimi na siodełko nad wsią Ruszkowice.

Widoki ze szlaku czarnego nad Podlesiem, w tle Góry Sowie / Zbliżenie na rejon Wielkiej Sowy

Zbliżenie na rejon Przerzeczyna Zdroju / Szlak nad Ruszkowicami

Ok. 200 metrów w prawo, za kępą drzew na skraju pól, znajduje się punkt widokowy z ładną panoramą Gór Sowich i Przedgórza Sudeckiego.

Punkt widokowy nad Ruszkowicami

Wracamy na szlak, do którego dołączają znaki niebieskie z Błotnicy. Oba szlaki mijają zrujnowany dwór w Ruszkowicach i na krzyżówce poniżej rozchodzą się.

Zbliżenie na Góry Sowie z punktu widokowego nad Ruszkowicami

My idziemy w lewo za znakami czarnymi, skrajem pól z widokami na Góry Sowie. Szlak mija pd. ramię Twardziela i wśród pól kieruje się w stronę widocznego osiedla Zakrzów.

Góry Sowie z pól między Ruszkowicami a Zakrzowem / Szlak przed osiedlem Zakrzów

Przed Zakrzowem znaki czarne na skraju przylasków skręcają jednak w lewo na niezbyt wybitny grzbiecik Kawiej Góry, podcięty starymi kamieniołomami.

Góry Sowie ze szlaku w rejonie Kawiej Góry

Wieża widokowa znajduje się na grzbiecie, na skraju pól, między obiema niewybitnymi kulminacjami, na prawo od szlaku, powyżej drewnianej wiaty.

Wieża na Kawiej Górze / Widok na rejon Gromnika

Od wieży idziemy grzbietem ku pn. wierzchołkowi (Kawicy), gdzie dawnym wyrobiskiem schodzimy w lewo z powrotem na szlak, którym kierujemy się w prawo, wychodząc znów na pola.

Widok z wieży na Kawiej Górze / Wyrobiska na Kawiej Górze, w tle Góry Sowie

Na kolejnym rozdrożu szlak czarny skręca w prawo a my w wyraźną drogę w lewo, lekko się wznosząc z widokami na Góry Sowie po jednej i Wzgórza Strzelińskie po drugiej stronie. Na kolejnej krzyżówce idąc w lewo, wrócimy na szlak na odcinku między Ruszkowicami a Kawią Górą. Można jednak iść drogą w prawo, wznosząc się widokowym grzbietem.

Między Kawią Górą a Twardzielem – widok na Wzgórza Strzelińskie

Na następnej krzyżówce, na grzbiecie, przed młodniakiem skręcamy w dukt w lewo, który wkrótce zakręca w prawo. Po lewej pojawia się grzbiet Twardziela – należy skręcić w ścieżkę w lewo i go przekroczyć, osiągając odległy o ok. 100 metrów równoległy dukt, którym w prawo dojdziemy do szlaku niebieskiego by w lewo zejść na znajome siodło nad Ruszkowicami.

Na szlaku niebieskim nad Ruszkowicami

Uwaga – drogi widoczne na mapy.cz biegnące do Bielaw nie istnieją w terenie proponuję zatem wrócić szlakiem czarnym. Jeśli chcemy sobie rzecz skrócić, w momencie gdy wchodzi on w las pod Ostrą Górą należy iść duktem prowadzącym lekko w prawo od szlaku – wyjdzie on wyżej z powrotem na szlak, ścinając jego łuk (skraj łąk nad Podlesiem). Z Bielaw wracamy skrajem łąki nad arboretum albo prowadzącym równolegle opodal skraju lasu szlakiem czerwonym. Osiągamy parking przy arboretum, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę.

Przedwiośnie nad Wojsławicami / Parking przy arboretum

 

 

SZCZĄTKOWA MAPA TRASY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *