Lewin Kłodzki

Dawne miasteczko, położone na wysokości 420-450 m n.p.m. na pograniczu Wzgórz Lewińskich i Gór Orlickich. Jego nazwa pochodzi przypuszczalnie od czeskiego symbolu królewskiego – lwa. Osadę założono pod koniec XII wieku, w XIV wieku uzyskała prawa miejskie. W XVIII wieku miasteczko było ośrodkiem chałupniczego tkactwa, w XIX wieku istniała tu m.in. fabryczka czekolady oraz szlifiernia kryształów. Mimo doprowadzenia linii kolejowej do Kudowy-Zdroju, która malowniczo przewija się tu przez wzniesiony w roku 1905 wiadukt, na 27 metrów wysoki oraz na 102 metry długi, Lewin dołączył do sudeckich miejscowości, które po II wojnie światowej utraciły status miasta.

Lewin Kłodzki – widok na kościół św. Michała Archanioła

Mimo powyższego wieś zachowała historyczny układ urbanistyczny z położonym na zboczu górskim rynkiem, na którym znajdziemy barokowe kamieniczki z XVIII wieku, kolumnę maryjną z roku 1687 oraz figurę św. Jana Nepomucena z roku 1717. Na wzniesieniu powyżej przysiadł renesansowo-barokowy kościół św. Michała Archanioła z XVI-XVII w. z cebulastym hełmem wieży.


Lewin Kłodzki w roku 1736 wg litografii Pompejusa

Powyżej, przy drodze do czeskich Oleśnic, w Miejskim Lasku znajduje się barokowa kaplica św. Jana Nepomucena z roku 1727 z figurami dłuta Ignacego Klara wraz z XIX-wieczną kalwarią. Przez Lewin Kłodzki przebiega szlak zielony z Zieleńca przez Orlicę na Grodziec i do Karłowa oraz szlak niebieski z Zielonego przez Gomołę na pobliską Przełęcz Lewińską, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki).

Barokowa kolumna maryjna
PROPOZYCJE WYCIECZEK
TRASY W OKOLICY
GALERIA DODATKOWA
Wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim
Kościół św. Michała, w tle Grodczyn
W dawnym rynku lewińskim
Zbliżenie na kolumnę maryjną
Kamieniczki w Lewinie Kł.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *