Radosno

Ruiny zameczku na spiętrzeniu bocznego, skalistego ramienia Suchawy (ok. 750 m n.p.m.) w postaci cylindrycznej wieży z bloków czerwonawego melafiru. Początki warowni nie są bliżej znane – być może wzniósł ją pod koniec XIII wieku książę świdnicki Bolko Surowy, być może postawili ją Czesi jako przeciwwagę dla pobliskiego śląskiego Rogowca. Wiadomo, że w 2-giej połowie XIV stulecia zamek leżał we włościach księcia Bolka II zwanego Małym, a po jego śmierci – w dobrach biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli.

Radosno - ruiny wieży

Ruiny zamku Radosno

Podczas wojen husyckich powstańcy zdobyli zamek, który stał się następnie siedzibą raubritterów. Okolicznym mieszkańcom i podróżnym szczególnie dali się we znaki bracia Hans i Nikolaus von Schellendorf, którzy w roku 1466 zajęli Radosno, przystosowując je do swoich zbójeckich potrzeb. Zorganizowana w 1483 roku wyprawa pod auspicjami króla Węgier Macieja Korwina zdobyła rozbójnicze gniazdo. Ostateczny cios korzystającym z podupadłej forteczki rabusiom zadała wyprawa mieszczan śląskich w roku 1497, po której Radosno opustoszało.

Radosno - ruiny murów
Resztki murów Radosna

Do czasów dzisiejszych oprócz opisanej wieży przetrwały jedynie słabe ślady umocnień. Całkowita powierzchnia zamku mogła wynosić dawniej ok. 500 metrów kwadratowych. Dookoła wykuto fosy o głębokości kilku metrów. Od południa do forteczki przylegało niewielkie przedzamcze. Najbardziej dogodne dojście: z Przełęczy Trzech Dolin szlakiem zielonym, przy ujęciu wody drogą w lewo do skrzyżowania ze znakami żółtymi, którymi w prawo grzbietem prosto do ruin i następnie schodzi do Sokołowska.

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

z SOKOŁOWSKA

Radosno - ruiny wieży
Stołp Radosna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *