Hala pod Łabskim Szczytem

Rozległa łąka górska powstała w części w naturalnym piętrze subalpejskim ponad granicą lasu, w części zaś poprzez wykarczowanie górnoreglowego boru, na północnych stokach Łabskiego Szczytu na wysokości ok. 1080-1300 m n.p.m. We wschodniej części znajduje się trawiasta, porośnięta borówczyskami nisza źródliskowa Bystrego Potoku zwana Łabskim Kotłem. Już w średniowieczu biegła tędy z doliny Kamiennej tzw. Czeska Ścieżka, która prowadziła przez grzbiet powyżej i obok źródeł Łaby dalej do Czech. Pośrodku hali na wysokości ok. 1170 m n.p.m. już w XVI wieku istniała strażnica, a następnie leśniczówka w dobrach rodu Schaffgotsch.

Łabski Kocioł

Hala pod Łabskim Szczytem ze Szklarskiej Poręby

Gdy na hali zaczęto wypasać bydło i kozy powstała tu pasterska buda, w XVIII wieku zwana Śląską Budą, a po powstaniu zabudowań na Hali Szrenickiej dla odróżnienia – Starą Śląską Budą. Obok pasterzy gościli w niej wędrowcy peregrynujący Czeską Ścieżką. Budynek, parokrotnie rozbudowywany, w XIX wieku pełnił już funkcję typowego gościńca. Spłonął w wigilię Bożego Narodzenia w roku 1914, lecz po odbudowie zachował wcześniejszy, prosty kształt. Pod koniec lat 30-tych XX wieku obok postawiono mniejszy obiekt z miejscami noclegowymi. Schronisko na hali pod Łabskim Szczytem działa do dziś, kontynuując 300-letnią tradycję tego miejsca.

Schronisko pod Labskim Szczytem

Schronisko pod Łabskim Szczytem

Z Hali pod Łabskim Szczytem rozciąga się ładna panorama Szrenicy, Szklarskiej Poręby i ciemniejących nad nią stoków Gór Izerskich, Kotliny Jeleniogórskiej oraz stoków Wielkiego Szyszaka. Przy schronisku krzyżują się szlaki turystyczne ze Szklarskiej Poręby Górnej (żółty), Dolnej (niebieski) i Jagniątkowa (czarny) oraz szlaki prowadzące dalej w góry – tzw. Ścieżka nad Reglami (zielony) oraz szlak żółty na Śnieżne Kotły. W pobliżu znajdują się ciekawe formacje granitowe – Kukułcze Skały oraz Borówczane Skały.

Szlak żółty na Śnieżne Kotły
Górna część hali – szlak żółty na Śnieżne Kotły
 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
TREK ARENA SZRENICA
Z JAGNIĄTKOWA
Z MICHAŁOWIC
GALERIA DODATKOWA

Nad schroniskiem pod Łabskim Szczytem

Schronisko pod Łabskim Szczytem, w tle Borówczane Skały
Former pasture under Łabski Szczyt
Jesień nad schroniskiem pod Łabskim Szczytem
Above schronisko pod Labskim Szczytem

Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko na tle Kukułczych Skał
Schronisko na tle Borówczanych Skał
W tzw. Łabskim Kotle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *