Szlaki (5)

GÓRY KAMIENNE (…i Jastrzębie)

1. Szlak zielony z doliny Beczkowskiego Potoku w dolinę Szkła

Właściwie to już Góry Jastrzębie (przyjmując za granicę dolinę Beczkowskiego Potoku), których skrawek znajduje się na granicy Polski, ale pasmo to nie znalazło miejsca w innych działach. Na granicznym szlaku punkty widokowe na Karkonosze i serce Gór Jastrzębich, zagubione w dolince pątnicze źródełko, a przede wszystkim efektowną grań skalną ciągnącą się na ponad kilometrowym odcinku, wzdłuż grzbietu z okazałymi ambonami. Krajobraz na początkowym odcinku psuje wprawdzie nieco linia wysokiego napięcia okolic Trutnova, ale nic przecież nie jest doskonałe.

link do trasy

(Wiosna w dolinie Beczkowskiego Potoku, w tle Góry Krucze)

2. Szlak zielony z Przeł. Sokołowskiej na Szpiczak

Wracamy na graniczny szlak zielony już na terenie Gór Suchych. Opisywany odcinek zasługuje na uwagę z uwagi na walory widokowe – tak z odsłoniętego grzbietu Koziny, skąd obejrzymy Karkonosze i Góry Stołowe, nie mówiąc o najwyższych partiach Gór Suchych, jak i przede wszystkim – Szpiczaka. Dookolna panorama ze stojącej na jego szczytowej kopule wieży widokowej wynagrodzi nam jedno z najbardziej wymagających w Górach Kamiennych podejść.

link do trasy

(Góry Suche z wieży na Szpiczaku)

3. Szlak niebieski z Sokołowska na rozdroże pod Suchawą

Szlak do przejścia stanowczo we wskazanym wyżej kierunku, z uwagi na kruche, czerwonawe miejscowe skały, którymi usypana jest ścieżka. Daje posmak “sudeckich Alp” i ich stromych stożków z widokowymi prześwitami – z Kostrzyny i Suchawy na dolinę Sokołowskiego Potoku z urwiskiem Czerwonych Skałek i dalsze rejony – aż po Karkonosze oraz Ślężę.

link do trasy

(Skałki przy szlaku pod Włostową)

4. Szlak niebieski z Lesistej Wielkiej na Polankę

Po pewnym wahaniu, który ze szlaków pasma Lesistej umieścić w zestawieniu, wybór padł na szlak grzbietowy między Lesistą Wielką a Polanką z powodu, który znajduje się ok. 300 metrów od samego szlaku – trawiastego obecnie wierzchołka Wysokiej oferującego ładne panoramy, zarówno na Góry Czarne i Suche oraz Pasmo Dzikowca, jak i Sudety Zachodnie, łącznie ze Śnieżką.

link do trasy

(Na Wysokiej, w tle Trójgarb z Chełmcem)

5. Szlak żółty z Przeł. Trzech Dolin przez Rogowiec do Grzmiącej

W zestawieniu nie mogło zabraknąć rejonu schroniska Andrzejówka z malowniczą “halą” pod Klinem oraz ruinami jednego z najbardziej odważnie położonych zamków w Polsce – na skalistym stożku Rogowca. Widoków też jest tu trochę – zarówno spod wspomnianego Klina, znad urwiska przy Skalnej Bramie pod Rogowcem, jak i samej polanki zamkowej na Rogowcu. W samej Grzmiącej znajdziemy drewniany kościółek – rzadkość na zdominowanym przez murowany barok terenie Sudetów.

link do trasy

(Nagie skały zamku Rogowiec)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *