Trzy Siostry

Grupa skał zbudowanych z gnejsów serii gierałtowskiej o wysokości do 20 metrów położona na spiętrzeniu grzbietowym na północnym stoku Gołogóry w Górach Bialskich. Skały są ukryte w gęstym świerkowym lesie, leżą ok. 150 metrów na wschód od szlaku niebieskiego Stary Gierałtów – Przełęcz Dział. Aby dojść do nich należy opuścić szlak za skrzyżowaniem z Bialską Pętlą (patrząc od strony Gierałtowa) i skierować się w lewo niezbyt wyraźną ścieżką w świerkowym borze.

Widok z Trzech Sióstr

Na Trzech Siostrach, w tle Szpiczak w G. Złotych i Płoska

Od lata 2012 r. orientacja w terenie jest o tyle ułatwiona, że lokalne Towarzystwo Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej „Kruszynka” ustawiło przy szlaku, niedaleko skał tablicę informacyjną, do której autor niniejszego bloga skromnie się przyczynił jednym z umieszczonych zdjęć skałek. Wycinka w następnych latach odsłoniła nieco skały, zwłaszcza od strony biegnącej poniżej Bialskiej Pętli. Jedna ze skał (północna) jest dość łatwo dostępna – ze szczytu rozciąga się widok na otoczenie doliny Białej Lądeckiej. Ze skałami wiąże się legenda o trzech siostrach zamienionych w głaz przy udziale smoka z pobliskiego Łyśca. Najłatwiejsze dojście – ze Starego Gierałtowa za znakami niebieskimi.

Jedna z Trzech Sióstr

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK
ZE STAREJ MORAWY NA CZERNICĘ

ZE STAREGO GIERAŁTOWA

 

GALERIA DODATKOWA

Pod północną Siostrą

Południowa ściana Siostry północnej

Pod Siostrą środkową

Pod Siostrą południową, w tle Siostra środkowa

1 thought on “Trzy Siostry

  1. Ze skałkami wiąże się miejscowa legenda. W zasadzie mamy nawet dwie legendy – o samym smoku i o trzech siostrach zaklętych w skałę przez smoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *