Hala Szrenicka

Górska łąka położona w obniżeniu pomiędzy Kamiennikiem a Szrenicą ponad górną granicą lasu na wysokości 1120-1250 m n.p.m., zwana dalej Łąką Graniczną. Już pod koniec lat 80-tych XVIII wieku stanęła tu buda pasterska, która z czasem zaczęła pełnić funkcję gościńca dla wędrowców. Nazywano ją Nową Śląską Budą. W 1846 wzniesiono kolejny budynek, a w latach 90-tych XIX wieku murowane, dwupiętrowe schronisko, które spłonęło w roku 1905.

Hala Szrenicka - view from slopes of Zwalisko

Hala Szrenicka w deszczu – ze zboczy Zwaliska

Jeszcze przed budową tego schroniska stary drewniany obiekt odwiedził Stanisław Bełza peregrynujący po Górach Olbrzymich, tak opisując swoją wizytę: “Jest to obszerna drewniana buda, bez stylu i architektonicznych ozdób, nie dająca dla oka nic, dla ciała wszystko, czego w wędrówce górskiej pożądać ono może. Więc schronienie czyste i porządne w dzień i w nocy, więc pożywienie ciepłe, smaczne i wcale niedrogie”. Po czym następowało utyskiwanie polskiego podróżnika, że podobnych gościńców nie ma w rodzimych Tatrach.


Widok z Hali Szrenickiej na Góry Izerskie, w tle masyw Smreka i Stogu Izerskiego, bliżej Wysoka Kopa i Izerskie Garby, za Wysokim Grzbietwm – czubek Kamienicy

Obecny obiekt na Hali Szrenickiej wzniesiono w 1906 roku, tj. rok po pożarze poprzedniego i cztery lata później rozbudowano, a w roku 1937 zmodernizowano. Po II wojnie światowej budynek przejął WOP, następnie PTT i od 1950 PTTK. Odbudowany po częściowych zniszczeniach pożaru w roku 1975 służy turystom do dzisiaj. Na stronie internetowej schroniska (http://www.hala-szrenicka.com) można m.in. podejrzeć aktualne warunki pogodowe na umieszczonym tam obrazie z kamery.

Tourist hostel on Hala Szrenicka

Schronisko na Hali Szrenickiej w jesiennych barwach

Halę Szrenicką porasta zespół wysokogórskich roślin łąkowych m.in. z ciemiężycą zieloną i goryczką trójeściową. Z polany rozciąga się panorama Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich od Stogu Izerskiego z wieżą przekaźnika telekomunikacyjnego poprzez najwyższą w paśmie Wysoką Kopę, kamieniołom na Izerskich Garbach  po Wysoki Kamień oraz oddzielonego od niego niewidoczną doliną Kwisy Grzbietu Kamienickiego z Kamienicą. Na Hali Szrenickiej krzyżują się również szlaki turystyczne – prowadzący dojazdową, brukowaną drogą od Wodospadu Kamieńczyka szlak czerwony, biegnący dalej grzbietem Karkonoszy oraz szlak zielony z Jakuszyc prowadzący następnie nad karkonoskimi reglami.

View of Hala Szrenicka

Hala Szrenicka ze zboczy Szrenicy

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *