Spacer z Wirów na Szczytną

Wiry cmentarz (230) – bez znaków – Szczytna zachodnia (465) – ścieżka dydaktyczna – Nad Kiełczynem (360) – bez znaków – Wiry. Długość: 7,5 km. Suma podejść: 250 metrów.

Samochód zostawiamy przy cmentarzu w Wirach skąd idziemy boczną drogą na łąki pod Szczytną. Na najbliższej krzyżówce możemy skręcić w prawo i następnie przy końcu asfaltowej drogi na łąkach w lewo – w polną drogę wiodącą ku granicy lasu albo alternatywnie iść prosto, pod górę asfaltową drogą.

 

Szczytna z Wirów / Ślęża w chmurach

W miarę zyskiwania wysokości w tyle otwierają się ładne widoki na Masyw Ślęży.

 

Pola rzepaku pod Szczytną

Masyw Ślęży z drogi ku Szczytnej

Oba opisane wyżej warianty wkrótce się łączą pod lasem. Idziemy wzdłuż jego skraju z widokami na rejon Żarowa i mijamy kolejną krzyżówkę, gdzie dochodzi asfaltowa droga.

Pod Szczytną / Widok na Radunię

Idziemy jeszcze kawałek prosto po czym, przy rozwalającej się ambonie odbijamy w prostopadły dukt w lewo, który kieruje się prosto pod górę przez las.

Masyw Ślęży ze skraju lasu pod Szczytną

Droga wkrótce zakręca w prawo i trawersuje północne stoki Szczytnej. Mijamy jedną krzyżówkę leśnych dróżek i okrążając północno-zachodnie ramię Szczytnej dochodzimy do kotlinki z kolejnym rozwidleniem.

Pod Szczytną

Skręcamy w lewo i dość stromo, lecz krótko podchodzimy na widoczny powyżej bezleśny grzbiet (można też łagodniej przed wspomnianą kotlinką skierować się wzdłuż ramienia od razu w lewo pod górę jednak na początkowym odcinku ścieżka jest słabo widoczna).

Kolory wiosny pod Szczytną

Rozciąga się stąd ładny widok na położone poniżej pola ze Wzgórzami Strzegomskimi i Żarowskimi w tle. Następujące podejście grzbietem to jeden z ładniejszych odcinków tras w Masywie Ślęży.

Widok z ramienia Szczytnej / Widok na kościół w Wierzbnej

Kontynuujemy podejście – po lewej wznosi się Ślęża, po prawej rozszerza panorama w stronę Sudetów Środkowych i Zachodnich.

Ślęża z ramienia Szczytnej

Podejście ramieniem Szczytnej / Widok na Chełmiec i Karkonosze

Mijamy płytkie wcięcie grzbietu i kontynuujemy podejście malowniczą percią.

Podejście na zachodni wierzchołek Szczytnej

Pod Szczytną

Pod samym wierzchołkiem spotykamy wypalony fragment lasu co oznacza że panorama stąd jest szersza niż wcześniej i sięga od Gór Sowich przez Góry Wałbrzyskie po Karkonosze i Rudawy Janowickie.

Panorama Gór Wałbrzyskich i Karkonoszy spod Szczytnej

Pod zachodnim wierzchołkiem Szczytnej

Góry Sowie i Kamienne / Widok na Sudety Środkowe i Zachodnie

Chełmiec i Karkonosze / Przecinka pod Szczytną

Widok na zachód / Wiatrak w Gołaczowie

Widok na Świdnicę

Już wśród świetlistej dąbrowy dochodzimy do szlaku żółtego ze Świdnicy na zachodnim wierzchołku Szczytnej.

Na Szczytnej

Szlak wiedzie grzbietem, lekko obniżając się na płytkie siodło z paśnikiem i krzyżówką duktów. Stąd krótko podchodzimy za uznawaną za główną kulminację Szczytnej. Szlak schodzi z niej stromo i kieruje się do Kiełczyna, w dół, my zaś w lewo grzbietem obniżamy się za znakami zielonej ścieżki dydaktycznej.

Ślęża ze Szczytnej / Nad Kiełczynem – widok na Góry Sowie

W miejscu, gdzie opuszcza ona grzbiet, wiodąc w prawo do Kiełczyna, idziemy prosto duktem, schodząc na rozwidlenie w grzbiecie poniżej, gdzie napotykamy dukt z Kiełczyna do Wirów. Wędrujemy nim w lewo, lasem u podnóży Szczytnej, mijając jagodziny i kępy konwalii. Droga wija się i wyprowadza wreszcie na skraj lasu nad Wirami ze znajomym widokiem na Ślężę i Radunię.

Ślęża i Radunia spod Szczytnej

Stąd kierujemy się prosto w dół asfaltem do oddalonego o ok. 1,2 km punktu wyjściowego.

Zejście do Wirów

Rozdroże nad Wirami / Drogowskaz w Wirach

MAPA TRASY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *