Czarna Woda

Černá Voda to miejscowość położona na czeskim Śląsku, u podnóży Sokolskiego Grzbietu we wschodniej części Gór Złotych (Rychlebskich hor), przy drodze z Żulovej do Zlatych Hor. Nazwa wsi pochodzi od przepływającego przez osadę Czarnego Potoku o ciemnym kolorze dna. Wzmiankowana w roku 1284 jako Nigra Aqua, związana była w okresie średniowiecza z pobliskim zamkiem biskupów wrocławskich Kaltenštejn. Potem miejscowe dobra w większej części aż do końca XVIII wieku pozostawały w zależności wrocławskich biskupów, administrowane z Frydberku (Żulovej) i Javornika (zamek Jański Wierch). W 1 połowie XVII wieku miejscowy wójt Johann Mikusch postawił we wsi własną późnorenesansową rezydencję zamkową z kaplicą (na wschód od kościoła). Jego ród – uszlachcony jako von Buchberg dzierżył miejscowe wójtostwo aż do końca XVIII stulecia.

Łąki nad Czerną Wodą

Widok na Czerną Wodę od północy, w tle masyw Sokolego Wierchu

W roku 1787 we wsi wzniesiono późnobarokowo-klasycystyczny kościół Najświętszej Marii Panny, który w roku 1843 uzyskał status parafii. W roku 1832 wieś trapiła epidemia cholery. W 2 połowie XIX wieku osada położona na obrzeżu Pogórza Żulowskiego (Žulovska pahorkatina) stała się ośrodkiem kamieniarstwa. Z łomów w okolicy wsi pozyskiwano granit (północna część) i marmur (część południowa – w stronę Wapiennej). Miejscowe przedsiębiorstwa kamieniarskie zatrudniały około 2000 robotników. W roku 1914 rozpoczęto budowę linii kolejowej z Żulovej, przerwaną przez wybuch I wojny światowej i nigdy nie dokończoną. Kryzys lat 30-tych przyniósł upadek miejscowego kamieniarstwa, choć ostatecznie upadło ono po II wojnie światowej kiedy wieś licząca przed wojną ponad 2000 mieszkańców wyludniła się do kilkuset.

Kościół w Czernej Wodzie

Kościół w Czernej Wodzie

Obecnie mieszka tu na stałe ok. 650 osób, z czego ok. 1/3, jak na Czechy sporo, deklaruje przynależność do Kościoła rzymsko-katolickiego. Obecnie wieś stanowi punkt wypadowy na trasy rowerowe w masywie Sokolego Wierchu (967 m n.p.m.) i na Pogórzu Żulowskim. W okolicy znajdują się wspomniane ruiny zamku Kaltensztajn, stare kamieniołomy (niektóre zalane wodą), stawy rybne oraz skały na Smolnym Wierchu (404 m n.p.m.). Przez wieś przebiega szlak zielony z Vidnavy przez Smolny na Hradisko.
Czerna Woda od południa

Czarna Woda od południa, w tle Smolny vrch

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK
z ŻULOVEJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *