Lewin Kłodzki

Dawne miasteczko, położone na wysokości 420-450 m n.p.m. na pograniczu Wzgórz Lewińskich i Gór Orlickich. Jego nazwa pochodzi przypuszczalnie od czeskiego symbolu królewskiego – lwa. Osadę założono u stóp strażnicy na wzgórzu zwanym Gródkiem pod koniec XII wieku, w XIV wieku uzyskała prawa miejskie. Istniała tu już wtedy parafia. W latach 20-tych XV w. miasteczko spustoszyli idący na ziemię kłodzką husyci, którzy zajęli pobliski zamek Homole. W roku 1477 wraz z dobrami homolskimi Lewin znalazł się w granicach hrabstwa kłodzkiego. W roku 1576 dotknął miasteczko pożar. Na początku XVII w. istniały tu cechy tkaczy i rzemieślników wyrabiających łyżki.

Lewin Kłodzki – widok na kościół św. Michała Archanioła

W XVIII wieku miasteczko było ośrodkiem chałupniczego tkactwa i w wyniku I wojny śląskiej znalazło się pod panowaniem Prus. W kwietniu roku 1772 wielki pożar zniszczył znaczącą część zabudowy. W XIX wieku istniały w Lewinie, obok ok. 200 warsztatów tkackich m.in. browar, cztery gorzelnie, dwie farbiarnie, fabryczka czekolady oraz szlifiernia kryształów. Kursowały tędy dyliżansy między okolicznymi uzdrowiskami. Mimo doprowadzenia linii kolejowej (1903), przedłużonej do Kudowy-Zdroju (1905), która malowniczo przewija się tu przez wzniesiony w roku 1905 wiadukt, na 27 metrów wysoki oraz na 102 metry długi, Lewin dołączył do sudeckich miejscowości, które po II wojnie światowej utraciły status miasta.


Lewin Kłodzki w roku 1736 wg litografii Pompejusa

Wieś zachowała historyczny układ urbanistyczny z położonym na zboczu górskim rynkiem, na którym znajdziemy barokowe kamieniczki z XVIII wieku, kolumnę maryjną z roku 1687 oraz figurę św. Jana Nepomucena z roku 1717. Na wzniesieniu powyżej przysiadł renesansowo-barokowy kościół św. Michała Archanioła z XVII-XVIII w. z cebulastym hełmem wieży, na miejscu wcześniejszej gotyckiej świątyni. Powyżej, przy drodze do czeskich Oleśnic, w Miejskim Lasku znajduje się barokowa kaplica św. Jana Nepomucena z roku 1727 z figurami dłuta Ignacego Klara wraz z XIX-wieczną kalwarią. Przez Lewin Kłodzki przebiega szlak zielony z Zieleńca przez Orlicę na Grodziec i do Karłowa oraz szlak niebieski z Zielonego przez Gomołę na pobliską Przełęcz Lewińską, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki).

Barokowa kolumna maryjna
PROPOZYCJE WYCIECZEK
TRASY W OKOLICY
GALERIA DODATKOWA
Wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim
Kościół św. Michała, w tle Grodczyn
W dawnym rynku lewińskim
Zbliżenie na kolumnę maryjną
Kamieniczki w Lewinie Kł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *