Spacer w Pasmo Lesistej

Unisław Śląski (540) – znaki żółte – Lesista Wielka (851) – znaki niebieskie – Polanka (680) – znaki zielone – Unisław Śląski. Długość: 9 km. Suma podejść: 400 metrów (z Dzikowcem Wlk.: +3 km, +200 metrów).

Przejście w sam raz idealne na popołudniowy spacer, choć jeśli chcemy oglądać widoki na Karkonosze – lepiej się wybrać rano, gdy słońce jest jeszcze nad Górami Suchymi. W Unisławiu Śl. parkujemy w pobliżu wiaduktu kolejowego albo na parkingu za wsią przy szosie do Mieroszowa (ok. 200 metrów za zejściem szlaku żółtego), u wrót malowniczego zwłaszcza jesienią przełomu Ścinawki. Szlak wznosi się szeroką drogą wzdłuż zanikającego potoczku – w tyle widać lesistą kopę Stożka Wielkiego. Dochodzimy do poprzecznej stokówki ze szlakiem rowerowym i zakręcamy w lewo, wciąż łagodnie podchodząc popod niewielkimi skałkami.

Stożek Wielki ze szlaku na Lesistą Wlk. Skałki pod Lesistą Małą

Stożek Wielki ze szlaku żółtego / Skałki pod Lesistą Mł.

Gdy wydaje się, że czeka nas spokojna przechadzka na samą Lesistą Wielką znaki żółte odbijają w prawo na stromy stok Lesistej Małej (790 m n.p.m.) Podejście jest takie, jak to w Górach Kamiennych bywa (odradzamy zejście, zwłaszcza po deszczu lub przez jesienne liście). Na szczęście do wierzchołka jest zaledwie ok. 250 metrów odległości. Po drodze mijamy skalne rumowiska i zarośnięte szczeliny wiatrowe.

Na Lesistej Małej Na Lesistej Małej

Podejście na Lesistą Małą

Z Lesistej Małej nie ma za wielu widoków – między drzewami widać Dzikowiec Wielki i Góry Czarne, a po lewej Broumovską vrchovinę z czapką Szczelińca w dali.

Na Lesistej Małej Siodło między Lesistą Mł. a Wlk.

Na Lesistej Małej / Lesista Mała, w tle Góry Suche

Ze szczytu szlak nieznacznie obniża się na płytkie siodło i znowu podchodzi – w tyle otwierają się widoki na Góry Suche z Górami Stołowymi w tle. Wspinamy się krótko do zarośniętego duktu trawersującego Lesistą Wielką – z siodełka po prawej odsłaniają się kolejne widoki, tym razem na Dzikowiec Wielki i Stachoń z Trójgarbem w tle.

Zejście z Lesistej Wlk. Dzikowiec Wlk. spod Lesistej Wlk.

Siodło pod Lesistą Małą / Stokówka pod Lesistą Wielką, w tle Stożki i Bukowiec

Przecinamy wspomnianą stokówkę i wąską ścieżką podchodzimy do następnej. Cały czas towarzyszy nam po lewej wianuszek “Sokołowskich Alp”. Na dróżce szlak zakręca w prawo, wprost na płaski wierzchołek Lesistej Wielkiej – aby popodziwiać trochę widoków lepiej jednak pójść trawersem w lewo, drogą wśród traw z panoramą dolin Ścinawki i Sokołowca zamkniętych łańcuchem Gór Suchych.

Zejście z Lesistej Wielkiej Na Lesistej Wlk.

Podejście na Lesistą Wielką, w tle Góry Suche

Na drugim planie przesuwają się Góry Wałbrzyskie, Stołowe i Orlickie, można dostrzec też Śnieżnik, którego kopuła wyrasta daleko nad horyzontem. Wspomnianą drogą dochodzimy na skraju lasu do poprzecznego duktu z trójkątnymi znakami i kierujemy się nim w prawo, po ok. 150 metrach wracając na szlak żółty i po chwili dochodząc do wiaty i skrzyżowania traktów na wierzchołku Lesistej Wielkiej.

Zejście z Lesistej Wielkiej Na Lesistej Wlk.

Góry Suche, Stołowe i Orlickie (w tle) spod Lesistej Wielkiej / Skrzyżowanie szlaków na Lesistej Wlk.

Z Lesistej Wlk. będzie nas prowadził szlak niebieski, który okrąża rozległą wierzchowinę, wychodząc na wąską ścieżkę malowniczo zawieszoną nad dolinami.

Stachoń z Lesistej Wlk. Paprocie na Lesistej Wlk.

Widoki ze szlaku niebieskiego na masyw Dzikowca

Szlak wychodzi na trakt schodzący z Lesistej Wielkiej, po lewej rozpościera się przecinka z widokami na wał Rudaw Janowickich i Karkonosze.

Siodło między Lesistą Wlk. i Stachoniem Siodło między Stachoniem a Lesistą Wlk.

Zejście z Lesistej Wielkiej

Na przełączce znaki niebieskie kierują się prosto, na częściowo zalesiony grzbiet Stachonia (806 m n.p.m.).

Góry Suche spod Stachonia

Podejście na Stachoń

Za nami, w tyle widać Stożek Wlk. i Bukowiec w Górach Suchych oraz, oczywiście rozległy wierzchołek Lesistej Wielkiej.

Lesista Wlk. ze Stachonia Na Stachoniu

Widoki z podejścia na Stachoń

Przekraczamy niewybitną kulminację i za pasemkiem lasu ponownie możemy spodziewać się widoków – tym razem na Wysoką, Trójgarb, Chełmiec, Dzikowiec Wielki i Borową z Wołowcem w Górach Czarnych.

Na Stachoniu Pod Stachoniem
Na Stachoniu – widoki na masyw Dzikowca oraz Góry Wałbrzyskie

Po lewej ponownie oglądamy za pasem Gór Kruczych Sudety Zachodnie – Karkonosze od Rychorów po Śnieżkę oraz Rudawy Janowickie.
Pod Stachoniem Karkonosze spod Stachonia
Karkonosze – panorama z grzbietu Stachonia
Pod Stachoniem Siodło pod Wysoką
Góry Czarne i Suche z grzbietu Stachonia
Szlak przekracza płaski grzbiecik porośnięty młodym lasem i obniża się na płytkie siodło.
Pod Stachoniem Na Wysokiej
Rejon siodła między Wysoką a Stachoniem

Szlak skręca tu w prawo, warto jednak podejść kilkaset metrów prosto na widokowy szczyt Wysokiej.

Na Wysokiej Na Wysokiej
Lesista Wielka – widok z Wysokiej / Karkonosze z grzbietu Wysokiej

Po odpoczynku i podziwianiu widoków z rozległej szczytowej polany, wracamy na przełączkę gdzie zostawiliśmy szlak.
Lesista Wlk. z Wysokiej Na Wysokiej
Lesista Wielka z Wysokiej
Zejście z Wysokiej Na Wysokiej
Góry Suche z grzbietu Wysokiej
Na Wysokiej Na Wysokiej
Góry Wałbrzyskie z Wysokiej
Na Wysokiej Na Wysokiej

Karkonosze z Wysokiej

Szlak schodzi stromo drogą z widokami na Góry Suche i Czarne, wkrótce jednak opuszcza ją by w prawo wąską ścieżką w gęstym lesie zejść do położonego niżej duktu. Nim schodzimy na Polankę pod lesistą kopą Sokółki.

Widoki z zejścia na Polankę Podejście na Wysoką
Zejście z Wysokiej na Polankę – widoki na Góry Suche
Na Wysokiej Podejście na Wysoką
Na grzbiecie Wysokiej / Zejście na Polankę

Na Polance napotykamy znaki zielone, którymi w prawo, wygodnym duktem możemy po jakiś 2,5 km osiągnąć punkt wyjścia w Unisławiu Śląskim. Możemy również przespacerować się na niedaleki Dzikowiec – choć spacer to pojęcie na wyrost. Wprawdzie bowiem znaki zielone wygodnym traktem obchodzą szczyt Sokółki, jednak pod siodłem między tą a Dzikowcem Wielkim nagle skręcają w prawo, stromo wyprowadzając na wspomnianą przełączkę z widokami na Góry Suche i Czarne.

Skałka między Dzikowcem Wlk. a Sokółką Podejście na Dzikowiec Wlk.

Skałka między Sokółką a Dzikowcem Wlk. / Lesista Wlk. z podejścia na Dzikowiec Wlk.

Stąd oba szlaki – niebieski i zielony krótko podchodzą do poprzecznej leśnej drogi przez grzbiet Dzikowca – aby dotrzeć na przecinkę wyciągu należy skierować się w prawo, na szczyt – w lewo. Główny wierzchołek jest niestety niemal pozbawiony widoków, choć między drzewami można wypatrzyć Kotlinę Wałbrzyską, Wołowiec i Borową w Górach Czarnych.

Na szczycie Dzikowca Wlk. Wołowiec i Borowa z Dzikowca Wlk.

Na Dzikowcu Wielkim – widoki na Góry Czarne

Wracamy na siodło pod Sokółką i krótkim podejściem wśród malin za znakami niebieskimi osiągamy jej szczyt. Na Góry Suche ograniczony stąd widok – jednak, gdy zejdziemy zachodnim, wyraźnym ramieniem z rozległego wylesienia otworzy się nam panorama sięgająca Rudaw Janowickich i Karkonoszy (niestety, tu zawiodły baterie w aparacie).

Na Sokółce Na Sokółce

Na szczycie Sokółki / Wiatrołom na Sokółce

Cały czas prosto dochodzimy do szlaku zielonego i powracamy nim na Polankę, skąd czeka nas dość monotonne zejście do Unisławia Śląskiego. Na panoramy – na Dzikowiec, Bukowiec i Stożek Wielki możemy liczyć dopiero z łąk nad samą wsią.

Droga na Dzikowiec Stożek Wlk. ze szlaku zielonego do Unisławia Śl.

Zejście do Unisławia Śl. – w tle Stożek Wielki

Szlak wychodzi na szosę mieroszowską tuż przy wiadukcie kolejowym w Unisławiu Śl., skąd w prawo wracamy do punktu wyjścia.

Dzikowiec Wielki z Unisławia Śl. Dzikowiec Wielki z Unisławia Śl.

Zejście do Unisławia Śl. – w tle Dzikowiec Wielki

MAPA TRASY w mapy.cz
Najdete nás na mapy.cz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *