Kamieńczyk

Wieś położona w bocznej dolince na południowym skraju Gór Bystrzyckich, założona w 2 połowie XVI stulecia przez rodzinę Tschirnhausów. W wieku XVI i XVII stanowiła niewielki ośrodek górniczy. Największy rozwój wsi przypada jednak na wiek XIX, kiedy mieszkało tu ponad 500 osób (obecnie kilkadziesiąt). Na wzgórzu, przy szlaku żółtym z Międzylesia do granicy polsko-czeskiej, na skraju urokliwych łąk z widokami na oddzielony obniżeniem międzyleskim Masyw Śnieżnika, znajduje się drewniany, barokowy kościół św. Michała Archanioła.

Church in Kamienczyk

Kościół św. Michała Archanioła

Został wzniesiony w roku 1710 jako luterańska świątynia pogrzebowa o konstrukcji zrębowej z wieżą o konstrukcji słupowo-szkieletowej, krytej cebulą gontowego hełmu. Na wyposażeniu znajdują się barokowe ołtarz i ambona z XVIII wieku, choć najcenniejsza jest polichromia na emporach i chórze wykonana w 1743 r. i odnowiona w latach 30-tych XX wieku. Przed kościołem znajduje się kamienne Ukrzyżowanie z 2-giej połowy XVIII wieku. Powyżej wsi, granicznym grzbietem przebiega szlak zielony ze Śnieżnika do Lesicy.

Picture from Kamienczyk
Ukrzyżowanie przed kościołem

Najdete nás na mapy.cz
GALERIA DODATKOWA

Cmentarz w Kamieńczyku
Widok z łąk pod kościołem na Masyw Śnieżnika: od lewej Czarna Góra, Smerekowiec, Żmijowiec, Śnieżnik, Mały Śnieżnik, bliżej Urwista i rejon Nowej Wsi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *