Przełęcz Trzech Dolin (810 m n.p.m.)

Rozległe siodło w środkowej części stożkowatych Gór Suchych, gdzie zbiegają się, jak sama nazwa wskazuje, trzy doliny. Stoi na nim schronisko Andrzejówka – dawne Andreasbaude (od imienia inicjatora budowy obiektu) nieco tylko po ostatniej wojnie spolszczone. Otwarte w roku 1933, powstało w nieco innym krajobrazie niż dzisiejszy. Po pierwsze, szczyt sąsiedniego Waligóry, najwyższy w całych Kamiennych Górach – 934 m n.p.m., dziś pokryty ciemnym świerkowym borem, stanowił ongiś dobry punkt widokowy.

Andrzejowka tourist hut
Andrzejówka

Po drugie, brak było wówczas nowotworu, który pochłonął pobliskie górskie zbocza,  to jest kamieniołomu melafiru przy drodze z Andrzejówki do Rybnicy Leśnej. Kamieniołom ten dosłownie przeżarł się na drugą stronę grzbietu Bukowca, co spowodowało m.in. konieczność przeznakowania czerwonego szlaku turystycznego z Sokołowska na Przełęcz Trzech Dolin. Także pędzące przez spokojną Rybnicę Leśną sielsko położoną wśród łąk, z których wyrastają wyspowe grzbiety Gór Kamiennych i Wałbrzyskich,  ciężarówki z urobkiem, nie przyczyniają się do polepszenia walorów krajobrazowych okolicy. Dobrze, że przyblokowano rozszerzenie łomu na sąsiednią górę Klin.

Nad Przełęczą Trzech Dolin

Przełęcz Trzech Dolin ze schroniskiem Andrzejówka

Schronisko Andrzejówka  mimo późnego, jak na warunki sudeckie, powstania szybko zyskało sobie ono popularność, np. zimą 1936 roku gościła tu holenderska królowa Wilhelmina. Podczas wojny schronisko przeszło zwyczajowe losu koleje – najpierw zajęło je Hitlerjugend, a gdy front dotarł na Dolny Śląsk na początku 1945 roku – zorganizowano tu punkt obrony przeciwlotniczej. Ponad schronisko wyrastają malownicze stożki Waligóry (dojście za znakami żółtymi) i Suchawy (dojście za szlakiem niebieskim), doskonale widoczne ze wspomnianej już hali pod Klinem.

Przełęcz Trzech Dolin
Przeł. Trzech Dolin zimą

W tzw. pobliżu (2-4 km) znajduje się kilka ciekawych miejsc: ruiny zamków Radosno i Rogowiec (dojście za znakami czerwonymi, niebieskimi lub żółtymi), który do odnalezienia śladów Pańskiego Domu nad Karpaczem dzierżył palmę pierwszeństwa najwyżej położonego zamku w Polsce, urwisko Czerwonych Skałek pod Suchawą, podupadłe niestety uzdrowisko w Sokołowsku (dojście za znakami zielonymi lub niebieskimi), a także dwa drewniane kościółki (rzadkość na Dolnym Śląsku) w położonych u podnóży Gór Suchych wsiach – Rybnicy Leśnej (znaki zielone) i Grzmiącej (znaki żółte). Szlaki turystyczne do powyższych miejsc rozchodzą się właśnie z Przeł. Trzech Dolin, do którego zmotoryzowani mogą bez problemu (nie całkiem – uwaga na dziury! i odstrzał w łomie) dojechać od strony Wałbrzycha. Zimą w Andrzejówce organizowane są biegi narciarskie, m.in. Bieg Gwarków.

Wyciąg orczykowy na zboczu Klina
Stok narciarski pod Klinem
 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z SOKOŁOWSKA

NA ZAMEK ROGOWIEC

Z ŁOMNICY

Z TRZECH STRUG PRZEZ GOMÓLNIK

Pass of Three Valleys (799 m)

Przełęcz, Suchawa i Bukowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *