Wzgórza Rogówki

Pasmo wzgórz położone chyba jednak w Sudetach Wschodnich, skoro na południe od Przełęczy Kłodzkiej i na wschód od doliny Nysy Kłodzkiej. Ciągnie się między dolinami Białej Lądeckiej i Jaszkówki, główną kulminacją jest zalesiony szczyt Sarnicy (552 m n.p.m.). Pasmo jest zwykle omijane przez turystów, prowadzi tędy jeden szlak – czarny z Ołdrzychowic Kłodzkich na Przełęcz Droszkowską. Najładniejszym jego punktem są łąki pod Klekotką, na których znajduje się gospodarstwo w Rogówku (gdzie można kupić miód), z przydrożną kapliczką.

Kapliczka w Rogówku

Kapliczka w górnej części Rogówka

Z łąk pod Klekotką przy szlaku czarnym rozciąga się ładna panorama Gór Złotych i najwyższych partii Masywu Śnieżnika. Na ładne widoki obejmujące Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Bardzkie można liczyć też ze szlaku rowerowego, który biegnie z dolnej części Rogówka do Jaszkowej Górnej. Lasy na stokach Brzanki, Sarnicy i Klekotki są ostoją zwierzyny, a okoliczne łąki terenem łowieckim.

Widok na Góry Złote ze Wzgórz Rogówki

Szlak czarny w okolicach Rogówka – w tle Góry Złote