Polana (Stara Polana)

Rozległa polana w Karkonoszach, na spłaszczeniu stokowym Smogorni opadającym z kotła Wielkiego Stawu na wysokości 1050-1100 m n.p.m. porośnięta roślinnością górską i torfowiskową (m.in. goryczka trójeściowa, arnika górska, ciemiężyca zielona, storczyk plamisty). Ponad polaną góruje na niewielkim spiętrzeniu granitowa skałka Kotki, zwana dawniej Kocim Zamkiem z kociołkami wietrzeniowymi.

Kotki (Cats)
Kotki

Polana powstała na początku XVII stulecia  w związku z działal­nością smolarzy wypalających węgiel drzewny dla  ośrodka hutniczego w Kowarach.  Najstarsza   buda  kurzacka stanęła przy tzw. Śląskim Trakcie ok. 1 km poniżej Polany, nad potokiem Pląsawa, w pobliżu tzw. Pańskiego Domu – dawnej strażnicy położonej na wysokości ok. 900 m n.p.m., zniszczonej prawdopodobnie w XVI w. Pod koniec XVII wieku budę tę opuszczono, stawiając powyżej na właściwej Polanie budę pasterską, która wkrótce zaczęła służyć także turystom.

Polana (Glade) - 1062 m

Droga na Polanę

Pod koniec XIX wieku (1894) naprzeciwko starej budy postawiono schronisko Schlingelbaude – dwupiętrowy budynek o konstrukcji murowano-drewnianej, ze stromym dwuspadowym dachem, przypominający architekturę alpejską. W międzyczasie w pobliżu odkryto źródło szczawy żelazistej, którego jednak ostatecznie nie wykorzystywano. Schronisko, przebudowane w roku 1924 na hotel górski, działało jeszcze po II wojnie światowej, w roku 1951 otrzymując imię polskiego narciarza Bronisława Czecha. Spłonęło w grudniu 1966 roku i nie zostało odbudowane – jego pozostałością jest podmurówka przy skrzyżowaniu szlaków. Powyżej Schlingelbaude, w stronę Kotków przed II wojną światową istniało również schronisko Hasenbaude, zniszczone w 1946 roku.

Sniezka from the yellow trail to Pielgrzymy

Widok na Śnieżkę z górnej części Polany

Dziś Polana oferuje turystom głównie walory krajobrazowe – przepiękne widoki na główny grzbiet Karkonoszy od Skalnego Stołu przez Śnieżkę po Słonecznik. Przecinają się tu również szlaki turystyczne: niebieski z Karpacza Górnego na Przełęcz pod Śnieżką, żółty z Borowic na Pielgrzymy i Słonecznik oraz zielony z Karpacza Białego Jaru na grzbiet Smogorni nad Wielkim Stawem.

Szlak ze Słonecznika na Polanę

Skałka Kotki

 
OSMAPA
MAPA
 
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z KARPACZA PRZEZ ŚNIEŻKĘ
Z KARPACZA P/ KOCIOŁ ŁOMNICZKI
GALERIA DODATKOWA
Kotki (Cats)

Kotki

Szlak ze Słonecznika na Polanę

Widok w stronę Kotła Małego Stawu od szlaku żółtego na Pielgrzymy

Szlak ze Słonecznika na Polanę

Skraj polany od szlaku żółtego z Pielgrzymów

Marshes at Polana

Widok na Skalny Stół, Czarny Grzbiet, Śnieżkę i Małą Kopę

Kociol Malego Stawu from the path to Pielgrzymy

Na Starej Polanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *