Rozległa łąka górska powstała w części w naturalnym piętrze subalpejskim ponad granicą lasu, w części zaś poprzez wykarczowanie górnoreglowego boru, na północnych stokach Łabskiego Szczytu na wysokości ok. 1080-1300 m n.p.m. We wschodniej części znajduje się trawiasta, porośnięta borówczyskami nisza źródliskowa Bystrego Potoku zwana Łabskim Kotłem. Już w średniowieczu biegła tędy z doliny Kamiennej tzw. Czeska Ścieżka, która prowadziła przez grzbiet powyżej i obok źródeł Łaby dalej do Czech. Pośrodku hali na wysokości ok. 1170 m n.p.m. już w XVI wieku istniała strażnica, a następnie leśniczówka w dobrach rodu Schaffgotsch.
Gdy na hali zaczęto wypasać bydło i kozy powstała tu pasterska buda, w XVIII wieku zwana Śląską Budą, a po powstaniu zabudowań na Hali Szrenickiej dla odróżnienia – Starą Śląską Budą. Obok pasterzy gościli w niej wędrowcy peregrynujący Czeską Ścieżką. Budynek, parokrotnie rozbudowywany, w XIX wieku pełnił już funkcję typowego gościńca. Spłonął w wigilię Bożego Narodzenia w roku 1914, lecz po odbudowie zachował wcześniejszy, prosty kształt. Pod koniec lat 30-tych XX wieku obok postawiono mniejszy obiekt z miejscami noclegowymi. Schronisko na hali pod Łabskim Szczytem działa do dziś, kontynuując 300-letnią tradycję tego miejsca.
Z Hali pod Łabskim Szczytem rozciąga się ładna panorama Szrenicy, Szklarskiej Poręby i ciemniejących nad nią stoków Gór Izerskich, Kotliny Jeleniogórskiej oraz stoków Wielkiego Szyszaka. Przy schronisku krzyżują się szlaki turystyczne ze Szklarskiej Poręby Górnej (żółty), Dolnej (niebieski) i Jagniątkowa (czarny) oraz szlaki prowadzące dalej w góry – tzw. Ścieżka nad Reglami (zielony) oraz szlak żółty na Śnieżne Kotły. W pobliżu znajdują się ciekawe formacje granitowe – Kukułcze Skały oraz Borówczane Skały.
Górna część hali – szlak żółty na Śnieżne Kotły
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
TREK ARENA SZRENICA
Z JAGNIĄTKOWA
Z MICHAŁOWIC
GALERIA DODATKOWA
Schronisko pod Łabskim Szczytem, w tle Borówczane Skały
Jesień nad schroniskiem pod Łabskim Szczytem