Batorów

Dawna wieś w dolinie Czerwonej Wody, obecnie dzielnica miasta Szczytna. Została założona w roku 1770 jako osada przemysłowa – związana z powstałą tu równocześnie hutą szkła, która wkrótce stała się jedną z największych na Śląsku. Osada  powstała przy tzw. Praskim Trakcie – starym szlaku z Kłodzka do Czech, który biegł powyżej Batorowa doliną Czerwonej Wody i następnie schodził w dolinę Metuji tzw. Machowską Drogą. Szlak ten utracił znaczenie pod koniec XIX wieku, po wytyczeniu Drogi Stu Zakrętów (dziś da się przejechać samochodem równoległym Kręgielnym Traktem, ale tylko teoretycznie, gdyż mimo drogowskazu Karłów jest on wąski, a jakość asfaltu jest fatalna). Śladami lat jego świetności są tzw. kamienie milowe i stare drogowskazy. I tak Batorów stał się miejscowością położoną na uboczu, którą pozostaje do dziś.

Dolina Czerwonej Wody w Batorowie

Dolina Czerwonej Wody w Batorowie

Oprócz wspomnianej huty, w której wyrabiano szkło kryształowe powyżej Batorowa działał w tzw. Cygańskim Wąwozie kamieniołom piaskowca, którego śladem są kamienne murki i pozostałości wyrobisk przy szlaku żółtym na Skalne Grzyby. Powyżej Cygańskiego Wąwozu, przy Praskim Trakcie powstał przysiółek Batorówek – osiedle drwali i smolarzy pełniące rolę służebną wobec potrzeb huty na drewno i węgiel drzewny. W Batorowie oprócz paru XIX-wiecznych chałup nie znajdziemy przykładów historycznej zabudowy, natomiast na ramieniu Hanuli na pd. zach. od Batorowa przy szlaku zielonym i żółtym, w środku lasu stoi barokowy kościółek św. Anny z 1770 r. – jednonawowy z półkolistą absydą i niewielką wieżyczką sygnaturki. Przy kościółku znajdują się  stacje drogi krzyżowej – pierwotnie z XVIII w. z nieczytelnymi niestety scenami pasyjnymi.

Kościółek św. Anny nad Batorowem
Kościółek św. Anny nad Batorowem

Przez Batorów przebiegają szlak żółty z Dusznik-Zdroju przez Skalne Grzyby do Karłowa oraz zielony – również do Karłowa z Polanicy-Zdroju przez Skały Puchacza. W położonym powyżej Cygańskiego Wąwozu przysiółku Batorówek znajduje się parking i krzyżówka z kolejnym szlakiem – niebieskim z Polanicy-Zdroju do Wambierzyc – punkt wyjściowy na pobliskie Skalne Grzyby.

Zejście Cygańskim Wąwozem

W Cygańskim Wąwozie – ślady dawnych wyrobisk

MAPA

PROPOZYCJA WYCIECZKI
NA BIAŁE SKAŁY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *