Wodospad Kamieńczyka

Na zachodnich zboczach Szrenicy, na wysokości 846 m n.p.m. na potoku Kamieńczyk, znajduje się najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad. Złożony z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 metrów opada do głębokiego kotła eworsyjnego. Poniżej wodospadu znajduje się stumetrowy kanion o skalistych ścianach wysokości do 25 metrów, zwężający się miejscami na zaledwie kilka metrów. Wodospad był odwiedzany już w średniowieczu przez poszukiwaczy szlachetnych kamieni. Świadectwem ich działalności jest tzw. Złota Jama – nisza znajdująca się za środkową kaskadą, gdzie znajdowano m.in. ametysty.

Już pod koniec XVIII wieku wodospad był znany jako atrakcja turystyczna. W roku 1800 odwiedził go późniejszy prezydent USA John Quincy Adams, w roku 1815 księżna Izabela Czatoryska. Na fali popularności przy wodospadzie powstała gospoda, a w roku 1890 Towarzystwo Karkonoskie zbudowało zejście i ścieżkę do wodospadu dnem kanionu. Ponadto, nad kaskadą wzniesiono upust, spiętrzając wodę, którą specjalnie dla odwiedzających spuszczano następnie za drobną opłatą, wzmagając naturalny efekt wodospadu (takie urządzenia istniały zresztą również na innych sudeckich kaskadach). Na stoku nad wodospadem powstało też wówczas niewielkie schronisko, rozbudowane w l. 1923-24, które spłonęło w roku 1981 i zostało odbudowane w latach 90-tych XX wieku.

Waterfall of the Kamienczyk
Wodospad Kamieńczyka z górnej platformy

Możliwość zwiedzania wąwozu istniała również po II wojnie światowej aż do roku 1973 r. kiedy to spadający kamień spowodował śmierć turysty. Wynikiem tragedii było zamknięcie na długie lata galerii pod wodospadem, obecnie jest ona płatna (niezależnie od wstępu do bodaj najdroższego w Polsce parku narodowego). Na dno jaru schodzi się po  metalowych, odnowionych schodkach, dla bezpieczeństwa wkładając kask ochronny. W malowniczym wąwozie Kamieńczyka kręcono jedną ze scen filmu Opowieści z Narni: Książę Kaspian. Powyżej kaskady znajduje się schronisko. Obok wodospadu biegnie również szlak czerwony ze Szklarskiej Poręby Górnej na Halę Szrenicką i dalej głównym grzbietem Karkonoszy.

Close-up of the waterfall

Wodospad Kamieńczyka z dna wąwozu

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK:

TRASA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *