Nad siodłem Skrzitek

Skrzitek (860) – znaki zielone – Jelenia Studzienka (1310) – znaki żółte – Pod Czarcią Ścianą (930) – bez znaków – Pod Straconymi Kamieniami (1070) – znaki zielone – Skrzitek. Długość: 15 km. Suma podejść: 750 metrów.

Z parkingu na siodle Skrzitek kierujemy się za znakami zielonymi i żółtymi przez teren torfowiska do rozdroża Nad Skrzitkiem. Następnie czeka nas niezbyt wymagające podejście przez las do krzyżówki Pod Straconymi Kamieniami z drewnianą wiatą. Stąd krótko wznosimy się na grzbiet Wysokiego Jesionika, który osiągamy opodal skalnego rumowiska. Przed nami wznosi się kolejne – usypana z kwarcytów piramida Ztracenych kameny.

Podejście na Ztracene kameny

Szlak okrąża podnóże skał z prawej strony i przez górnoreglowy bór świerkowy kieruje się ku rumowisku. Ostatni odcinek pokonujemy po skalnych blokach.

Pod Ztracenymi Kamieniami

Ze Ztracenych kamieni roztaczają się ładne widoki na rejon Rymarowa i Szumperka.

Na Ztracenych kamieniach

Za skałami szlak wznosi się dalej, już łagodnie, mijając kolejne gołoborza, a świerki stopniowo ustępują miejsca kosówce.

Gołoborza nad Ztracenymi kamieniami

Osiągamy spiętrzenie zwane Piecem (1311), z którego już blisko i płasko na znaczony skałką główny szczyt Pecnego (1330).

Na Piecu / Pecny

Rozciąga się z niego ładna panorama Hrubego Jesenika z Trójhorą (Dlouhe strane, Mravenecznik, Vresznik) oraz przypominającego połoninę grzbietu wybiegającego ku Wysokim Halom, zza których wystaje Pradziad.

Widoki z Pecnego w stronę zachodnią

Od Pecnego szlak zielony prowadzi skrajem kosówki, trawersując usiany głazami wierzchołek Bridlicznej (Łupkowej) hory (1358).

Widoki z Pecnego w stronę Pradziada

Spod szczytu Bridlicznej hory krótko obniżamy się do rozdroża przy obudowanej Jeleniej Studzience.

Gołoborza na Bridlicznej horze / Pod Bridliczną horą

Na siodle między Bridliczną horą a Jelenim Grzbietem (1367) wybieramy szlak żółty, który rozpoczyna strome zejście zakosami, stokami Bridlicznej Góry.

Siodło przy Jeleniej Studzience / Na żółtym szlaku

W czasie zejścia przed nami wyrastają strome stoki Dlouhe strane.

Zejście żółtym szlakiem

Szlak schodzi w zarośniętą paprociami dolinkę jednego ze źródliskowych cieków Merty. Ostre zakręty i zejście się kończą – teraz będziemy iść łagodnym trawersem zboczy Łupkowej.

Paprocie przy żółtym szlaku / Na trawersie Bridlicznej

Idąc wspomnianym trawersem lekko w dół, mijamy rozległe wylesienie z widokiem na Dlouhe strane.

Widoki ze zboczy Bridlicznej hory

Dalej obniżamy się, przeważnie bukowym lasem do grupy niewielkich skałek, które zwiastują bliskość Czarciej Ściany (1075).

Skałki nad Czarcią Ścianą

Na szczyt kilkudziesięciometrowego urwiska z ograniczonym widokiem na stoki Jeleniego Grzbietu zaprowadzi nas odnoga szlaku żółtego.

Widoki znad Czarciej Ściany

Znów dość ostro, zakosami szlak żółty obniża się do poprzecznej gruntowej drogi. Skręcamy nią w lewo i lekko się wznosząc trawersujemy zbocza Bridlicznej i Pecznego. W kilku miejscach na prawo otwierają się widoki na rejon Trójhory. Mijamy, zagubioną wśród lasów Miseczną chatkę i przekroczywszy boczne ramię Pecnego wychodzimy na asfaltowy dukt.

Widoki na rejon Dlouhe Strane
Schodzimy nim do krzyżówki szlaków rowerowych w dolinie potoku, poniżej rozległych usypisk Ztracenych kamieni. Przekraczamy mostek i na kolejnym rozdrożu odbijamy w lewo, pod górę, podchodząc nieznacznie do krzyżówki z zielonym szlakiem pod Ztraconymi Kamieniami. Po drodze mijamy przecinkę z widokiem na rejon Rymarowa. Od wiaty pod Ztraconymi Kamieniami jeszcze ok. 2 km szlakiem zielonym w prawo, w dół do parkingu na siodle Skrzitek.
U podnóży Ztracenych kamieni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *