Skalny Stół (1281 m n.p.m.)

Najwyższe wniesienie Kowarskiego Grzbietu zwieńczone silnie zwietrzałą płytą zbudowaną z prekambryjskich łupków. Na jednym z kamieni XVII-wieczny znak graniczny rozdzielający dawne posiadłości kowarskie i sobieszowskie. Ładne widoki na Karpacz, Czarny Grzbiet i Śnieżkę. Poniżej kulminacji w kierunku pn. wsch. dawne miejsce poszukiwania granatów w skalnym rumowisku. U podnóży północnego stromego zbocza ślady dawnej osady leśnej Budniki założonej po wojnie trzydziestoletniej, w latach prześladowań protestantów.

Lost in Karkonosze

Na Skalnym Stole

Na zboczach sąsiedniej Wołowej Góry istniały dwa podobne osiedla, po których pozostały wyłącznie nazwy – Dolne i Górne Miasteczko. Położenie Budnik tuż pod stromą strzechą Kowarskiego Grzbietu sprawiało, że dwa razy do roku odbywało się tu święto – na jesieni związane z pożegnaniem słońca, które na okres 4 miesięcy znikało za górami oraz na przedwiośniu – związane z jego powrotem. Surowy klimat, ciężkie zimy sprawiały, że istniało tu niewiele domostw, choć w okresie międzywojennym działała stacja turystyczna. Wcześniej w XIX w. przez Budniki przebiegał szlak przemytniczy tzw. Tabaczana Ścieżka.

Skalny Stol - Stone Table (1281 m)

Na Skalnym Stole – rumowisko na przedwierzchołku

Po II wojnie światowej osadę wyludniono w związku z poszukiwaniami rud uranu, których ślady w postaci sztolni i hałd widać do dziś. Przez Skalny Stół przebiegają szlaki: niebieski z Przeł. Okraj (na odcinku od przełęczy zamykany przez KPN w okresie wiosennym) na Śnieżkę oraz żółty z Kowar, przez Budniki – szlak zielony z Okraju do Karpacza.

 

Najdete nás na mapy.cz

TRASY
OD PRZEŁ. OKRAJ PRZEZ WOŁOWĄ GÓRĘ
GALERIA DODATKOWA
Top of Skalny Stol (1281 m)
Podejście na Skalny Stół od Sowiej Przełęczy
Pogorze Karkonoskie from Skalny Stol
Podszczytowe rumowisko, w tle Karpacz, Pogórze Karkonoskie z Czołem i Grabowcem oraz G. Izerskie – Grzbiety Wysoki i Kamienicki

Widok na Sowią Dolinę i Smogornię, w tle Góry Izerskie
Widok na rejon Sowiej Przeł. oraz Svetlą i Czerną horę
Jesienny widok na Skalny Stół z podejścia na Czarną Kopę
Na południowych stokach Skalnego Stołu, w tle Czarna Kopa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *