Szlaki (11)

GÓRY ZŁOTE (RYCHLEBY)

1. Szlak czerwony z Ostrużnej do Kronfelzowa (CZ)

Szlak ten znalazł się na liście z uwagi na… Wysoki Jesionik, a, pisząc bardziej precyzyjnie, piękną panoramę tego pasma jaką oferuje. Prowadzi w większości przez rozległe pastwiska lub ich brzegi, południowym skrajem Rychlebskich hor. Kto lubi tego typu klimaty nie będzie zawiedziony.

link do trasy

(Widok znad Ostrużnej na Wysoki Jesionik)

2. Szlak zielony z Przeł. Lądeckiej do Złotego Stoku (PL)

Borówkowa ze swoją wieżą jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Sudetach, a panorama z niej sięga Biskupiej Kopy, Ślęży, Pradziada i Śnieżki, co powoduje, że nie powinno się jej pomijać, przemierzając pasmo. Po drodze z Przełęczy Lądeckiej można wyleżeć się w słońcu na rozległych łąkach nad Lutynią i Wrzosówką z wglądem na Masyw Śnieżnika. Za Borówkową przekracza teren jednej z minionych wsi Gór Złotych – Przełęcz Różaniec przy dawnym szlaku pątniczym by granicznym grzbietem przez niewielkie, acz malownicze skałki Kikoła zejść ku złotostockim sztolniom.

linki do opisów 1 / 2 / 3 / 4 / 5

(Panorama znad Przeł. Lądeckiej na Masyw Śnieżnika)

3. Szlak niebieski z Lądka-Zdroju do Starego Gierałtowa (PL)

Głównym powodem dla umieszczenia tego szlaku z lądeckiego uzdrowiska jest rozległy kompleks skalny na Trojaku z otwierającą się na Masyw Śnieżnika platformą widokową. Za Rozdrożem Zamkowym szlak mija ruiny zamku Karpień, niestety bardzo zielskiem zarośnięte, by zejść w malowniczą jesienią dolinę Białej Lądeckiej z widokami na Góry Bialskie.

 link do opisu odcinka trasy

(Stary Gierałtów – w tle Królówka i Karpiak)

4. Szlak czerwony z Jawornika na Hraniczki (CZ)

Szlak ten najlepiej chyba daje odczuć klimat Gór Złotych po czeskiej ich stronie – czyli Rychlebów. Długie doliny, przeważnie zalesione, polany i łąki w miejscach dawnych lub częściowo wyludnionych wsi, gdzieniegdzie wychodnie skalne. I pusto na ścieżkach. Po drodze zamek biskupów wrocławskich w Javorniku z… kolekcją fajek, skalne wychodnie Czarcich Ambon nad Raczym Wąwozem oraz pozostałości grodu Rychleby.

linki do opisów: 1 / 2

(Czarcie Ambony)

5. Szlak żółty z Kowadła do Jesenika – łaźni

Szlak prowadzi przez najwyższe (jak do niedawna uważano) partie Gór Złotych, począwszy od Kowadła z niewielkimi grzędami skalnymi, przez rozłożysty Smrek, obniżając się następnie po masyw Studziennego Wierchu na skraju jesenickiej kotliny. Po drodze napotkamy widoki na Góry Złote, Masyw Śnieżnika i Wysoki Jesionik, kamieniołomy i jaskinia na Pograniczu, a na ostatnim odcinku – liczne źródełka rejonu jesenickiego uzdrowiska.

linki do opisów odcinków: 1 / 2 / 3

(U Trzech Granic)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *