Szlaki (5)

GÓRY KAMIENNE (…i Jastrzębie)

1. Szlak zielony z doliny Beczkowskiego Potoku w dolinę Szkła

Właściwie to już Góry Jastrzębie (przyjmując za granicę dolinę Beczkowskiego Potoku), których skrawek znajduje się na granicy Polski, ale pasmo to nie znalazło miejsca w innych działach. Na granicznym szlaku punkty widokowe na Karkonosze i serce Gór Jastrzębich, zagubione w dolince pątnicze źródełko, a przede wszystkim efektowną grań skalną ciągnącą się na ponad kilometrowym odcinku, wzdłuż grzbietu z okazałymi ambonami. Krajobraz na początkowym odcinku psuje wprawdzie nieco linia wysokiego napięcia okolic Trutnova, ale nic przecież nie jest doskonałe.

link do trasy

(Wiosna w dolinie Beczkowskiego Potoku, w tle Góry Krucze)

2. Szlak zielony z Przeł. Sokołowskiej na Szpiczak

Wracamy na graniczny szlak zielony już na terenie Gór Suchych. Opisywany odcinek zasługuje na uwagę z uwagi na walory widokowe – tak z odsłoniętego grzbietu Koziny, skąd obejrzymy Karkonosze i Góry Stołowe, nie mówiąc o najwyższych partiach Gór Suchych, jak i przede wszystkim – Szpiczaka. Dookolna panorama ze stojącej na jego szczytowej kopule wieży widokowej wynagrodzi nam jedno z najbardziej wymagających w Górach Kamiennych podejść.

link do trasy

(Góry Suche z wieży na Szpiczaku)

3. Szlak niebieski z Sokołowska na rozdroże pod Suchawą

Szlak do przejścia stanowczo we wskazanym wyżej kierunku, z uwagi na kruche, czerwonawe miejscowe skały, którymi usypana jest ścieżka. Daje posmak “sudeckich Alp” i ich stromych stożków z widokowymi prześwitami – z Kostrzyny i Suchawy na dolinę Sokołowskiego Potoku z urwiskiem Czerwonych Skałek i dalsze rejony – aż po Karkonosze oraz Ślężę.

link do trasy

(Skałki przy szlaku pod Włostową)

4. Szlak niebieski z Lesistej Wielkiej na Polankę

Po pewnym wahaniu, który ze szlaków pasma Lesistej umieścić w zestawieniu, wybór padł na szlak grzbietowy między Lesistą Wielką a Polanką z powodu, który znajduje się ok. 300 metrów od samego szlaku – trawiastego obecnie wierzchołka Wysokiej oferującego ładne panoramy, zarówno na Góry Czarne i Suche oraz Pasmo Dzikowca, jak i Sudety Zachodnie, łącznie ze Śnieżką.

link do trasy

(Na Wysokiej, w tle Trójgarb z Chełmcem)

5. Szlak żółty z Przeł. Trzech Dolin przez Rogowiec do Grzmiącej

W zestawieniu nie mogło zabraknąć rejonu schroniska Andrzejówka z malowniczą “halą” pod Klinem oraz ruinami jednego z najbardziej odważnie położonych zamków w Polsce – na skalistym stożku Rogowca. Widoków też jest tu trochę – zarówno spod wspomnianego Klina, znad urwiska przy Skalnej Bramie pod Rogowcem, jak i samej polanki zamkowej na Rogowcu. W samej Grzmiącej znajdziemy drewniany kościółek – rzadkość na zdominowanym przez murowany barok terenie Sudetów.

link do trasy

(Nagie skały zamku Rogowiec)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *