Jiraskove Skaly

Osiedle w niewielkiej dolince między skałami, na południowy zachód od Teplic nad Metują z barokowym dawnym pałacykiem biskupów z Hradca Kralove zwanym Bischofstein (Biskupi Kamień), w którym obecnie mieści się hotel. Przy pałacyku, w niecce na podłożu torfowym znajduje się malownicze Czarne Jeziorko, w którego tafli odbijają się piaskowcowe wieżyce z zalesionego grzbietu opodal.

Pond near castle Skaly (Rocks)

Czarne Jeziorko

Na skalistym grzbiecie powyżej wznoszą się ruiny zamku Skały, zbudowanego wśród malowniczych formacji z wykorzystaniem naturalnych walorów miejsca. Wyniosłe potężne bloki piaskowca pełniły funkcję wież obronnych – wykuto w nich prowadzące na szczyt schody, otwory przejściowe oraz gniazda dla drewnianych belkowań. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 2 połowy XIV wieku. W czasie wojen husyckich ówczesny pan warowni Maciej Salava zajął dobra klasztorne zakonników z Broumova. Potem przeszedł na stronę utrakwistów popierających Zygmunta Luksemburczyka, co zapewniło mu brak represji po zwycięstwie stronników cesarza w bitwie pod Lipanami. Syn Macieja wyprawiał się stąd na Śląsk w łupieżczych wyprawach, co spowodowało interwencję śląskich mieszczan u Jerzego z Podiebradów, który wyraził zgodę na zniszczenie zamku.

Remnants of castle Bischofstein

Ruiny zamku Skały

Zamek odbudowano, jednak nie odzyskał poprzedniego znaczenia. W 2 połowie XVI wieku nikt go już nie zamieszkiwał i stopniowo popadał w ruinę. U jego stóp wzniesiono natomiast renesansową twierdzę. W 2 połowie XVII stulecia dobra Skały nabyła kapituła nowo utworzonego biskupstwa w Hradcu Kralove, który przebudował obiekt u podnóża na opisany powyżej barokowy pałacyk. Ze starego zamku pozostały niewielkie pozostałości murów – przetrwały natomiast skalne baszty z pustymi dziś oknami i prześwitami wykonanymi ongiś ręką człowieka.

Ostasz

Widok z zamku Skaly na Ostasz i Broumovske Steny

Ze szczytu dawnej wieży zamku roztacza się wspaniała panorama – z Ostaszem, Broumowskimi Ścianami i grupą Szczelińca Wielkiego na południu oraz najwyższym punktem Teplickich SkałCzapem na północy. Dojście do ruin zamku znakowaną czerwono ścieżką od parkingu przy szosie. Poniżej ruin przebiegają szlak żółty z Teplic nad Metują do Adrszpachu, czerwony z Ostasza do Jivki,  zielony z Sołowickiego Dworu przez Cap do Teplic nad Metują oraz niebieski – ścinający labirynt szlaku zielonego nad Teplickim Skalnym Miastem.

Steps in castle Skaly

Jedno z przejść w ruinach zamku Skały

Najdete nás na mapy.cz
NA CAP, LOKOMOTYWĘ I JIRASZKOWE SKAŁY
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *