Na dachu ziemi kłodzkiej

Kamienica (690) – znaki niebieskie – Hala pod Śnieżnikiem (1220) – znaki zielone – Śnieżnik (1425) – znaki czerwone – Przełęcz pod Strzybrnicką (1210) – znaki zielone – Głęboka Jama (960) – żółty – Kamienica. Długość: 15 km.  Różnica poziomów: 900 metrów.

Do Kamienicy niestety, albo -stety nie dojeżdża żaden autobus, a i miejsca na zaparkowanie samochodu tu niewiele (zatoka przy wyjściu na szlak niebieski, pojawił się też prywatny parking przy szlaku żółtym), bo droga i pobocza wąskie. Należy też uważać na pojazdy leśne, które mogą operować na zatoczkach.

View from the ridge of Zawada Śnieżnik - view from Kamienica

Dolina Kamienicy / Śnieżnik na tle Stromej z doliny Kamienicy

Przy wejściu na szlak niebieski należy uważać na pieski z pobliskich zabudowań. Gdy już dotrzemy do granicy lasu nic nie powinno zakłócić nam spokoju, no chyba, że trafimy na zrywkę drzewa. Tablice na szlaku w środku lasu, kilka kilometrów od najbliższej miejscowości “Ścinka drzew – wstęp wzbroniony” należą do jednych z licznych absurdów w naszym dzisiejszym kraju. Turysta ma bowiem wyjście, albo cofnąć się po własnych śladach, mimo że nikt, go przy wejściu na szlak o ścince nie informował, albo zignorować ostrzeżenie i iść dalej na własną odpowiedzialność. Szlak i wygodny trakt z Kamienicy do Kletna wiodą zakosami, wyprowadzając na siodło między Młyńskiem a Masywem Stromej.

Rejon siodła pod Młyńskiem – widoki na otoczenie doliny Kleśnicy

Tu droga przewija się na zbocze doliny Kleśnicy, którą widać fragmentarycznie znad gęstwy świerków. Łagodny dotychczas dukt wznosi się coraz bardziej stromo, doprowadzając do wiaty, gdzie szlak odbija w prawo na stok Stromej.

Pod Porębkiem, w tle Młyńsko / Widok na Stromą ze szlaku niebieskiego

Mozolnie wznosimy się przez ciemny świerkowy bór i, gdy wydaje się, że podejście nigdy się nie skończy, szlak zakręca w prawo i wyprowadza po chwili na grzbiet między Stromą a Śnieżnikiem, zajęty przez rozległe wylesienie z widokami na Żmijowiec i stożek Czarnej Góry.

Blue trail from Kamienica to Hala pod Śnieżnikiem On the ridge between Stroma and Śnieżnik

Widok na Żmijowiec, Smrekowiec i Czarną Górę z grzbietu między Śnieżnikiem a Stromą

W ostatnim okresie grzbiet uległ dalszemu wylesieniu i wyrębom, co otworzyło panoramę w stronę Gór Bardzkich, Złotych i Bialskich.

Widoki z rozdroża pod Śnieżnikiem

Dochodzimy do rozstaja ścieżek na skraju lasu. Stąd możliwe są dwa warianty: szlak niebieski skręca w prawo, w stronę Hali pod Śnieżnikiem, gdzie odnajdziemy szlak zielony na szczyt a w lewo odchodzi dróżka do tzw. chatki pod Śnieżnikiem (wariant krótszy o ok. kilometr), którą  wyjdziemy na szlak zielony, na granicy państwa nad tzw. Franciszką, ok. 750 metrów od szczytu (dojście szlakiem zielonym).

Ascent through fields of blueberry Zejście do Kamienicy

Na północnym stoku Śnieżnika

Po stromym ostatnim podejściu teren się wyrównuje, zaś borówczyska znikają. Jest płasko, mimo, że znajdujemy się na wysokości ponad 1400 m n.p.m. Przemierzamy rozległą kopułę Śnieżnika (1425 m n.p.m.), urozmaiconą gdzieniegdzie krzewami kosodrzewiny.

Na śnieżnickiej kopule

Kierujemy się na kupkę kamieni na przeciwległym krańcu szerokiego wierzchołka, stanowiących ruiny wieży widokowej.

On the top of Śnieżnik Foundations of the outlook tower

Na szczytowej kopule Śnieżnika / Ruiny wieży widokowej na Śnieżniku

Z panoramą ze Śnieżnika jest ten feler, że jego wierzchołek przypomina kulę ziemską w miniaturze, tworząc horyzont wewnątrz horyzontu. Wprawdzie wspomniane rumowisko po wieży widokowej umożliwia zyskanie kilku metrów, jednak widoki ze szczytu tegoż i tak przedstawiają się jak poniżej. Aby sobie dobrze obejrzeć poszczególne elementy panoramy trzeba by było przemieszczać się po obwodzie szczytowej kopuły, depcząc wysokogórskie murawy.

Panorama towards Czarna Góra Mały Śnieżnik / Trójmorski Wierch

Czarna Góra i Igliczna ze Śnieżnika / Trójmorski Wierch i Mały Śnieżnik ze Śnieżnika

Postawienie wieży widokowej na Śnieżniku nie było zatem wydumaną sprawą (podobne uwarunkowania występują np. na Wielkiej Sowie, przy czym tam wierzchowina jest bardziej wydłużona). No cóż, na razie jesteśmy skazani na widoki Śnieżnika ze Śnieżnika w pierwszej kolejności.

Signposts on the top of Snieznik On the dome of Snieznik

Przejście graniczne na Śnieżniku / Widok ze Śnieżnika na Góry Bialskie

Pod ruinami wieży przebiega szlak zielony z Hali pod Śnieżnikiem na Przełęcz Płoszczynę. Nie pójdziemy nim jednak, przynajmniej na razie, bo dzień jest ciepły i przydałoby się trochę ochłody. Dlatego wybieramy czeskie szlaki czerwony oraz żółty i ruszamy nimi w dół.

Path to Śnieżnik View towards Suszyna

Widok ze Śnieżnika na dolinę Morawy / Suszyna ze Śnieżnika

Szybko schodzimy ze szczytowej kopuły Śnieżnika, która znajduje się niemal w całości po polskiej stronie granicy i przez pas kosówki, a potem świerków, docieramy do niszy na południowym stoku, gdzie bije źródło Morawy. Roztacza się stąd ładny widok na otoczenie źródliskowej doliny Morawy, zamkniętej po prawej grzbietem granicznym Masywu Śnieżnika, po lewej zaś ramieniem Suszyny.

View of the Morava valley Spring of the Morava river

Widok spod źródeł Morawy / Kamienna studzienka przy źródle Morawy

Za źródłem Morawy już łagodnie ścieżka obniża się na spłaszczenie w południowym ramieniu Śnieżnika z fundamentami dawnego czeskiego schroniska. Rozciąga się stąd ładny widok w stronę Wysokiego Jesionika.

Southern slope of Snieznik Snieznik - view from ruins of old tourist hut

Droga od źródła Morawy /  Spłaszczenie ze słoniem

Nad dolinami stoi tu kamienna figurka słonia – czeski symbol Śnieżnika. Dlaczego słoń – nikt do końca nie wie, ale tacy już są nasi południowi sąsiedzi.

Elephant under Snieznik Stone elephant

Rzeźba słonia na południowym zboczu Śnieżnika

Od słonia szlaki czerwony i żółty ponownie prowadzą w dół, wkraczając w zwarty górnoreglowy bór świerkowy. Dróżka zakręca w lewo, nachylenie maleje. Ponownie zbliżamy się do polsk0-czeskiej granicy, na którą po kilkuset metrach wychodzimy. Granicą biegnie wspomniany wyżej szlak zielony na Płoszczynę, którym wędrujemy w prawo. Graniczna przecinka w gęstym lesie obniża się na siodełko pod zwornikowym wzniesieniem Strzybnickiej (1250 m n.p.m.), gdzie od głównego grzbietu Masywu Śnieżnika odchodzi na południe ramię Suszyny. Szlak zielony zostawia po prawej, po stronie czeskiej wierzchołek Strzybnickiej i rozpoczyna kolejny odcinek stromego zejścia.

Góry Bialskie - view from the descent to the Kamienica valley View towards Hruby Jesenik

Góry Bialskie ze szlaku zielonego na Przeł. Płoszczynę / Widok na Hruby Jesenik spod Strzybnickiej

Tym razem jednak bór nagle rzednie, przechodząc w rozległe halizny na Granicznym Stoku. W miarę zejścia po lewej otwiera się widok na dolinę Kamienicy i Morawki oraz ich otoczenie, zaś w tyle zostawiamy niepozorną stąd kopułę Śnieżnika.

The valley of Kamienica  Snieznik - view from Graniczny Stok

Dolina Kamienicy i Morawki z Granicznego Stoku / Śnieżnik z Granicznego Stoku

Przed nami mamy gniazdo górskie Smreka u źródeł Białej Lądeckiej. Po prawej, wspomniany już Hruby Jesenik z Szerakiem, Keprnikiem i Vozką na pierwszym planie.

Góry Bialskie - grzbiet graniczny Looking towards the east

Góry Bialskie i Złote z Granicznego Stoku / Hruby Jesenik z Granicznego Stoku

Przecinamy czeską asfaltową drogę do Strzybnic i zagłębiamy się w las. Co ciekawe prawie grzbietem płynie tu potok, stąd ścieżka jest zniszczona, zejście utrudnia też stromizna stoku. Wreszcie osiągamy siodło nad tzw. Głęboką Jamą (ok. 940 m n.p.m.), pół kilometra poniżej szczytu Śnieżnika. Odchodzi tu w lewo szlak żółty, którym idziemy, obniżając się najpierw stromo, potem łagodnie, wyrypaną ostatnio przez leśników doliną Kamienicy.

Border line under Snieznik Granica polska nad Głęboką Jamą

Zejście do Głębokiej Jamy / Głęboka Jama po przejściu wakacyjnej żulii

Mijamy kolejne sztuczne i naturalne progi na potoku. Dukt prowadzi cały czas lasem, a gdy zacznie on rzednąć, znaczy to że doszliśmy do górnego krańca wsi Kamienica – punktu początkowego trasy. Zejście szlaku niebieskiego znajduje się zresztą przy jednym z pierwszych zabudowań.

Cascade on the Kamienica stream

Kaskada w dolinie Kamienicy

 

MAPA TRASY W MAPY.CZ

 

List   

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor

Na dachu Ziemi Kłodzkiej   

Profile

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation
Name: No data
Distance: No data
Minimum elevation: No data
Maximum elevation: No data
Elevation gain: No data
Elevation loss: No data
Duration: No data

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *