Dolina Łomniczki

Jedna z najładniejszych karkonoskich dolin, głęboko wcięta pomiędzy strome zbocza Śnieżki i Czarnego Grzbietu oraz Małej Kopy, w górnej części tworząca skalistą niszę zwaną Kotłem Łomniczki. Potok Łomniczka wypływa z tzw. Złotych Źródeł na Równi pod Śnieżką (wg przekazów woda z nich kryje mikrodrobinki złotego kruszcu) i ciągiem kaskad o łącznej wysokości ok. 150 metrów opada na dno Kotła Łomniczki. Skłonem  Przełęczy pod Śnieżką prowadzi szlak czerwony z Karpacza na Śnieżkę. Zagrożenie lawinowe powoduje, iż szlak przez kocioł jest zamknięty zwykle od października do maja. Malowniczość doliny sprawiła, że przypuszczalnie już pod koniec XVIII w. powstał w niej domek czy też szałas myśliwski, zaś pod koniec XIX wieku podjęto przy wodospadach budowę schroniska. Zostało ono jednak wkrótce zniszczone przez lawinę w dniu 31 marca 1902 roku.

Schronisko przy wodospadach Łomniczki zniszczone przez lawinę

Następny obiekt dla turystów postanowiono zatem wznieść poniżej granicy lasu. Dolinę Łomniczki porasta górnoreglowy bór, na stokach Czarnego Grzbietu znacznie zniszczony. Wystawione na sile wiatry i niekorzystne warunki wegetacyjne drzewa tworzą tu istny zapałczany las, jednakże niżej gęstnieje on i tworzy ochronę przed lawinami.

W dolinie Łomniczki

Nowy drewniany obiekt powstał w roku 1905 przy ścieżce wiodącej lewym orograficznie zboczem doliny, na wysokiej skarpie, nad potokiem, na wysokości zaledwie 1002 m n.p.m. Skromny parterowy budynek, nieco rozbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym służy do dziś jako schronisko “Nad Łomniczką”), niestety nie oferujące miejsc noclegowych. Obok schroniska krzyżują się czerwony Główny Szlak Sudecki z Karpacza Białego Jaru na Przełęcz pod Śnieżką oraz szlak żółty z Karpacza Wilczej Poręby, który prowadzi malowniczym dnem doliny, nieco powyżej spienionego, opadającego wśród bystrzyn potoku.

Schronisko “Nad Łomniczką”

Najdete nás na mapy.cz
PROPOZYCJE WYCIECZKI
TRASA

DODATKOWA GALERIA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *