Hala Szrenicka

Górska łąka położona w obniżeniu pomiędzy Kamiennikiem a Szrenicą ponad górną granicą lasu na wysokości 1120-1250 m n.p.m., zwana dalej Łąką Graniczną. Już pod koniec lat 80-tych XVIII wieku stanęła tu, za zgodą hrabiego Schaffgotscha, buda pasterska, wzniesiona przez gospodarzy niedalekiej Śląskiej Budy położonej przy Czeskiej Ścieżce pod Łabskim Szczytem. Nazywano ją Nową Śląską Buda i z czasem zaczęła pełnić funkcję gościńca dla wędrowców. W 1846 wzniesiono kolejny budynek a w roku 1868 doprowadzono nową drogę ze Szklarskiej Poręby, co przyczyniło się do większej popularności miejsca. Halę Szrenicką odwiedził m.in., peregrynujący po Górach Olbrzymich, Stanisław Bełza , tak opisując swoją wizytę: “Jest to obszerna drewniana buda, bez stylu i architektonicznych ozdób, nie dająca dla oka nic, dla ciała wszystko, czego w wędrówce górskiej pożądać ono może. Więc schronienie czyste i porządne w dzień i w nocy, więc pożywienie ciepłe, smaczne i wcale niedrogie“. Po czym następowało utyskiwanie polskiego podróżnika, że podobnych gościńców nie ma w rodzimych Tatrach.

Hala Szrenicka - view from slopes of Zwalisko

Hala Szrenicka w deszczu – ze zboczy Zwaliska

W latach 90-tych XIX wieku powstało na Hali Szrenickiej murowano-drewniane, dwupiętrowe schronisko, a na początku XX wieku zaczęła w pobliżu powstawać infrastruktura narciarska i saneczkowa. Obecny, okazały obiekt na Hali Szrenickiej wzniesiono w latach 1909-1910, w latach 20-tych XX wieku rozbudowano o nowe skrzydło a w latach 1937-38 zmodernizowano. Powstał w ten sposób duży hotel górski.


Widok z Hali Szrenickiej na Góry Izerskie, w tle masyw Smreka i Stogu Izerskiego, bliżej Wysoka Kopa i Izerskie Garby, za Wysokim Grzbietwm – czubek Kamienicy

Po II wojnie światowej budynek przejęły dość szybko polskie organizacje turystyczne,- od 1950 gospodarzyło w nim PTTK. W roku 1959 schronisko zamknięto zaś w roku 1960 rozebrano część obiektu, remontując resztę. Odbudowany w roku 1976 po częściowych zniszczeniach pożaru w roku 1975 służy turystom do dzisiaj. Na stronie internetowej schroniska (http://www.hala-szrenicka.com) można m.in. podejrzeć aktualne warunki pogodowe na umieszczonym tam obrazie z kamery.

Tourist hostel on Hala Szrenicka

Schronisko na Hali Szrenickiej w jesiennych barwach

Halę Szrenicką porasta zespół wysokogórskich roślin łąkowych m.in. z ciemiężycą zieloną i goryczką trójeściową. Z polany rozciąga się panorama Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich od Stogu Izerskiego z wieżą przekaźnika telekomunikacyjnego poprzez najwyższą w paśmie Wysoką Kopę, kamieniołom na Izerskich Garbach  po Wysoki Kamień oraz oddzielonego od niego niewidoczną doliną Kwisy Grzbietu Kamienickiego z Kamienicą. Na Hali Szrenickiej krzyżują się również szlaki turystyczne – prowadzący dojazdową, brukowaną drogą od Wodospadu Kamieńczyka szlak czerwony, biegnący dalej grzbietem Karkonoszy oraz szlak zielony z Jakuszyc prowadzący następnie nad karkonoskimi reglami.

View of Hala Szrenicka

Hala Szrenicka ze zboczy Szrenicy

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *