Trek Arena Szrenica

Szklarska Poręba Górna – znaki żółte – Hala pod Łabskim Szczytem – znaki zielone – Hala Szrenicka – znaki czerwone  – Rozdroże pod Kamieńczykiem – znaki czarne – Szklarska Poręba Górna 14,5 km. Suma podejść: 700 metrów.

(wariant II: z Hali Szrenickiej za znakami zielonymi na Przedział potem bez znaków do Wodospadu Kamieńczyka i dalej jak w wariancie I – 16 km)

Od wyjścia szlaku żółtego przy Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie idziemy przez las Starą Drogą, która obchodzi dolinkę Złotego Potoku i zboczami Szrenicy zbliża się do doliny Szrenickiego Potoku. Z rozległej przecinki rozciąga się widok na Śląski Grzbiet i wyniosłą wciąż Szrenicę.

Złoty Potok View of Slaski Grzbiet from Stara Droga

Złoty Potok / Widok ze Starej Drogi na Karkonosze

Stara Droga wznosi się coraz wyraźniej, wreszcie szlak odbija od niej w prawo w kamienistą dróżkę. Krótkie, lecz mozolne podejście doprowadza do skrzyżowania ze szlakiem zielonym od pośredniej stacji wyciągu na Szrenicę i granicy parku narodowego. Po lewej w dole szumi Szrenicki Potok, nad którego rozgałęzieniem wznoszą się Kukułcze Skały. Miejsce to zwane jest Ryzami, gdyż kiedyś ściągano tu drewno przy pomocy rynien z ociosanych belek oraz… siły grawitacji.

Szrenica (1364) from Stara Droga Kukulcze Skaly (Cuckoo's Rocks)

Na Starej Drodze / Kukułcze Skały – widok z granicy KPN

Od Ryz szlak prowadzi wciąż pod górę utwardzoną drogą dojazdową do schroniska pod Łabskim Szczytem, biegnącą wzdłuż Szrenickiego Potoku. Męczące podejście nieco się wypłaszcza, gdy szlak przekracza mostek na Szrenickim Potoku tuż poniżej niszy Szrenickiego Kotła. Ładny stąd widok na skalne rumowiska na wschodnim stoku Szrenicy. Dukt wznosi się teraz lekko, odsłaniając panoramę Szrenickiego Kotła.

Kociol Szrenicki Top of Szrenica from the valley of Bystra

Widok na Szrenicki Kocioł i szczyt Szrenicy znad doliny Szrenickiego Potoku

Zaraz też docieramy na spiętrzenie Kukułczych Skał. Przy największej z nich znajduje się tablica informacyjna i miejsce odpoczynku. Między dwoma filarami granitu tkwi filigranowe Wahadło, ponoć odchylające się podczas wiatrów. Ze skałek mamy ładny widok na Szrenicę, Szklarską Porębę i dominujący nad miastem od północy Wysoki Grzbiet Gór Izerskich.

Szrenica from Kukulcze Skaly Droga na Łabski Szczyt

Szrenica z okolic Kukułczych Skał

Pendulum (Wahadlo) W Kukułczych Skałach

W Kukułczych Skałach

Od Kukułczych Skał szlak prowadzi trawersem na skraj rozległej Hali pod Łabskim Szczytem. Po lewej widać długie północne ramię Łabskiego Szczytu z grupą Borówczanych Skał, za nim dolinę Kamiennej przechodzącą w Kotlinę Jeleniogórską. Do szlaku żółtego dochodzi tu Czeska Ścieżka ze Szklarskiej Poręby Szklarki – jedno z najstarszych przejść przez Karkonosze, znane już w średniowieczu.

Borowczane Skaly (Cowberry Rocks) Borówczane Skały

Borówczane Skały z Hali pod Łabskim Szczytem

Szlaki żółty i niebieski rozpoczynają teraz ostatnie, strome podejście ku widocznym już zabudowaniom schroniska pod Łabskim Szczytem.

Hala pod Łabskim Szczytem Hala pod Labskim Szczytem

U wylotu Czeskiej Ścieżki

Samo schronisko jest dość przytulne, a obok, w tzw. Łabskim Kotle do późnego lata można spotkać spłachetki śniegu.

Resztki śniegu w Łabskim Kotle Schronisko pod Łabskim Szczytem

Czerwcowy śnieg w Łabskim Kotle / Schronisko pod Łabskim Szczytem

Ok. 150 metrów powyżej schroniska na tzw. Mokrym Rozdrożu napotykamy szlak zielony – Ścieżkę nad Reglami.

Mokre Rozdroże Szlak żółty na Śnieżne Kotły
Mokre Rozdroże

Skręcamy nim w prawo na malowniczy trawers północnych stoków Sokolnika (1384 m), podmokły w zachodniej części – przechodzącej tuż ponad Szrenickim Kotłem (tzw. Mokra Ścieżka).

Mountain fall Mokra Ścieżka

Mokra Ścieżka nad Mokrym Rozdrożem

Zawieszone nad dolinami przejście wyłożoną obecnie ścieżką z głazów, a przeprawę po mokradłach ułatwiają drewniane kładki. Na całym odcinku towarzyszą nam rozległe panoramy przybliżającej się Szrenicy, zboczy Łabskiego Szczytu, a także Gór Izerskich i Kotliny Jeleniogórskiej.

Green trail to Szrenica Nad doliną Szrenickiego Potoku

Widok z Mokrej Ścieżki na Szrenicę

Szklarska Poreba from the path to Szrenica Widok na dolinę Szrenickiego Potoku

Otoczenie doliny Szrenickiego Potoku z Mokrej Ścieżki

Za nami zostają grupy skalne położone poniżej Hali pod Łabskim Szczytem – Kukułcze Skały oraz Borówczane Skały.

Kotlina Jeleniogórska spod Sokolnika Kotlina Jeleniogorska from Karkonosze

Widoki z Mokrej Ścieżki na Kotlinę Jeleniogórska

Przed nami nieuchronnie przybliża się grzbiet Szrenicy, przyjmując coraz bardziej kształt stożka.

Wełnianka pod Szrenicą Ku Mokrej Przełęczy

Wełnianka pod Szrenicą / Ku Mokrej Przełęczy

Tuż przed Mokrą Przełęczą odsłaniają się widoki na pobliskie grupy skalne Twarożnik i Trzy Świnki.

Twarożnik z Mokrej Ścieżki Trzy Swinki & Szrenica

Twarożnik, Szrenica i Trzy Świnki ze Szrenickich Mokradeł

Wokół gęstnieją łany kosodrzewiny, między którymi na torfowym podłożu stoją oczka wodne. Latem malowniczo panoszy się tu wełnianka pochwowata.

Ścieżka wśród kosówki Królewstwo wełnianki

Droga przez Szrenickie Mokradła

Drewniane kładki niemal niezauważalnie wyprowadzają nas na główny grzbiet Karkonoszy w miejscu, które nie bez przyczyny nazywane jest Mokrą Przełęczą

Przejście po palach View towards Sniezne Kotly

Kładka na Szrenickich Mokradłach

Od granicy czeskiej na płytkim siodle Mokrej Przełęczy (1260 m) mamy widoki na Twarożnik i Łabski Szczyt.

Mokra Przełęcz Signpost on Mokra Przelecz

Wyjście szlaku zielonego na Mokrą Przełęcz

On the Polish-Czech border Szrenica z Mokrej Przełęczy

Twarożnik i szczyt Szrenicy z Mokrej Przełęczy

Po prawej widać bliskie już Trzy Świnki oraz zieleniejący kosówką stożek Szrenicy. Szlak zielony wiedzie kawałek granicą, by po chwili skręcić w prawo w gąszcz kosodrzewiny na trawers Szrenicy.

Trzy Swinki Karkonosze znad Mokrej Przełęczy

Na rozdrożu pod Trzema Świnkami

Szrenica from Mokra Przelecz (Wet Pass) Odejście szlaku zielonego

Szrenica ze skrętu szlaku zielonego

Ścieżka wije się malowniczo przez rumowiska pokrywające wschodnie stoki Szrenicy, zawieszając nad Szrenickim Kotłem. Po prawej w panoramie dominują potężne zbocza Łabskiego Szczytu z położoną u podnóża Halą pod Łabskim Szczytem.

Top of Szrenica Close-up of Sniezne Kotly

Schronisko na Szrenicy i stacja RTV nad Śnieżnymi Kotłami z trawersu Szrenicy

Na północnym ramieniu Szrenicy osiągamy górną stację wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby. Po lewej, wśród kosówki znajdują się Końskie Łby. Z ich krawędzi otwiera się kolejna ładna panorama Szklarskiej Poręby na tle Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich.

Gory Izerskie from Szrenica Konskie Lby (Horse Heads)

Przy grupie skalnej Końskie Łby

Rozpoczynamy zejście odcinkiem nartostrady Lolobrygida, która jednak odchodzi wkrótce w prawo ku Świątecznemu Kamieniowi i nowemu wyciągowi narciarskiemu. Szlak zielony obniża się wygodną drogą ku widocznej już Hali Szrenickiej. Po prawej rozpościerają się lesiste grzbiety Gór Izerskich, których najwyższe szczyty znajdują się poniżej poziomu, na którym się znajdujemy.

View of Hala Szrenicka Panorama Gory Izerskie

Widok na Halę Szrenicką / Panorama Gór Izerskich spod szczytu Szrenicy

Centralną część Hali Szrenickiej opadającej w dolinę Kamieńczyka zajmuje okazałe schronisko zapatrzone w stronę Gór Izerskich.

Schronisko na Hali Szrenickiej Rozdroże nad Halą Szrenicką

Hala Szrenicka / Szrenica z Hali Szrenickiej

Przy budynku schroniska wybieramy szlak czerwony, który brukowaną drogą z otwierającymi się na przecinkach widokami sprowadza nas stromo w dolinę potoku Kamieńczyk.

Na Hali Szrenickiej Wysoki Kamien from the road to Szklarska Poreba

Panorama z Hali Szrenickiej / Widoki ze szlaku czerwonego w dolinę Kamieńczyka

Ponieważ zejście prowadzącym brukowaną drogą szlakiem czerwonym, mimo widoków jest dość męczące, zwłaszcza w dolnej części (ostre kamienie) opisuję dłuższy wariant alternatywny, jednak tylko dla osób z dobrym obuwiem. Z Hali Szrenickiej idziemy szlakiem zielonym w stronę Jakuszyc, mijając torfowiska zawieszone nad doliną Kamieńczyka (mokro, nawet w porze suchej, a szlak niestety od lat nie remontowany). Zbocza pokryte są wełnianką, a za granicą parku narodowego możemy liczyć na ładne widoki na Szrenicę i Góry Izerskie.

Bagno na szlaku zielonym Torfowiska pod Kamiennikiem

Torfowiska na zboczach Kamiennika

Na siodełku pod Przedziałem, gdzie szlak skręca w lewo idziemy w prawo leśną, mokrą drogą, która trawersuje zbocza Przedziała i rozpoczyna zejście w dolinę Kamieńczyka. W ciemnym, świerkowym lesie na północnych zboczach Przedziała odbijamy od drogi w prawo, w wąską ścieżkę i kierujemy się cały czas w dół, dość stromo, wychodząc z lasu tuż przy schronisku i wodospadzie Kamieńczyka. Uwaga! Szlak zielony do Jakuszyc jest przeznakowany i omija obecnie Owcze Skały, a dawna ścieżka mocno zarosła.

Granica parku na szlaku zielonym Na szlaku zielonym do Jakuszyc

Na zielonym szlaku zejściowym z Hali Szrenickiej

Już nad wodospadem potok Kamieńczyk tworzy wąski, malowniczy wąwóz z niewielkimi kaskadami. Przy mostku nad strumieniem znajduje się punkt kasowy KPN, a tuż za kładką – schronisko, przy którym jeżeli szliśmy drugim z opisanych wariantów wyjdziemy.

Fall in the Kamienczyk valley

W Dolinie Kamieńczyka Końskie Łby znad Kamieńczyka

Potok Kamieńczyk nad wodospadem / Widok znad Kamieńczyka na Końskie Łby

A oto i, poniżej mostku na potoku, wodospad Kamieńczyka – największy w polskich Karkonoszach (28 metrów wysokości), opadający w głęboki kanion, którego dno za dodatkową opłatą można (w kaskach, m.in. z uwagi na śmiertelny wypadek w przeszłości) zwiedzić. Sam wodospad można również podziwiać z “darmowego” punktu widokowego na wysokości schroniska.

Deszczowy Kamieńczyk

Close-up of the waterfall Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka

Od Kamieńczyka szlak czerwony schodzi kamienistą, zniszczoną drogą do skrzyżowania szlaków przy Wysokim Moście, gdzie wybieramy czarny szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby.

Gorge in the sunlight Kanion Kamieńczyka

Wąwóz Kamieńczyka

Biegnie on krótko w prawo wraz ze znakami zielonymi i od Wysokiego Mostu obniża się w lewo wzdłuż Kamieńczyka, przewijając się nad jego skalistym korytem, do zabudowań osiedla Marysin w Szklarskiej Porębie, które osiąga przy dolnej stacji wyciągów na Szrenicę.

Skalne koryto Kamieńczyka Skałki nad Kamieńczykiem

Skaliste koryto Kamieńczyka / Skałki w lesie nad Kamieńczykiem

Poniżej stacji wyciągu znajduje się oczko wodne oraz niewielkie skały Marianki. Ulicą wzdłuż granicy lasu dochodzimy do budynku Muzeum Mineralogicznego, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę.

Marianki rocks in Szklarska Poreba Gorna  Marianki

Skały Marianki w Szklarskiej Porębie Górnej

MAPA TRASY
Najdete nás na mapy.cz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *