Sucha Góra (1114 m n.p.m.)

Szczyt w Karkonoszach, w północnym ramieniu Małego Szyszaka rozdzielającym doliny Czerwieni i Podgórnej. Spłaszczony wierzchołek zajmują granitowe skałki, tworzące na zachodnich zboczach zarastające gołoborze. Kolejna malownicza grupa skałek – Wiaterna znajduje się na południowym zboczu. Na północnych stokach, kilkaset metrów od tzw. Drogi Sudeckiej z Borowic oraz szlaku niebieskiego z Przesieki na Przeł. Karkonoską położona jest grupa zwana nad Przesieką. Mimo, iż zachodnie zbocza Suchej Góry trawersuje wspomniany szlak niebieski, a szczyt znajduje się poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego eksplorację skałek utrudnia gęsty świerkowy bór.

Na szlaku zielonym na Przeł. Karkonoską

Widok na Suchę Górę ze szlaku zielonego z Pielgrzymów na Przeł. Karkonoską, widoczne trzy zgrupowania skał – najniższe zajmuje Wiaterna

Można próbować wejść na szczyt albo od drogi leśnej okalającej masyw zaczynającej się przy szlaku niebieskim, mniej więcej po pierwszym kilometrze podejścia na Przeł. Karkonoską od Drogi Sudeckiej (jedyny wyraźny dukt, który odbija od szlaku – należy nią dojść trawersem aż na południowe ramię Suchej Góry, w rejonie Wiaternej), albo od dróżki równoległej  do szlaku odchodzącej ok. 200 metrów na wschód od krzyżówki szlaku niebieskiego z Drogą Sudecką (w tym drugim wariancie przechodzimy w pobliżu skałek Nad Przesieką – trzeba skręcić przy skałkach w prawo). Czym jednak bliżej szczytu dróżki robią się coraz węższe i mniej intuicyjne. Nagrodą jest widok z wierzchołka na zachodnią część Karkonoszy oraz wspomniane skałki.

Na Suchej Górze

Na szczycie Suchej Góry, w tle Śląskie Kamienie

 
Najdete nás na mapy.cz
GALERIA DODATKOWA
Na Suchej Górze
Szczytowe skałki
Na Suchej Górze
Szczytowe skały, w tle Mały Szyszak i Przełęcz Karkonoska
Na Suchej Górze
Na Suchej Górze
Na Suchej Górze
Skalne blokowiska pod szczytem
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *