Kiełczyn

Wieś na południowych zboczach Wzgórz Kiełczyńskich, na krzyżówce szos ze Świdnicy, Dzierżoniowa i Łagiewnik. XIX-wieczna legenda wiąże pierwotną, łacińską nazwę osady Colcim, zanotowaną w roku 1239, z dziejami śląskiego magnata Piotra Włosta, który miał tu uratować księcia Bolesława o krzywych ustach przed atakiem kłów dzika, za co otrzymał nadania w okolicy. Wspomniana wzmianka o wsi z roku 1239 wiąże się z istniejącym już tutaj wtedy probostwem, co cofa datą powstania osady co najmniej do XII stulecia. W 1276 przy miejscowym kościele działała już szkoła parafialna. Wieś stała się znana w wieku XV, kiedy to do miejscowego, murowanego już wówczas kościoła sprowadzono gotycką rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, z którą wiązano liczne cuda. Co ciekawe, jej kult był tak znaczny, iż przetrwała czasy, gdy świątynia znajdowała się w rękach protestanckich (od 1570 roku).

Kiełczyn - kościół

Kościół w Kiełczynie

Podczas wojny trzydziestoletniej, w roku 1638 kościół zniszczono. Odbudowany został po traktatach kończących wojnę, kiedy to przejęli go ponownie katolicy. Ciekawostką jest fakt, iż Kiełczyn stanowił w XVII wieku “polską” wieś – z uwagi na liczebność parafian i pielgrzymów posługujących się tym językiem, co drugą niedzielę w miejscowym sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej odprawiano nabożeństwa w języku polskim. Niestety kościół wkrótce spłonął podczas pożaru, przy czym figura została nieuszkodzona. Odbudowano go, zaś dowodem łask Matki Bożej były liczne wota. Gdy w grudniu 1718 roku doszło do próby kradzieży w kościele, złoczyńca został złapany i skazany na śmierć.

Kiełczyn - kościół

Ołtarz z kopią gotyckiej figury Matki Boskiej Łaskawej

Sanktuarium przetrwało nietknięte czasy pruskie, ale przed kilku laty gotycka figura została ukradziona, przypuszczalnie na zagraniczne zlecenie, i zniknęła bez śladu. Obecnie w gotyckim kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny możemy podziwiać kopię. Powyżej kościoła, pod lasem znajduje się granitowy głaz narzutowy z tablicą z 1909 roku poświęconą pomysłodawcy wieży widokowej na Wielkiej Sowie – Winklerowi oraz pomnik poległych podczas I wojny światowej. We wsi znajdziemy także dawny barokowy pałac z XVIII wieku w otoczeniu parkowym.

Kiełczyn - niemiecki pomnik

Pomnik pod Szczytną

Z okolic wsi roztaczają ładne widoki na Masyw Ślęży, Sudecki Uskok Brzeżny, Góry Sowie, Złote, Masyw Śnieżnika oraz Góry Kamienne i Wałbrzyskie, zza których wystają Karkonosze. Między Kiełczynem a Jędrzejowicami rozciągają się pola golfowe. Przez wieś przechodzi szlak żółty z Przełęczy Tąpadła do Świdnicy, biegnie stąd również pętla ścieżki przyrodniczej na Szczytną.

Nad Kiełczynem

Łąki nad Kiełczynem, w tle Góry Sowie

MAPA

PROPOZYCJA WYCIECZKI
NA SZCZYTNĄ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *