Skały olbrzymów

Ramzova – znaki zielone – Obri skaly (1088 m) – znaki niebieskie – Szerak (1352 m) – znaki czerwone – Ramzova. 11,5 km. Suma podejść: 650 metrów. Na wariant z zahaczeniem o Keprnik należy doliczyć ok. 3-3,5 km oraz 100 metrów podejścia.

W Ramzovej parkujemy przy dolnej stacji wyciągu kanapowego na Szerak – parking przy głównej szosie jest płatny, jednak wąska jezdnia w górę doprowadzi nas do bezpłatnego, choć kamienistego placyku, gdzie można zostawić samochód. Przy wspomnianym parkingu znajduje się “rogacz” z oznaczeniem szlaków.

Ramzova - lanovka Ramzova

Ramzova w otoczeniu Gór Złotych

Wybieramy zielony, który prowadzi prosto, obok ciągu garaży i wkrótce zagłębia się w las. Paradoksalnie szlak, rozpoczyna zejście  w dół bocznej dolinki, po to jednak tylko by obok wiaty z ławeczkami przewinąć się na przeciwne zbocze. Z przecinek mamy widoki na południową, czeską część Gór Złotych, a po prawej od szlaku między drzewami prześwituje I etap naszej wycieczki – Obri skaly.

Nad Ramzovą Przy szlaku zielonym na Obri Skaly

Widok na masyw Smreka ze szlaku zielonego

Prowadząca prosto stokówka odbija w prawo, a znaki zielone prosto rozpoczynają strome choć, krótkie zejście w dolinę Vrażednego potoku (730 m), który przekraczamy koroną kamiennego przepustu.

Vrażdeny potok Tama na Vrażdenym potoku

Vrażedny potok

Przy kolejnej wiacie szlak zakręca w prawo na biegnącą w górę doliny potoku drogę, która wkrótce zbliża się do jego biegu. Ten odcinek przypomina nieco marsz w górę doliny Białej Wisełki w Beskidzie Śląskim, gdyż potok opada po skalnych progach w ułożonym z kamieni korycie.

Kaskady na Vrażdenym potoku  Przepust na Vrażdenym potoku

Droga wzdłuż Vrażednego potoku / Kamienny przepust nad potokiem

Za mostkiem czeka nas kolejny przepust i wiata, a nieco powyżej następna tama. Tu warto zejść nad potok, nad którym zwieszają się malownicze skały – zwiastun łańcucha Obrich skal.

Skały nad Vrażdenym potokiem Nad doliną Vrażdenego potoku

Skały nad Vrażednym potokiem

Dukt przechodzi w ścieżkę, a nachylenie stoku rośnie. Dolina się zwęża, wśród gęstych drzewek przekraczamy strumień i krótkim podejściem wychodzimy na wyasfaltowany szlak narciarsko-rowerowy z Ramzovej.

Kładka na Vrażdenym potoku Szlak rowerowy pod Mracną horą

Kładka na Vrażednym potoku / Szlak rowerowy pod Mraczną horą

Szlak prowadzi nim w lewo do bliskiego już rozdroża pod Obrzimi skalami (930 m), gdzie z naprzeciwka dołączają znaki niebieskie i skąd możemy podziwiać ładną panoramę Gór Złotych i Masywu Śnieżnika.

Rozdroże pod Obrimi skalami Podejście na Obri skaly

Rozdroże pod Obrzimi skalami / Smrek spod Obrzich skal

Stąd oba szlaki prowadzą mozolnie w prawo, pod górę prostą rampą, wzdłuż przesuwającego się po lewej, wśród młodych drzewek łańcucha Obrich skal. W tyle otwiera się widok na Góry Złote.

Widoki z podejścia na Obri skaly Dolne partie Obrich Skal

Widok z podejścia na dolne partie Obrich skal

Wreszcie, gdy podejście już nuży dróżka zakręca niespodzianie w lewo i po ok. 150 metrach wyprowadza na rozdroże nad Obrimi skalami, przy ostatniej ze skał. Znajduje się tu kolejna drewniana wiata oraz skrzyżowanie ze szlakiem rowerowym. Warto odnaleźć zniszczone znaki ścieżki widokowej (na lewo od ostatniej skałki) i odbyć krótki spacer (uważając na ścieżkę i skały) wzdłuż rozległej formacji z pięknymi widokami na Masyw Śnieżnika, Góry Złote, dolinę Białej pod Jesenikiem, a na ostatku sam Szerak.

Przy Obrich Skalach Obri Skaly

Górna część Obrich skal

Ze skał na Szerak będziemy podchodzić szlakiem niebieskim – na granicy lasu warto się obrócić i jeszcze raz obejrzeć malownicze otoczenie. Potem znikamy w górnoreglowym borze, mijając na stokowym spłaszczeniu samotną skałkę z ławeczkami.

Okolice Obrich skal Skałka pod Szerakiem

Szlak niebieski nad Obrzimi skalami / Samotna skałka przy podejściu na Szerak

Męczące podejście kończy się właściwie, gdy napotkamy dochodzący z lewej szlak żółty. Wprawdzie do schroniska na Szeraku stąd jeszcze kilkaset metrów, to biegną one łagodnie wznoszącym się ramieniem Szeraka.

Rozdroże pod Szerakiem Przy chacie Jiriho

Rozwidlenie pod Szerakiem / Przy schronisku na Szeraku

Przy schronisku, odpoczywamy ponad kotliną Jesenika w otoczeniu Gór Złotych, Opawskich i pasma Orlika w Hrubym Jeseniku. Potem pozostaje zadzwonić jeszcze “na szczęście” kamienną sygnaturką stojącą na tle Keprnika (zza zbocza którego wystaje wieża telewizyjna na Pradziadzie).

Crossroads on Serak Gory Zlote - view from Serak

Na Szeraku / Widok na Góry Złote z Szeraka

Widok spod chaty Jiriho Near tourist hut on Serak

Kotlina Jesenika spod chaty na Szeraku / Keprnik i dzwonnica na Szeraku

Od schroniska na Szeraku idziemy za znakami niebieskimi do rozwidlenia szlaków na południowym zboczu. Jeżeli chcemy wybrać się na Keprnik (opis szczytu i zdjęcia) należy skierować się stąd w lewo za znakami czerwonymi, które schodzą na siodło w ciemnym lesie, by łagodnie jednostajnie podejść na niedaleką kopułę szczytową Keprnika. Powrót do krzyżówki pod Szerakiem następuje tą samą drogą.

View from Keprnik to Serak Rocks on Keprnik

Podejście z Szeraka na Keprnik / Szczyt Keprnika

Od rozdroża na Szeraku znaki czerwone schodzą do Ramzovej kamienistą Końską ścieżką, którą dawniej dowożono piwo do schroniska na Szeraku, o czym informuje dumnie tablica na tzw. Końskiej vyhlidce.

Skały przy szlaku czerwonym Konska vyhlidka

Skały przy zejściu na Czerniawę / Końska “vyhlidka”

Sama ścieżka przypomina bardzo zejście ze Śnieżnika do Międzygórza za znakami czerwonymi na trawersie Średniaka. Pierwszy odcinek jest skalisty.

Vozka spod Szeraka Widok w dolinę Klepacskiego potoku

Przy szlaku czerwonym do Ramzovej

Z następnego otwierają się widoki na głęboką, dziką dolinę Klepacskiego potoku, nad którą wznoszą się okazale Keprnik i Vozka.

Keprnik i Vozka znad Czernawy Masyw Śnieżnika znad Czernavy

Otoczenie doliny Klepacskiego potoku / Szlak czerwony nad Czernavą

Nagle teren się wyrównuje, a szlak wychodzi ze szpaleru świerków na spłaszczenie pod Czernavą z pośrednią stacją wyciągu na Szerak.

Rozdroże nad Czernavą Mraczna hora z Czernavy

Rozdroże nad Czerniawą / Pośrednia stacja wyciągu na Szerak

Stąd mamy widok na przedramię Szeraka – Mraczną horę, a także na Ramzovą w otoczeniu Gór Złotych.

Widok z Czernavy Mraczna hora

Widok na Góry Złote z Czerniawy / Mraczna hora z Czernavy

Rozpoczynamy teraz zejście drogą dojazdową na Czernavę, która zakosami z nielicznymi widokami obniża się, przewijając to po lewej to po prawej stronie wyciągu by osiągnąć dolną jego stację, gdzie zostawiliśmy samochód.

Widoki z zejścia z Czernavy do Ramzovej Przełęcz Ramzova

Ramzova z zejścia z Czerniawy / Nad parkingiem w Ramzovej

MAPA TRASY

Najdete nás na mapy.cz
KAMERY PRZY TRASIE:

KAMERA – ZOB. POZYCJE RAMZOVA BONERA/SKI ARENA (uwaga, żeby zobaczyć całe zdjęcie na niektórych kamerach w Mozilla FF należy kliknąć w otwartym oknie przeglądarki z obrazem live zakładkę “pokaż obrazek”)

KAMERA SZERAK

P.S. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem bliskich (ok. 10 km) jaskiń na Pomezi przy drodze z Lipovej-Łaźni do Javornika.

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *