Przesieka

Wieś położona na stokach Złotego Widoku (610 m n.p.m.) – grzbietu rozdzielającego doliny Podgórnej i Czerwienia. Najniższy punkt osady na styku z Podgórzynem leży na wysokości ok. 480 m n.p.m., najwyższy – na ok. 700 m n.p.m. Osiedle powstało na początku XVII stulecia na karczowisku, zamieszkiwali je drwale i smolarze. Rozwój wsi nastąpił po wojnie trzydziestoletniej, kiedy jej właścicielem stał się oficer wojsk cesarskich Schwinghammer. Powstały tu wtedy kuźnia, młyn wodny oraz karczma. W XIX wieku Przesieka stała się popularna wskutek wycieczek do położonego poniżej wodospadu Podgórnej. W roku 1909 poprowadzono drogę z Podgórzyna na Złoty Widok, co spowodowało wzrost liczby gości nocujących w miejscowości.

Rocks... on every hill in Przesieka

Typowe dla Przesieki skałki rozsiane po górskich zboczach

Obecnie Przesieka pełni głównie rolę letniska, położonego na uboczu od głównych karkonoskich miast. Mimo to jest dobrym punktem wyjściowym w góry – szlakiem żółtym przez Borowice można stąd dotrzeć na Starą Polanę i Słonecznik, niebieskim – na główny grzbiet Karkonoszy na tzw. Przełęczy Karkonoskiej, zielonym – do świątyni Wang w Karpaczu, a w drugą stronę – do Zachełmia i ruin zamku Chojnik. Z kolei szlak żółty do Jagniątkowa pozwala na połączenie ze znakowanymi ścieżkami zachodniej części polskich Karkonoszy.

Przesieka

Przesieka

Po II wojnie światowej Przesieka nosiła przez pewien czas nazwę Matejkowice od odnalezionych tu obrazów Jana Matejki zagarniętych przez Niemców w Warszawie i ukrytych na Dolnym Śląsku. Przesieka posiada spore walory krajobrazowe. Obok wodospadu Podgórnej i jej skalistej doliny uwagę zwracają liczne formacje skalne rozsiane po zboczach Złotego Widoku.

Na Złotym Widoku

Najbardziej znane z nich są Chybotek – przy południowym krańcu wsi oraz Waloński Kamień – potężny blok skalny na grzbiecie Złotego Widoku przy zakręcie głównej ulicy Przesieki z tajemnymi znakami średniowiecznych poszukiwaczy skarbów – dłonią ludzką i krzyżem. Skałki znajdują się też na Przesieckiej Górze. Ze szczytu Złotego Widoku rozciąga się ładna perspektywa północnych stoków Śląskiego Grzbietu, zza których wyrasta stożek Śnieżki, z kolei ze skłonu wzgórza opadającego ku dolinie Czerwieni rozpościerają się ładne widoki na Śnieżne Kotły.

Walonski Kamien (Valones' Stone)

Waloński Kamień w Przesiece

 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Karkonosze mniej znane
Trasa Piekielnej Kunegundy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *