Wodospad Szklarki

Położony na skalistym progu nieco powyżej ujścia potoku Szklarka do rzeki Kamiennej (ok. 520 m n.p.m.) wodospad osiąga wysokość ok. 13 metrów, opadając pojedynczą kaskadą w skalną szczelinę zwężającą się ku dołowi. Poniżej wodospadu znajduje się malowniczy wąwóz skalny o ścianach sięgających ponad 40 metrów wysokości. Skały gdzieniegdzie pokrywają żółtawe porosty, nadając im oryginalną barwę. Kanion porasta las mieszany z dorodnymi okazami buków, jodeł, świerków i jaworów.

Waterfall of Szklarka - season of melting snow

Wodospad Szklarki

Przy wodospadzie mieści się bufet w tzw. schronisku Kochanówka. Stary drewniany budynek pochodzi z 1868 roku, okresu wielkiej popularności romantycznej kaskady, która rozpoczęła się w 2-giej połowie XVIII wieku kiedy to właściciel niedalekiej witriolejni wytyczył drogę do wodospadu. Właściciel gospody potęgował wrażenie wodospadu, spiętrzając wody Szklarki powyżej i odsuwając przepust za drobną opłatą. Dziś sami możemy zafundować sobie podobne wrażenie, odwiedzając Szklarkę na początku wiosny – w porze topnienia górskich śniegów.

Tourist hut "Kochanówka"
Schronisko Kochanówka

Wodospad leży na terenie niewielkiej enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego – za wstęp od strony parkingu przy Kamiennej pobierane są opłaty. Od wodospadu Szklarki można się wybrać za znakami niebieskimi Czeską Ścieżką na Halę pod Łabskim Szczytem, można przespacerować się wzdłuż doliny Kamiennej, pod skalistymi ścianami do Szklarskiej Poręby Dolnej lub w drugą stronę do Michałowic lub Piechowic (znaki niebieskie).

Rocks near the Szklarka waterfall
Skalne ściany wąwozu poniżej wodospadu

MAPA

GALERIA DODATKOWA

Szklarka falls

Widok z progu wodospadu (marzec)

Wodospad w “porze suchej”
Szklarka powyżej wodospadu
Szklarka
Wąwóz poniżej wodospadu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *