Szrenica (1362 m n.p.m.)

“Patrzaj, góra widoczna z mego okna, która swój granitowy szczyt ku chmurom wznosi (…) a zwie się Szrenica. Skał, które kto wie jakie żywioły w te strony rzuciły, małych i dużych, pojedynczych i w grupach, bliżej i dalej wokół mej kwatery porozrzucanych, żaden pan ni król w parku swym nie umieści” – ten opis z roku 1799 pióra jednego z wędrowców, który przybył do Szklarskiej Poręby unaocznia prosty fakt. Szrenica – kulminacja w zachodniej części głównego grzbietu Karkonoszy góruje około 750 metrów ponad centrum Szklarskiej Poręby Górnej. Spłaszczony od północy wierzchołek zwieńczony niewielkim stożkiem zajmują łany kosówki oraz gołoborze – skały pokryte porostami mają tu zielonkawy kolor. Wschodnie zbocze podcina głęboki lej źródliskowy Szrenickiego Potoku zwany niekiedy Szrenickim Kotłem.

Franciszkańska st in Szklarska Poręba

Szrenica ze Szklarskiej Poręby Górnej

Na szczycie Szrenicy stoi budynek schroniska wzniesionego w latach 1921-1922, zbudowanego w odpowiedzi na usunięcie przez Czechów niemieckiego dzierżawcy położonej na pd. stoku Szrenicy (ok. 300 metrów od obecnej granicy polsko-czeskiej) Voseckiej boudy. W roku 1967 schronisko zamknięto z powodu złego stanu technicznego, następnie pożar zniszczył znaczną część dachu. Remont obiektu ciągnął się blisko… 20 lat i zakończył ponownym otwarciem schroniska w roku 1992. Obecnie docierają tu głównie spacerowicze od pobliskiej górnej stacji otwartego w roku 1962 wyciągu krzesełkowego na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby – Marysina.

Descent from Szrenica

Schronisko na Szrenicy

Poniżej schroniska znajduje się klimatyczna stacja meteorologiczna. Z tarasu wokół schroniska oraz szczytowych granitowych skałek można podziwiać dookolną panoramę obejmującą niemal całe Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz zachodnią część Karkonoszy ze Śnieżnymi Kotłami, Łabskim Szczytem i Kotelem. Na szczyt Szrenicy prowadzi wprawdzie tylko jedna, znakowana kolorem czarnym ścieżka, jednak jej zbocza oplata sieć szlaków turystycznych, co powoduje że Szrenica jest sama w sobie doskonałym celem wycieczek ze Szklarskiej Poręby, a dla korzystających z wyciągu krzesełkowego lub schroniska na szczycie bądź Hali Szrenickiej także punktem wyjściowym wędrówek do źródeł Łaby, na Śnieżne Kotły czy dalej głównym grzbietem Karkonoszy.

Śnieżne Kotły from Szrenica

Widok ze szczytu Szrenicy na wschód

Na zachodnich zboczach Szrenicy znajduje malownicza Hala Szrenicka, na spłaszczeniu południowego stoku tuż pod wierzchołkiem grupa skalna Trzy Świnki, zaś na zboczu północnym, tuż przy stacji wyciągu krzesełkowego – formacja Końskie Łby. Urokliwy jest również przedzierający się przez rumowiska i kępy kosodrzewiny, zawieszony ponad Szrenickim Kotłem trawers wschodnich stoków znakowany kolorem zielonym.

Green trail to Szrenica

Szrenica od strony wschodniej (Mokra Ścieżka)

Najdete nás na mapy.cz
PROPOZYCJE WYCIECZEK

ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY
NA ŁABSKĄ ŁĄKĘ
DO JAM KOTELNYCH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *