Skalne Sudety (7) – Przedgórze Sudeckie

Przedgórze Sudeckie

Z Sudetów Środkowych przenosimy się na ich przedmurze. Przedgórze Sudeckie ciągnie się długim obwarzankiem od Wzgórz Strzegomskich po Przedgórze Paczkowskie, obejmujące na terenie czeskiego Śląska “Żulowską pagórkowatość”. Rozciągnięty obszar oznacza dużą różnorodność skalną – choćby od podstrzegomskich bazaltów i granitów, przez serpentynity Szczytnej i Raduni, zielonkawe gabro ślężańskie po gnejsy, łupki i ponownie granity rejonu Żulowej. Powyższe zaś powoduje że spotkamy tu liczne – dawne i obecne kamieniołomy.

1. Skalne (PL)

Efektowne gabrowe osuwisko na południowo-zachodnich zboczach Ślęży. Choć porasta je gęsty las mieszany, przy górnej krawędzi znajduje się odsłonięta półka skalna z widokami na Radunię, Wzgórza Kiełczyńskie i Góry Sowie. Z kolei, z przecinki u stóp urwisk panorama sięga oddalonych Karkonoszy. Atrakcyjność zwiększa to, iż przez sam teren osuwiska przeprowadzono ścieżkę przyrodniczą, oraz że jest ona zwykle pomijana przez pędzących na Ślężę głównym szlakiem żółtym turystów.

Dojście: od parkingu na Przeł. Tąpadła za znakami zielonymi, potem ścieżką przyrodniczą [2 km/150 m podejścia]

Widok ze Skalnego w stronę Raduni

2. Małe Olbrzymki (PL)

Dawniej stanowiły doskonały punkt widokowy na Sudety Zachodnie i Środkowe. Obecnie punkt ów jest zarośnięty i położony poza szlakiem, który biegnie z kolei efektownie, podchodząc przez środek skalnego muru. Olbrzymki mają też swoją drugą stronę – rozdroże po drugiej stronie skałek z umiejscowioną na nim puszką i zeszytem na wpisy wędrowców przez zapomniane szlaki.

Dojście: z Przeł. Tąpadła za znakami żółtymi, potem bez znaków i znaki niebieskie [2,5 km/250 m podejścia]

Skalna Perć na Małych Olbrzymkach

3. Wisząca Skała

Okazała formacja skalna na południowym zboczu Ślęży, dawny punkt widokowy przy Ścieżce pod Skałami. Obecnie, wskutek rozległego wylesienia poniżej znów otworzyły się z rejonu skały ładne widoki na Sudety Środkowe i Zachodnie z Karkonoszami w tle.

Dojście: z Przeł. Tąpadła za znakami żółtymi, potem, od Polany z Dębem bez znaków, duktem lekko w prawo i następnie ścieżką w lewo pod górę w stronę widocznych skał  [2,5 km/300 m podejścia]

Pod Wiszącą Skałą

4. Skały Władysława (PL)

Okazałe zgrupowanie skał gabrowych opadające na północno-wschodni stok Ślęży. W górę skał prowadzi dawna niemiecka ścieżka na Ślężę – Eugenweg. Opodal szczytu skał znajduje się tzw. Źródło Anny, u ich podnóża, tuż pod tzw. Traktem Bolka – niewielka nisza skalna. Również Skały Władysława stanowią zapomniany punkt widokowy Masywu Ślęży, całkowicie obecnie zarośnięty.

Dojście: od stadionu w Sobótce za znakami czerwonymi, potem bez znaków [3,5 km/350 m podejścia]

Schodki na dawnym Eugenweg prowadzące wzdłuż Skał Władysława

5. Zbójnickie Skały  (PL)

Szczytowe skały Ślęży odsłonięte są tylko częściowo – w stronę południowo-zachodnią. Umożliwia to oglądanie z łatwo dostępnego tarasu położonego poniżej wieży widokowej panoramy Gór Wałbrzyskich, Kamiennych i Karkonoszy. Żeby obejrzeć panoramę dookolną trzeba się wspiąć co najmniej na drugie piętro wyremontowanej niedawno wieży wyrastającej z samego czubka Przedgórza Sudeckiego. Warto zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym kiedy możemy liczyć na inwersję termiczną oraz dobrą widzialność.

Dojście: za znakami żółtymi, potem niebieskimi [3,5 km/320 m podejścia]

Zima na Zbójeckich Skałach

6. Husyckie Skały i Brama (PL)

Przegląd grup skalnych Ślęży zamykają Husyckie Skały. Nazwa ich wiąże się z burzliwym okresem rejz na Śląsk 1 połowy XV wieku, kiedy to nieobsadzony ślężański zamek zajął watażka Jan Kolda. Sprawa zakończyła się wyprawą wojsk wrocławskich i świdnickich, które po oblężeniu i kapitulacji warowni ślężańskiej profilaktycznie zniszczyły jej umocnienia. Skały te łączą się leżącymi tuż powyżej Złomiskami. Niestety bujna wegetacja (głównie brzózki) uniemożliwiają praktycznie ich oglądanie ze szlaków poza sezonem “bezlistnym”. Kiedyś wschodnim skrajem formacji prowadziła ścieżka turystyczna Eugenweg, pnąc się następnie na Złomiska. Obecnie jest miejscami niemal całkowicie zarośnięta.

Dojście: od stadionu w Sobótce za znakami czerwonymi [3,5 km/420 m podejścia]

Brama w Husyckich Skałach

7. Skałki na Borowym (CZ)

Przenosimy się na czeski Śląsk i to bynajmniej nie cieszyński, w pagórkowatą krainę ciągnącą się od Paczkowa po rejon Żulowej. Na wzniesieniach południowo-wschodniej części Pogórza Paczkowskiego znajdziemy dwa miasteczka skalne. Jedno z nich zajmuje położony nad samą Żulovą – Borowy Wierch. Tutejsze skałki granitowe może nie osiągają imponujących rozmiarów, niemniej stanowią ciągnące się wzdłuż grzbietu skupisko, porośnięte bukowym przeważnie lasem.

Dojście: z parkingu w centrum Żulowej bez znaków [2 km/120 m podejścia]

W skalnym miasteczku na Borowym Wierchu

8. Skałki na Smolnym (CZ)

Największe zgrupowanie skalne na Pogórzu Żulowskim zajmuje zachodni stok Smolnego Wierchu. Skały tworzą tu urwisko, na którego krawędzi urządzono, zarastający niestety, punkt widokowy. Znajdują się tu też kociołki nazwane Miskami Wenus, którym kiedyś próbowano przypisać znaczenie kultowe.

Dojście: z parkingu w centrum Czarnej Wody za znakami zielonymi [3,5 km/100 m podejścia]

Wychodnie skalne Smolnego Wierchu

9. Boża Góra (CZ)

Skałki pod wierzchołkiem są tu wprawdzie mniej okazałe niż na opisanym wyżej Smolnym, za to ze szczytu roztacza się widok na Góry Złote, zaś znad okazałego kamieniołomu na południowo-wschodnim stoku także na Hruby Jesenik.

Dojście: z parkingu w centrum Żulovej za znakami niebieskimi [1,5 km/170 m podejścia]

Skałki na Bożej Górze

10.  Popielowa – Schody (PL)

Przemieszczamy się na przeciwległy kraniec Przedgórza Sudeckiego – w Pogórze Bolkowskie. Skrajne jego wzniesienie zwane Schodami (352) tworzy mur skalny o długości kilkuset metrów, opadający ku granicy pól i łąk, zbudowane z ryolitów. Grzbiet porasta m.in. zespół dąbrowy świetlistej.

Dojście: z promenady w Strzegomiu za znakami niebieskimi, potem bez znaków [750 m/100 m podejścia]

Skały na szczycie Schodów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *