Hala Szrenicka

Górska łąka położona w obniżeniu pomiędzy Kamiennikiem a Szrenicą ponad górną granicą lasu na wysokości 1120-1250 m n.p.m., zwana dalej Łąką Graniczną. Już pod koniec lat 80-tych XVIII wieku stanęła tu buda pasterska, która z czasem zaczęła pełnić funkcję gościńca dla wędrowców. Nazywano ją Nową Śląską Budą. W 1846 wzniesiono kolejny budynek, a w latach 90-tych XIX wieku murowane, dwupiętrowe schronisko, które spłonęło w roku 1905.

Hala Szrenicka - view from slopes of Zwalisko

Hala Szrenicka w deszczu – ze zboczy Zwaliska

Jeszcze przed budową tego schroniska stary drewniany obiekt odwiedził Stanisław Bełza peregrynujący po Górach Olbrzymich, tak opisując swoją wizytę: „Jest to obszerna drewniana buda, bez stylu i architektonicznych ozdób, nie dająca dla oka nic, dla ciała wszystko, czego w wędrówce górskiej pożądać ono może. Więc schronienie czyste i porządne w dzień i w nocy, więc pożywienie ciepłe, smaczne i wcale niedrogie”. Po czym następowało utyskiwanie polskiego podróżnika, że podobnych gościńców nie ma w rodzimych Tatrach.


Widok z Hali Szrenickiej na Góry Izerskie, w tle masyw Smreka i Stogu Izerskiego, bliżej Wysoka Kopa i Izerskie Garby, za Wysokim Grzbietwm – czubek Kamienicy

Obecny obiekt na Hali Szrenickiej wzniesiono w 1906 roku, tj. rok po pożarze poprzedniego i cztery lata później rozbudowano, a w roku 1937 zmodernizowano. Po II wojnie światowej budynek przejął WOP, następnie PTT i od 1950 PTTK. Odbudowany po częściowych zniszczeniach pożaru w roku 1975 służy turystom do dzisiaj. Na stronie internetowej schroniska (http://www.hala-szrenicka.com) można m.in. podejrzeć aktualne warunki pogodowe na umieszczonym tam obrazie z kamery.

Tourist hostel on Hala Szrenicka

Schronisko na Hali Szrenickiej w jesiennych barwach

Halę Szrenicką porasta zespół wysokogórskich roślin łąkowych m.in. z ciemiężycą zieloną i goryczką trójeściową. Z polany rozciąga się panorama Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich od Stogu Izerskiego z wieżą przekaźnika telekomunikacyjnego poprzez najwyższą w paśmie Wysoką Kopę, kamieniołom na Izerskich Garbach  po Wysoki Kamień oraz oddzielonego od niego niewidoczną doliną Kwisy Grzbietu Kamienickiego z Kamienicą. Na Hali Szrenickiej krzyżują się również szlaki turystyczne – prowadzący dojazdową, brukowaną drogą od Wodospadu Kamieńczyka szlak czerwony, biegnący dalej grzbietem Karkonoszy oraz szlak zielony z Jakuszyc prowadzący następnie nad karkonoskimi reglami.

View of Hala Szrenicka

Hala Szrenicka ze zboczy Szrenicy

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *