Izerskie Garby (1084 m n.p.m.)

Niewybitny szczyt w środkowej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Wyrównany, płaski wierzchołek zajmuje nieczynna dziś kopalnia kwarcu “Stanisław” – najwyżej położony kamieniołom w Polsce, do którego doprowadzono drogę dojazdową z Jakuszyc. Stanowi on krajobrazowy zgrzyt w tej części pasma. Kamieniołom otwarto celem wydobywania kwarcu o różnej barwie – od białej do różowej.


Widok na Izerskie Garby od strony północnej

Historia eksploracji szlachetnych kamieni w tym miejscu sięga średniowiecza, kiedy szczególnie cenionymi miejscami były okolice sąsiedniego Zwaliska. Za “Niemca” Izerskie Garby nosiły nazwę Biały Flins (Weisse Flins), co znajdowało odzwierciedlenie w polskim nazewnictwie lat powojennych – od domniemanego pogańskiego bożka, którego czczono w okolicy źródeł Kwisy. W wydanym w roku 1821 przewodniku K. F. Mosch pisał o tym miejscu jako o “kwarcowej skale białego Flinsu, górze prawie z roślin ogołoconej, która się przeszło na pół mili rozciąga”.

Quartz quarry on Izerskie Garby

Kopalnia kwarcu na Izerskich Garbach

Samą kulminację zajęta przez dawny kamieniołom omijają szlaki – poniżej, przez siodełko między Izerskimi Garbami a Wysoką Kopą przebiega szlak czerwony Świeradów-ZdrójSzklarska Poręba, zaś przez płytkie obniżenie między Izerskimi Garbami a Zwaliskiem ponownie powyższy szlak czerwony, a także szlak niebieski ze Szklarskiej Poręby oraz szlak zielony z Jakuszyc na Rozdroże Izerskie. To właśnie z Rozdroża Izerskiego przez Zwalisko najłatwiej dostać się na Izerskie Garby.

Quarry at Izerskie Garby

Izerskie Garby z sąsiedniego Zwaliska

MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
ze SZKLARSKIEJ PORĘBY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *