Szerak (1351 m n.p.m.)

Szczyt w masywie Keprnika w Wysokim Jesioniku o stromych północnych i zachodnich zboczach oraz spłaszczonym, porośniętym świerkowym lasem i borówczyskami wierzchołku, wieńczący od północy główny grzbiet Hrubego Jesenika. Góra z uwagi na swoje położenie i rozległe północne stoki posiada surowy klimat – średnia temperatura roczna ledwo przekracza tu 2 stopnie Celsjusza, a pokrywa śnieżna zalega przez ok. 6 miesięcy. Karol Fryderyk Mosch w swoim przewodniku po Sudetach z roku 1821 wspomina: “Klimat jest tu bardzo ostry a zima zawczasu następuje. Jeszcze około św. Jana [Chrzciciela – 24 czerwca] odbija się blask śniegu z gór Altvater [Pradziad] i Petersteinu [Wysokie Hale], równie jak ze znakomitej przez swoją ogromną postać góry Hockschaar, która z tej okoliczności jest nazywaną od mieszkańców Śląska górą śnieżystą czyli Schneebergiem [Śnieżnikiem] lubo ta różni się od góry tego samego nazwiska znajdującej się w Hrabstwie Glackim [kłodzkim]”. Szczyt znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Szerak-Keprnik.

Chata Jiriho

Widok z Szeraka na Jesenik

Sam wierzchołek Szeraka jest niedostępny dla turystów, skupiają się oni przy położonym efektownie nad głęboką doliną Javorzickiego potoku schronisku “chata Jiriho”. Zbudowany z kamiennych ciosów budynek powstał w roku 1888, w roku 1896 zniszczył go pożar. Odbudowany, został w 1926 roku powiększony do obecnych rozmiarów. Obok schroniska znajduje się kamienna dzwonnica. Spod “chaty” roztacza się piękna panorama widniejących ponad 700 metrów w dole zabudowań Jesenika. Przy dobrej widoczności, w głębi widać płaskie tereny doliny Nysy Kłodzkiej (już w Polsce) ze zbiornikami otmuchowskim i nyskim, a zza Keprnika wystaje wieża telewizyjna na Pradziadzie.  Pomyślne wiatry i efektowna panorama, a także dogodny wjazd wyciągiem sprawia, że często spotkamy tu paralotniarzy w oczekiwaniu na sprzyjający podmuch.

Widok na Szerak i Obri skaly
Szerak i Obrzi skaly spod Studnicznego Wierchu

Na Szerak prowadzi z położonej u podnóża osady Ramzova dwu-odcinkowy wyciąg kanapowy ze stacją pośrednią na Czerniawie. Budowę dolnego odcinka wyciągu zakończono w roku 1976 (obecny wyciąg kanapowy pochodzi z roku 1996), górnego pięć lat później (niedawno zmodernizowany na kanapowy). Dolny odcinek liczy 1292 metrów i ma 272 metry przewyższenia, górny zaś – 1852 metry i 274 metry przewyższenia, przy czym większość przypada na stromy podjazd na Mraczną horę, za którą końcowy etap wyciągu wiedzie niemal płaskim, wschodnim ramieniem Szeraka. Górna stacja wyciągu znajduje się na wysokości 1332 m n.p.m.

View towards Masyw Snieznika

Widok z wyciągu na Szerak

Z trasy wyciągu roztacza się wspaniała panorama  polsko-czeskiego pogranicza – Gór Złotych, Bialskich i Masywu Śnieżnika. Z odcinka górnego widać część Hrubego Jesenika, a mianowicie masyw Keprnika i Vozki. Na północnym zboczu Szeraka, w pobliżu skrzyżowania niebieskiego szlaku z Horni Lipovej ze znakami zielonymi z Ramzovej znajdują się zbudowane z metamorficznych łupków Obri skaly. Na Szeraku, przy chacie Jiriho krzyżują się szlaki turystyczne: żółty z Jesenika oraz niebieski z Górnej Lipovej do Filipovic. Drugie rozdroże znajduje się na pd. skłonie góry – zbiega się tu wspomniany szlak niebieski ze znakowanym czerwono grzbietowym szlakiem Jeseników z Ramzovej na Czervenohorske Sedlo.

Walk on Serak

Widok z Szeraka na Keprnik

KAMERA

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

TRASA

TRASA1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *