Skalne Sudety (3) – Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie

Jeśli chodzi o formacje skalne, Rudawy Janowickie należą do najbardziej atrakcyjnych pasm w Sudetach. Przycupnięte na zboczach dolin i na górskich szczytach, stanowiące kiedyś podwaliny średniowiecznych zamków, a dziś teren szkoleniowy wspinaczy, granitowe skały są również gratką dla turystów. Zwłaszcza te, które położone są poza ruchliwymi trasami znakowanymi, ale przy łatwo dostępnych ścieżkach. Poniższa lista nie wyczerpuje tematu – w Rudawach znajdziemy i inne skałki, ot np. te na Browarówce, Szare Skały przy szlaku z Pisarzowic na Skalnik czy Wilczą Turnię i Igły na zboczach doliny Janówki.

1. Krzyżna Skała

Rozpoczynamy od czubka Gór Sokolich i zarazem jednego z najpopularniejszych miejsc pasma. Popularność owa jest uzasadniona, albowiem panorama spod znajdującego się na szczytowej platformie krzyża na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Kotlinę Jeleniogórską jest wyśmienita. Jeżeli chcemy by położone na wierzchołku Krzyżnej Góry i zboczach skały wyglądały bardziej okazale, odwiedźmy to miejsce późną jesienią, zimą albo wczesną wiosną. Ma to również tę zaletę, że nie natkniemy się raczej na kolejkę przy wejściu na skałki.

Dojście: niezbyt męczące – od płatnego parkingu na Przeł. Karpnickiej za znakami zielonymi, potem czarnymi [2 km/200 m podejścia]

Pod Krzyżną Skałą

2. Sokolik

Wybierając się na Sokolik turysta nie będący skałkowiczem zwykle myśli o szczytowym Sokoliku Dużym, na którego wierzchołek z panoramą Karkonoszy, Krzyżnej Góry, Rudaw Janowickich i doliny Bobru z Górami Kaczawskimi, prowadzą sztuczne ułatwienia. Tu też kończy się szlak czerwony. Nie zapominajmy jednak o zgrupowaniu skalnym, które opada na zachodni szczyt Sokolika z wystającymi ponad czubki drzew Sukiennicami i Krzywą Turnią. Aby je oglądać w całej okazałości, jak wskazano wyżej, wypada wybrać się na górę w sezonie bezlistnym.

Dojście: z Przeł. Karpnickiej za znakami zielonymi, potem czerwonymi [2,5 km/200 m podejścia]

Sokolik Duży

3. Starościńskie Skały

Zwarte miasteczko skalne stanowi wyniosły bastion na szczycie Lwiej Góry, łatwo dostępny okrążającą go ścieżką. Ze szczytowej platformy, uprzystępnionej wykutymi w granicie schodkami rozciąga się dookolna panorama polskich Sudetów Zachodnich (choć widać np. także Luczni horę tuż za czeską granicą).

Dojście: ze Strużnicy za znakami żółtymi i bez znaków, obok Diabelskiego Zboru [2,5 km/280 m podejścia], od leśnego placyku przy szlaku żółtym w Janowicach Wlk. za znakami żółtymi i niebieskimi [4 km/400 m podejścia]

Zima w Starościńskich Skałach

4. Diabelski Zbór

Jedno z najładniejszych zgrupowań Rudaw Janowickich rozciąga się na zachodnim skłonie ramienia łączącego Świnią Górę z Lwią Górą. Uroku dodaje rozciągająca się tu obszerna przesieka, stanowiąca doskonały punkt widokowy na Karkonosze, pobliskie Starościńskie Skały i Góry Sokole. A to wszystko zaledwie kilkaset metrów od uczęszczanego szlaku niebieskiego ze Szwajcarki na Starościńskie Skały.

Dojście: ze Strużnicy za znakami czarnymi [2 km/150 m podejścia]

W Diabelskim Zborze

5. Skalny Most

Po częściowej wycince okolicznych drzew skała prezentuje się jeszcze bardziej okazale – jest to jeden z największych masywów w Rudawach Janowickich. I choć na górę bez sprzętu wspinaczkowego nie wejdziemy, możemy ją przecież podziwiać z dołu.

Dojście: od krańca Janowic Wielkich za znakami żółtymi, potem niebieskimi [2,5 km/250 m podejścia]

Skalny Most

6. Ostra Mała

Oba wierzchołki najwyższego wzniesienia Rudaw Janowickich – Skalnika zawierają skalne atrakcje. Gołoborze na stokach wyższej, północnej kulminacji jest trudno dostępne. Co innego skałki na niższym, południowym szczycie, gdzie zbiega się kilka szlaków turystycznych. Łatwo dostępna jest środkowa, natomiast północna – zwana Ostra Małą została udostępniona schodkami. Z platformy na górze roztacza się wspaniała panorama Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Izerskich. Poniżej, na pd. zboczach Skalnika znajdziemy kolejny ciąg granitowych formacji zwanych Końmi Apokalipsy.

Dojście: z Przeł. pod Średnicą za znakami czerwonymi [3,5 km/360 m podejścia], z Czarnowa za znakami niebieskimi [2 km/250 m podejścia]

Widok na Ostrą Małą ze środkowej skałki na pd. Skalniku

7. Skały Zamkowego Grzbietu

Zamkowy Grzbiet zajmuje kilka grup skalnych, które zaczynają się właściwie już w dolinie Janówki. Imponujące są ruiny Bolczowa, posadowione na granitowych zwaliskach. Dalej ciągną się Bukowe Skały ze Strażnicą i Głaziska Janowickie z zarośniętym punktem widokowym. Poniżej tych ostatnich, przy szlaku niebieskim schodzącym do doliny Janówki rozłożyły się Skalne Bramy. Ponieważ Zamkowy Grzbiet w niższych partiach porasta las mieszany warto skały oglądać zimą lub wczesną wiosną, kiedy są nieprzysłonięte liśćmi. Właściwie jedyny punkt widokowy w tym rejonie i to również zarastający znajduje się na skałach Bolczowa – widać stąd Góry Sokole, Śnieżkę i fragment Gór Kaczawskich.

Dojście: od krańca Janowic Wlk. przy szlaku żółtym (możliwość zostawienia samochodu przy leśnym szlabanie) – za znakami żółtymi, potem zielonymi [2 km/200 m podejścia]

Głaziska Janowickie

8. Czaszka

Długie, północno-zachodnie ramię Dziczej Góry opada aż do środkowej części Doliny Janówki. Jego ostatnimi skałkami są opisany wyżej Skalny Most oraz sąsiedni Piec, licznie nawiedzane przez turystów, bo położone przy szlaku niebieskim. Jednakże zaledwie kilkaset metrów powyżej Skalnego Mostu rozpoczynają się kolejne grupy skalne – Bloki, Czaszka, Leśna Igła, Skalna Igła, Wilcza Turnia, ciągnące się blisko kilometr pod górę, z niewielkimi przerwami.

Dojście: ze skraju Janowic Wlk. za znakami żółtymi, potem niebieskimi i od krzyżówki dróg za Piecem bez znaków [3,5 km/300 m podejścia]

Czaszka

9. Fajka

Charakterystyczny okap Fajki niestety jest dziś widoczny jedynie z jej podnóży, do których nie prowadzi żaden szlak. Zarósł również pobliski Rylec. Skały otaczają świerki, co oznacza że jesienią czy zimą nie jest wcale, jeśli chodzi o widoczność, lepiej. A skała to potężna i oryginalna w kształcie – łatwo dostępna od strony leśnego duktu, który odchodzi w prawo od bitej drogi wiodącej od Rozdroża pod Jańską Górą na rozdroże pod Dziczą Górą. Cybuch znajduje się po przeciwnej stronie masywu, i nie wiodą tu właściwie żadne ścieżki, oprócz zwierzęcych. W rezultacie, Fajka, choć oddalona o ok. 100 metrów od popularnego szlaku niebieskiego na Starościńskie Skały, zwykle mijana jest niezauważona.

Dojście: od płatnego parkingu na Przeł. Karpnickiej za znakami niebieskimi, potem bez znaków [2 km/200 m podejścia], z końca Janowic Wlk. przy szlaku żółtym za znakami żółtymi, potem zielonymi i bez znaków [3,5 km/300 m podejścia]

Zarośnięta obecnie przesieka pod Fajką i Rylcem

10. Zakonnik

Skałki Janowickich Garbów – mało znanego obszaru Rudaw Janowickich reprezentuje Zakonnik. Nie jest to formacja tu najwyższa – w pobliżu znajdują się pokaźne wychodnie, nazwane przez wspinaczy Prezes i Gubernator oraz znacznie niższa Maczuga. Skałki znajdziemy także na położonej powyżej kulminacji północnej Janowickich Garbów (ok. 525 m), skąd możemy liczyć na ładne widoki na pobliskie Góry Sokole i nieco dalsze Karkonosze.

Dojście: od szlaku żółtego przy dawnym tartaku w Janowicach Wielkich bez znaków [1,5 km/180 m podejścia]

W Janowickich Garbach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *