Szlaki (10)

GÓRY BYSTRZYCKIE

1. Szlak zielony z doliny Bystrzycy Dusznickiej na Torfowisko pod Zieleńcem

Może to i wybór sztampowy, ale bez wątpienia Topielisko stanowi najcenniejszy i najciekawszy przyrodniczo teren w dość monotonnych krajobrazowo Górach Bystrzyckich. Szlak zielony prowadzi wprawdzie groblą między bagnami, ale wyznakowane i wyłożone kłodami bocznice pozwalają na zapoznanie się z klimatem torfowisk, także tej niezarośniętej ich części. Liczne brzozy sprawiają że efektownie prezentuje się na torfowiskach zwłaszcza wczesna jesień.

link do opisu

(Na skraju Czarnego Bagna)

2. Szlak żółty z Zalesia do Polanicy-Zdroju

Na drugi ogień idzie szlak prowadzący stokami najwyższych partii północnej części pasma. Od uroczego, drewnianego kościołka wznosimy się przez łąki Barczowej na teren dawnej wsi Huta z ładną panoramą Gór Bardzkich, Złotych i najwyższych partii Masywu Śnieżnika. Na widoki możemy też liczyć z przecinek przy tzw. Drodze Stanisława, schodzącej ku Polanicy-Zdroju.

link do opisów 1 / 2 / 3

(Barczowa i Masyw Śnieżnika)

3. Szlak niebieski z Różanki do zamku Szczerba

Od barokowego kościoła w Różance przez Solną Jamę ku widokowym gniewoszowskim łąkom i wreszcie – dość okazałym ruinom zamku Śnielinek (Szczerba) biegnie niebieski szlak turystyczny. Na tym krótkim odcinku atrakcji, jak widać całkiem sporo, a panorama Śnieżnika czy Czarnej Góry ze stoków Czerńca jest naprawdę malownicza, choć oczywiście nie może się równać z niedalekim Jedlnikiem. Ale na ten niestety trzeba tuptać dziurawą “autostradą sudecką”.

link do opisów 1 / 2 / 3

(Panorama Masywu Śnieżnika z łąk nad Solną Jamą)

4. Szlak żółty z Międzylesia do Kamieńczyka

Podobnie jak na poprzednim szlaku – na końcowym odcinku tego możemy liczyć na rozległe widoki na Masyw Śnieżnika. Tuż obok znajduje się kolejny z drewnianych kościółków Gór Bystrzyckich – św. Michała Archanioła w ukrytym tuż pod czeską granicą, w bocznej dolince, Kamieńczyku.

link do opisów 1 / 2

(Kościółek drewniany nad wsią Kamieńczyk)

5. Szlak zielony z Polanicy-Zdroju na Kamienną Górę

Ponieważ prowadzący niniejszą stronę jest fanem skalnych zakątków Sudetów nie mogło zabraknąć w zestawieniu skrawka Gór Bystrzyckich, na którym skałki, choć niewielkie, kilkumetrowe – znajdziemy. Kamienna Góra stanowiła kiedyś dobry punkt widokowy, o czym świadczą schodki i barierka na jednym z głazów – niestety las pochłania coraz bardziej pozostałą przestrzeń, z której można dostrzec dziś jedynie fragment położonej u stóp Polanicy. Po drodze, z łąk Pokrzywna, stopniowo zabudowywanych, mamy szersze widoki – na Góry Suche i Sowie.

link do opisów 1 / 2

(Skałki na Kamiennej Górze)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *