Černá Voda to miejscowość położona na czeskim Śląsku, u podnóży Sokolskiego Grzbietu we wschodniej części Gór Złotych (Rychlebskich hor), przy drodze z Żulovej do Zlatych Hor. Nazwa wsi pochodzi od przepływającego przez osadę Czarnego Potoku o ciemnym kolorze dna. Wzmiankowana w roku 1284 jako Nigra Aqua, związana była w okresie średniowiecza z pobliskim zamkiem biskupów wrocławskich Kaltenštejn. Potem miejscowe dobra w większej części aż do końca XVIII wieku pozostawały w zależności wrocławskich biskupów, administrowane z Frydberku (Żulovej) i Javornika (zamek Jański Wierch). W 1 połowie XVII wieku miejscowy wójt Johann Mikusch postawił we wsi własną późnorenesansową rezydencję zamkową z kaplicą (na wschód od kościoła). Jego ród – uszlachcony jako von Buchberg dzierżył miejscowe wójtostwo aż do końca XVIII stulecia.
W roku 1787 we wsi wzniesiono późnobarokowo-klasycystyczny kościół Najświętszej Marii Panny, który w roku 1843 uzyskał status parafii. W roku 1832 wieś trapiła epidemia cholery. W 2 połowie XIX wieku osada położona na obrzeżu Pogórza Żulowskiego (Žulovska pahorkatina) stała się ośrodkiem kamieniarstwa. Z łomów w okolicy wsi pozyskiwano granit (północna część) i marmur (część południowa – w stronę Wapiennej). Miejscowe przedsiębiorstwa kamieniarskie zatrudniały około 2000 robotników. W roku 1914 rozpoczęto budowę linii kolejowej z Żulovej, przerwaną przez wybuch I wojny światowej i nigdy nie dokończoną. Kryzys lat 30-tych przyniósł upadek miejscowego kamieniarstwa, choć ostatecznie upadło ono po II wojnie światowej kiedy wieś licząca przed wojną ponad 2000 mieszkańców wyludniła się do kilkuset.
Obecnie mieszka tu na stałe ok. 650 osób, z czego ok. 1/3, jak na Czechy sporo, deklaruje przynależność do Kościoła rzymsko-katolickiego. Obecnie wieś stanowi punkt wypadowy na trasy rowerowe w masywie Sokolego Wierchu (967 m n.p.m.) i na Pogórzu Żulowskim. W okolicy znajdują się wspomniane ruiny zamku Kaltensztajn, stare kamieniołomy (niektóre zalane wodą), stawy rybne oraz skały na Smolnym Wierchu (404 m n.p.m.). Przez wieś przebiega szlak zielony z Vidnavy przez Smolny na Hradisko.
PROPOZYCJE WYCIECZEK
z ŻULOVEJ