Gostków

Wieś w zachodniej części Gór Wałbrzyskich malowniczo rozłożona na stokach masywu Krąglaka i Trójgarbu przy bocznej szosie ze Szczawna-Zdroju do Kamiennej Góry. Obok ruiny ewangelickiej świątyni z 2 połowy XVIII wieku, znajdziemy tu pierwotnie gotycki, XIV-wieczny kościół św. Barbary, zbarokizowany w XVIII wieku i noszący obecnie wezwanie św. Rodziny. Przy szlaku zielonym z Płoniny na zamek Cisy (Szlak Zamków Piastowskich) stoi XVIII-wieczny wiatrak holenderski, niestety pozbawiony skrzydeł.

Nad Gostkowem

Wirok na Gostków, w tle Kokosz

Z otaczających łąk ładnie widać Trójgarb, Kotlinę Kamieniogórską i wschodnią część Karkonoszy – od Rychorów po Śnieżkę, Smogornię i Mały Szyszak. Przez wieś przebiega również szlak żółty z Bolkowa na Trójgarb i dalej do Szczawna-Zdroju. Przez rejon Gostkowa i masywu Krąglaka planuje się przeprowadzenie odcinka drogi ekspresowej S3 z Legnicy do granicy czeskiej w Lubawce.

Nad Gostkowem
Wiatrak holenderski

 

MAPA

GALERIA DODATKOWA

Łąki nad Gostkowem – widok na Trójgarb
Nad Gostkowem
Nad Gostkowem – widok na Borowiec i Krąglak, w tle Karkonosze
Widok znad Gostkowa na Karkonosze od Rychor przez Czarną Górę, Lasocki Grzbiet po Śnieżkę i Smogornię, bliżej Zadzierna i Chełmczyk
Nad Gostkowem
Zbliżenie na Śnieżkę oraz oglądane stąd w skrócie Lasocki Grzbiet, Czarną Kopę, Czoło, Równię pod Śnieżką i Łąkową
Jeszcze jeden widoczek na Karkonosze na zboczu Smogorni widoczne Słonecznik i Pielgrzymy
Gostków w otoczeniu Gór Wałbrzyskich (grupy Krąglaka i Łysicy)

1 thought on “Gostków

  1. Byliśmy dzisiaj na ładnym spacerze dookoła Gostkowa, przez Przełęcz Pojednania i Kokosza; w krajobrazie zmiany, bo w okolicy Gostkowa budują S3. I warto zaglądnąć na cmentarz ewangelicki, pięknie odnawiany, nie do poznania. Pozdrawiam z Wrocławia:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *